Rizična imovina, uključujući azijske akcije i američke i evropske fjučerse, kao i kriptovalute, pale su u petak zbog zabrinutosti u vezi sa Kinom i višim globalnim kamatnim stopama koje su potisnule optimizam.
Indeks azijskih akcija pao je šesti put uzastopno, krećući se ka svom najgorem nedeljnom padu u osam nedelja, pri čemu su glavni indeksi akcija u Japanu, Kini i Južnoj Koreji sve niži.
Bol se posebno osetio u sektoru tehnoloških akcija, pri čemu je indeks Hang Seng tech pao čak 3,1 odsto, brišući dobitke od prethodnog dana, dok su Li Auto Inc, JD.com Inc. i Trip.com Group Ltd. zabeležili pad od oko tri odsto ili više.
Opširnije
Kineska kriza oborila obveznice na najgore nivoe ove godine
Premije prinosa na azijske obveznice investicionog ranga (denominovane u dolarima) na putu su da se povećaju za više od 10 baznih poena ove nedelje.
18.08.2023
Kineski Evergrande Group podneo zahtev za bankrot u Njujorku
China Evergrande Group zatražio je u četvrtak u Njujorku zaštitu od bankrota.
18.08.2023
Kineske državne kompanije upozoravaju na gubitke na tržištu nekretnina
Čak 18 od 38 državnih građevinskih preduzeća prijavilo je preliminarne gubitke.
18.08.2023
Kina srezala kamatne stope najviše od 2020.
Kamatna stopa na kratkoročne pozajmice snižena je za 10 baznih poena.
15.08.2023
Fjučersi za evropski indeks Euro Stoxx 50 pali su, a indeks se kreće ka trećem nedeljnom padu. Ugovori za Nasdaq 100 su pali, nakon što je indeks zabeležio najgori trodnevni pad od februara. Fjučersi za S&P 500 bili su nepromenjeni nakon što je indeks pao 0,8 odsto, takođe zabeleživši treći uzastopni pad.
Na tržištima se u petak vidi kratko zatišje od ovonedeljnih neprestanih skokova prinosa na državne obveznice SAD i dolara. Prinosi na obveznice su se blago smanjili duž krive nakon što su se prinosi na 10-godišnje obveznice u četvrtak približili oktobarskom vrhuncu, što je najviši nivo još od 2007. godine. Bloombergov indeks dolara takođe je pao.
Širi pravac rizika prema dole ove nedelje prati objavljivanje zapisnika sa poslednjeg sastanka Federalnih rezervi u sredu, koji su sugerisali da zvaničnici razmatraju strožu politiku, razbijajući nade da je centralna banka završila s podizanjem kamatnih stopa.
U Kini su se pojavili sve izraženiji znaci da političari pokušavaju da ograniče prodaju. Narodna banka Kine je izvršila najjači otpor prema slabljenju juana putem svog dnevnog referentnog kursa, pomažući podršku valuti. To je usledilo nakon vesti da su kineske vlasti rekle državnim bankama da pojačaju podršku juanu.
Državne građevinske firme upozorile su na široke gubitke, dodajući zabrinutost da se kriza u vezi sa stanovanjem širi sa privatnog sektora na kompanije koje imaju podršku vlade. Postoje znakovi zaraze, pošto su rudarske kompanije u Australiji na putu da zabeleže svoju najgoru nedelju u pet meseci, a mora se uzeti u obzir koliko su one zavisne od kineske potražnje.
"Imamo puno neizvesnosti u vezi sa kineskom ekonomijom", rekla je Hebe Chen, analitičarka u IG Markets, u intervjuu za Bloomberg Television. "Tržište se sada nalazi na raskrsnici oko pitanja da li možemo i dalje govoriti o priči o oporavku Kine ili bi trebalo da promenimo narativ na usporavanje Kine ili čak ulazak u recesiju."
Pad akcija dolazi u trenutku kada investitori moraju da odluče da li će ponovo otvoriti pozicije vredne oko 2,2 biliona dolara u opcijama s dužim rokom dospeća povezanim s akcijama i indeksima koji treba da dospeju u petak. To je dovelo do upozorenja Goldman Sachs Groupa da ta aktivnost podstiče nedavnu prodaju na tržištu.
Tom Garretson, stariji strateg portfelja u RBC Wealth Managementu, kaže da je pad akcija do sada bio blaži nego tokom sličnih perioda povećanih stvarnih stopa.
"Tehnološke akcije - i akcije šire - osećaju teret rastućih stvarnih prinosa, ali do sada ne toliko koliko smo videli tokom prethodnih epizoda rasta prinosa", rekao je Garretson u intervjuu. "Tokom prethodnih perioda u poslednje tri godine sličnog rasta stvarnih prinosa, videli smo povlačenje tehnoloških akcija od sedam odsto do 15 odsto."
Podaci od pre otvaranja američkog tržišta pokazuju da tržište rada ostaje zdravo, što malo menja narativ prema kom se očekuje još zatezanja iz Feda.
"Podaci ove nedelje nisu im dali nikakav razlog da spuste gard", rekao je Mike Loewengart iz Morgan Stanley Global Investment Officea. "S početkom gradnje stanova, prodajom u maloprodaji i podacima o nezaposlenosti, koji svi podržavaju sliku o robusnoj ekonomiji, ne možemo isključiti drugo povećanje kamatne stope, čak i ako Federalne rezerve ne budu promenile stope sledećeg meseca."
Tzv. pokazatelj straha na Wall Streetu, indeks volatilnosti ili VIX Wall Streeta završio je dan na 17,89, što je najviši nivo od maja. VIX nije premašio 30 - nivo koji se smatra znakom povećane volatilnosti - od kako je niz propasti banaka uzdrmalo tržište u martu.
Investitori će uskoro pažnju preusmeriti na okupljanje zvaničnika na konferenciji u Džekson Holu u Vajomingu sledeće nedelje kako bi procenili sentiment Federalnih rezervi.
Jen je ojačao nakon što je japanska potrošačka inflacija usporila, što pruža podršku stimulativnom kursu Banke Japana.
Bitcoin je pogođen negativnim raspoloženjem, produžujući pad tokom ove nedelje u petak. SpaceX Elona Muska je prodala Bitcoin, navodi Wall Street Journal, što je stvorilo dodatan pritisak na prodaju.
Cena nafte se kretala ka prvom nedeljnom padu ove nedelje - prekidajući seriju od sedam uzastopnih povećanja - dok trgovci procenjuju znakove smanjenja zaliha naspram zabrinutosti zbog kineske ekonomije i američke monetarne politike.
Ključni događaji ove nedelje
Inflacija u evrozoni, petak
Neki od glavnih pokreta na tržištima:
Akcije
Fjučersi indeksa S&P 500 su bili malo promenjeni u 14.36 po tokijskom vremenu. S&P 500 je pao za 0,8 odsto.
Fjučersi za Nasdaq 100 pali su za 0,2 odsto. Nasdaq 100 je pao za 1,1 odsto.
Topix iz Japana je pao za jedan odsto.
S&P/ASX 200 Australije je bio malo promenjen.
Hang Seng Hongkonga je pao za 1,6 odsto.
Šangajski Composite je pao za 0,4 odsto.
Fjučersi na Euro Stoxx 50 pali su za 0,4 odsto.
Valute
Bloombergov spot indeks dolara je bio malo promenjen.
Evro je bio malo promenjen na 1,0879 dolara.
Japanski jen je porastao za 0,3 odsto na 145,37 po dolaru.
Ofšor je bio malo promenjen na 7,3050 po dolaru.
Kriptovalute
Bitcoin je pao za 4,2 odsto na 26.475,07 dolara.
Ether je pao za 2,2 odsto na 1.678,67 dolara.
Obveznice
Prinos na 10-godišnje državne obveznice SAD smanjen je za četiri bazna poena na 4,24 odsto.
Prinos na 10-godišnje japanske državne obveznice smanjen je za dva bazna poena na 0,630 odsto.
Prinos na 10-godišnje australijske državne obveznice smanjen je za devet baznih poena na 4,23 odsto.
Sirovine
Cene sirove nafte West Texas Intermediate bile su malo promenjene.
Cena zlata porasla je za 0,2 odsto na 1.892,83 dolara po unci.
Bloomberg Automation je pomogao u izradi ovog teksta.