Nakon produženog vikenda, zbog proslave 4. jula, akcije na američkim berzama danas su uglavnom bile niže, jer zabrinutost zbog moguće recesije u SAD utiče na raspoloženje investitora. Međutim, na američkoj berzi danas su najbolje trgovale akcije iz tehnološkog sektora i umanjile gubitke.
Na kraju današnjeg trgovanja indeks S&P 500 imao je blagi rast od 0,16 odsto, indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA) pao je za 0,42 odsto, a rast indeksa Nasdaq 100 je iznosio 1,75 odsto.
Obveznice su na kraju današnjeg trgovanja imale prinos, dok je nafta oslabila. Tehnološki Nasdaq 100 porastao je za 1,75 odsto nakon pada od čak 1,9 odsto na prošloj sesiji.
Dolar je porastao na najviši nivo u više od dve godine. Fjučersi na sirovu naftu zapadnog Teksasa (WTI) najviše su pali od početka marta zbog zabrinutosti da će svetsko usporavanje uticati na potražnju. Bakar, koji se smatra ekonomskim liderom, pao je na najnižu cenu u poslednjih 19 meseci. Najveći pad doživele su energetske i rudarske akcije.
Zabrinutost oko ekonomskog rasta visi nad investitorima jer se očekuje da se američko tržište oporavi nakon teške prve polovine godine. Tržište je palo u četiri od poslednjih pet nedelja, a S&P 500 je više od 20 odsto ispod svog rekordnog maksimuma.
Bloombergovi ekonomisti povećali su šanse za recesiju. Šanse za recesiju u SAD u narednoj godini sada su otprilike jedan prema tri, nakon što je raspoloženje potrošača dostiglo rekordno nizak nivo, a kamatne stope porasle, pokazuje najnovija prognoza Bloomberg Economicsa.
Model verovatnoće, koji uključuje niz faktora, od stambenih dozvola i podataka ankete potrošača do jaza između desetogodišnjih i tromesečnih prinosa obveznica, sada pokazuje 38 odsto verovatnoće recesije u narednih 12 meseci.