Iako su podaci o rastu maloprodaje u Sjedinjenim Američkim Državama pokazali da potrošači održavaju američku ekonomiju van recesije, ulagače je napustio optimizam kada su u pitanju procene koliko dugo će kamatne stope ostati visoke.
Prinosi na obveznice trezora su porasli, a fjučersi na berzanske indekse opali.
Opširnije
Berze u SAD neodlučne na kraju nedelje
Statistički podaci objavljeni u petak nisu uspeli da promene stav učesnika na tržištu u pogledu odluka Feda.
12.08.2023
Akcije u SAD skočile posle pozitivnih podataka
Pozitivni ekonomski podaci ohrabrili su investitore.
29.07.2023
Akcije u SAD skočile pred zarade tehnoloških kompanija
S&P 500 je dobio je 0,38 odsto u poslednjem satu trgovanja.
19.07.2023
DJIA je prekinuo trodnevni rast zabeleživši pad od 1,02 odsto. Nasdaq je izgubio 1,14 odsto, a S&P 500 1,16 odsto.
Investitori sve opreznije pristupaju i pitanju koliko dugo će kompanije usmerene na potrošače moći da zadrže moć da određuju cene, uzimajući u obzir da efekti pooštravanja politike Feda kasne.
"Kompanije su do sada mogle samo da podižu cene, a već vidite da potrošači počinju da se bune i ustručavaju, te da prestaju da kupuju neke stvari", rekao je Bob Doll, investicioni direktor kompanije Crossmark Global Investments, za Bloomberg Television, napominjući da će se trgovačke marže "postepeno osipati".
Nakon rekordnog prvog polugodišta, ulagači pokušavaju da usklade svoje poteze sa agresivnom monetarnom politikom Federalnih rezervi, usporavanjem kineske ekonomije i pogoršavanja situacije na tržištima u razvoju. Devalvacija u Argentini i odluka koju je ruska centralna banka donela u utorak kako bi se zaustavilo opadanje rublje još više je podstaklo ulagače da se klone rizičnih investicija.
- U pisanju teksta pomogla Emily Graffeo.