Indeks Nasdaq, koji uključuje više od 2.500 akcija kompanija iz sektora tehnologije, konsolidovao se iznad 12.255,95 bodova, a prema onlajn brokerskoj kompaniji Freedom Finance Europe, ta stabilizacija trebalo bi da označi kraj pesimističnog trenda u njegovom kretanju.
Nasdaq Composite porastao je za više od 20 odsto u odnosu na najnižu vrednost od 28. decembra, dok je od početka godine porastao je za više od 17 odsto, uprkos rastu kamatnih stopa. Snažni korporativni rezultati doprineli su pozitivnom zamahu.
Iako su mnogi izveštaji ukazivali na pad dobiti, on nije bio toliko značajan kako su predviđali analitičari Wall Streeta. Pesimističan trend na Nasdaqu trajao je 138 trgovinskih dana, što je najduže razdoblje pada od 2008.
Opširnije
Ministarstvo finansija produžilo rok za dogovor o limitu američkog duga
Pregovarači Bele kuće i republikanaca privremeno su smanjili razlike u stavovima, ali su se i dalje u petak sukobili oko ključnih pitanja.
27.05.2023
Kompanije uglavnom netačno predviđaju svoje rezultate
Pandemija je malo doprinela da se ublaži preterana vera menadžera u prognoze rezultata njihovih kompanija.
27.05.2023
Američka inflacija vraća u igru još jedno povećanje kamata u junu ili julu
Još razočaravajuće vesti o inflaciji mogle bi da ubede zvaničnike Federalnih rezervi da ponovo podignu kamatne stope.
26.05.2023
Ulagači zaboravili na američki dug i pohitali na tehnološke kompanije
Američke akcije završile su trgovanje u četvrtak relativno uspešno, zbog euforije u vezi sa veštačkom inteligencijom.
26.05.2023
Fitch bi mogao da snizi američki kreditni rejting
Napetost oko američkih pregovora o javnom dugu porasla je nakon što je agencija Fitch Ratings upozorila da je nacionalni rejting AAA ugrožen.
25.05.2023
Nasdaq 100, koji uključuje 100 vodećih nefinansijskih kompanija u Nasdaq Compositeu, činio je oko 90 odsto šireg rasta indeksa.
Uprkos svim rizicima za ekonomiju SAD, uključujući potencijalni bankrot, istrajnost inflacije i pad korporativnih profita, tržište akcija ne boji se recesije. Što se tiče inflacije kao velikog makroekonomskog rizika, postoje pozitivni pomaci koji ukazuju na usporavanje indeksa potrošačkih cena (CPI). Opšti i bazni indeks za april porasli su za 0,4 odsto mesečno, što je u skladu s očekivanjima, a godišnji rast opšteg CPI-ja bio je ispod pet odsto prvi put u dve godine (na nivou od 4,9 odsto).
Fed stoga ima razloga da zaključi da je trenutna monetarna politika postigla svoj cilj ograničavanja inflacije cena. Takav bi zaključak, ako se donese u junu tokom sledećeg sastanka američke centralne banke, bio pozitivan signal za tržište.
Korporativna dobit Nasdaq 100 kompanija (od kojih je 80 već objavilo izveštaje za prvi kvartal) pala je za osam odsto. Međutim, predviđanja su upućivala na znatno veći pad, pa je rezultat bio bolji od očekivanog za 7,5 odsto. Kako su korporacije u indeksu visoke tehnologije dokazale da su još uvek sposobne da nadmaše i ugodno iznenade, sezona izveštavanja biće prilika za dalji rast Nasdaqa.
"Glavni kratkoročni rizik je neispunjenje obaveza u SAD, što se vidi i po vrednosti CDS osiguranja koja je od početka godine porasla više od deset puta. Međutim, učesnici na berzi ovaj rizik smatraju relativno niskim i stoga tržište nije ušlo u korekciju nakon vesti. Trenutno tržište odražava da je rizik neispunjavanja obaveza minimalan. Čak i ako se američki zakonodavci ne uspeju na vreme dogovoriti o novim parametrima državnog duga, to će samo pružiti priliku za kupovinu jeftinije imovine", ističe Timur Turlov, CEO Freedom Holdinga pod koji spada onlajn brokerska kompanija Freedom Finance Europe.
Štaviše, istorijski gledano, Nasdaq ima tendenciju jačanja na kraju negativnog trenda, s usponom referentne vrednosti za 30 odsto u proseku u sledećoj godini. Ulagači ne bi trebalo da izađu sa tržišta, već da se umesto toga usredsrede na akcije s velikom kapitalizacijom, jakim bilansima i jakim pozicijama u svojim sektorima. Osnovno pravilo u periodima korekcija je povećanje udela ulaganja, uz kupovinu akcija po diskontnim cenama.