Quincy Krosby nije mogla da sačeka da se trgovačka sesija u ponedeljak završi.
"Bila sam zalepljena za ekran", rekla je glavni tržišni strateg kompanije LPL Financial Krosby u intervjuu.
Bio je to jedan od onih dana sa tako ogromnim gubicima da gledanje na akcije nije bilo dovoljno. Njene oči su pratile i obveznice, promene kreditnih obaveza i druga kretanja, dok je pokušavala da shvati koliko su stvari loše i koliko bi još gore mogle da postanu.
Ono što je videla bilo je ružno. Čak i po standardima ove nestabilne godine, naime, divlja vožnja koja se u ponedeljak dogodila na finansijskim tržištima se posebno ističe. Dvogodišnji prinosi na američke državne obveznice porasli su za 29 baznih poena kako su cene obveznica pale. Prinos je skočio za 54 bazna poena od četvrtka uveče, što je najveće dvodnevno povećanje od 2008. godine. To je znak koliko se brzo trgovci prilagođavaju tamo gde misle da će Federalne rezerve uzimati kamate.
Sve osim pet akcija na S&P 500 su pale, a "benchmark" je zabeležio gubitak od više od 20 odsto od svog januarskog vrhunca, prešavši na tržište medveda. U utorak ujutro u Aziji akcije su nastavile da se rasprodaju, dok investitori i dalje očekuju mogućnost bržeg pooštravanja Feda, pri čemu je azijsko-pacifički indeks akcija MSCI pao za više od 1,5 odsto.
Kriptovalute su tako naglo pale da je popularna platforma za pozajmljivanje zamrznula isplate kako bi sprečila modernu vrstu bankrota. U starim valutama, indeks američkog dolara je porastao na najviši nivo u skoro dve decenije jer su investitori tu tražili sigurnost.
Za neke je takav ponedeljak bio dovoljan da se pojave zastrašujuća sećanja na svetsku finansijsku krizu pre više od jedne decenije. Christian Hoffmann, portfolio menadžer u firmi Thornburg Investment Management, rekao je da se likvidnost tržišta toliko pogoršala da razmišlja o mračnim danima 2008.
"Likvidnost na tržištu je gora nego onda kada je vodila do propasti Lehmana", rekao je Hoffmann, koji je radio u toj kompaniji u trenutku njenog propasta, a njen bankrot bio je početak najveće finansijske krize od Velike depresije. To je problem koji može u velikoj meri stvoriti gubitke. "To stvara još veći rizik, jer ako tržište nema likvidnost, može vrlo brzo da padne."
Od iznenađujuće vrućeg izveštaja o inflaciji u petak, investitori su postali sve zabrinutiji da će Fed morati da pooštri monetarnu politiku tako agresivno da to odvede privredu u recesiju. Ekonomisti iz JPMorgan Chase & Co., Goldman Sachs Group i Nomura Holdings u ponedeljak su se pridružili svojim kolegama iz Barclaysa and Jefferiesa kako bi pozvali centralnu banku da objavi povećanje od 75 baznih poena u sredu, što bi bilo najveće povećanje od 1994. godine.