Azijski kupci tečnog prirodnog gasa (LNG) pojačavaju konkurenciju sa kupcima iz Evrope kako bi obezbedili rezervno snabdevanje, jer niz problema preti da uzrokuje nestašice ove zime.
Novi vremenski okvir predstavljen u utorak, za ponovno pokretanje ključne američke fabrike za izvoz LNG u Freeportu bio je mnogo duži nego što su trgovci očekivali, dok su manje isporuke iz Indonezije u Rusiju smanjile globalno snabdevanje. Azijski LNG fjučers za zimsku isporuku skočio je na najviši nivo u više od dva meseca.
Globalne isporuke gasa već su bile ograničene ove zime, kada je potražnja za gorivom za grejanje dostigla vrhunac, ali su novi poremećaji postavili pozornicu za borbu između Azije i Evrope zbog sve manje ponude. Spot cene u ova dva regiona se trguju na sezonskom visokom nivou zbog svetske krize ponude koju je pogoršala ruska invazija na Ukrajinu, a stope bi mogle da porastu još ako se kupci upuste u ratove nadmetanja.
Izvozna fabrika tečnog prirodnog gasa Freeport u Teksasu saopštila je u utorak da će možda biti potrebno 90 dana da se fabrika delimično vrati u pogon, što je mnogo duže od ranijeg predviđanja od najmanje tri nedelje. Očekuje se da će puni kapacitet biti dostupan do kraja 2022. godine, što je iznenadilo trgovce LNG-om koji su procenjivali prekid rada od dva do tri meseca. Objekat je zatvoren prošle nedelje nakon požara.
Iako se očekuje da će prekid u Freeportu imati veći uticaj na Evropu ovog leta, gde je planirano da bude isporučena većina snabdevanja, produženi prekid će verovatno ostaviti neke azijske kupce kratke ove zime. Azijski trgovci LNG-om sa sedištem u Singapuru već zovu dobavljače da provere dostupne pošiljke do kraja godine.
Čak i veće zalihe mogle bi da otežaju Japanu, drugom po veličini svetskom uvozniku LNG -a, da obezbedi brzu isporuku tereta sa spot tržišta za leto, pošto se zemlja već suočava sa nestašicama u snabdevanju električnom energijom.
Produženi prekid će uzrokovati uklanjanje desetina LNG tereta sa tržišta, što će zahtevati zamenu, rekli su trgovci. Uvoznici u Aziji i Evropi pokušaće da pronađu alternativne ponude iz drugih američkih projekata, kao i od izvoznika, uključujući Nigeriju, Katar, Angolu i UAE. Ipak, u narednih nekoliko meseci ima malo dostupnih ponuda.
Komunalne kompanije u Japanu i Južnoj Koreji mogle bi se okrenuti spot tržištu jer su računali na gorivo iz Freeporta za obnavljanje zaliha za zimu, kažu trgovci. Japanske kompanije Jera Co. i Osaka Gas Co. imaju velike kupoprodajne ugovore sa Freeportom i često preprodaju tu količinu manjim preduzećima u zemlji.
U međuvremenu, oprema ključna za funkcionisanje gasovoda Severni tok zaglavljena je u inostranstvu zbog zapadnih sankcija Rusiji, što signalizira da bi isporuke Evropi mogle biti sprečene na neko vreme. To će verovatno povećati potražnju za LNG kao zamenom.
Preteća kriza u snabdevanju rizikuje povećanje računa za struju i inflaciju, a siromašnije zemlje bi mogle da pate od velikih nestašica.
Fabrika Freeport, koja je u prošlom mesecu pokrivala otprilike četiri odsto svetskog izvoza LNG, snabdeva gasom BP Plc i TotalEnergies SE u Evropi, SK E&S Co. u Južnoj Koreji, kao i japanske kompanije Jera i Osaka Gas. Postrojenje je činilo skoro petinu američke proizvodnje LNG-a u maju.