Akcije najvećih svetskih tehnoloških kompanija u ponedeljak bile su u padu, dok se berzanski indeksi vezani za široki broj kompanija sele na "bear" teritoriju zbog straha da će Federalne rezerve poslati američku ekonomiju u recesiju.
Amazon.com i Meta Platforms pali su za više od pet odsto pošto su prinosi državnih obveznica porasli na nivoe koji nisu viđeni u protekloj deceniji. Apple i Microsoft su pali za više od tri odsto na najniži nivo u otprilike godinu dana, a tehnologija je ponovo snosila teret globalne rasprodaje koja je gurnula indeks S&P 500 za više od 20 odsto u odnosu na januarski pik.
Akcije tehnoloških kompanija sa visokim procenama posebno su osetljive na više kamatne stope jer to opterećuje trenutnu vrednost budućeg profita kompanija. Nakon oporavka krajem prošlog meseca, ovaj sektor je nastavio pad u petak nakon što je indeks potrošačkih cena u maju pokazao da se inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) ubrzala na novi 40-godišnji maksimum, što je pojačalo izglede da Fed drastičnije poveća kamatne stope.
Prodaja se produbila u ponedeljak, a analitičari su ocenili da se "dno" ne nazire.
"Svačija kristalna kugla je trenutno jako mutna", rekao je Ted Mortonson, tehnološki strateg u kompaniji Robert W. Baird. "Mislim da nećemo doći do dna dok Fed apsolutno ne uguši inflaciju i ne napravi pauzu, ali niko ne zna kada će to biti."
Akcije tehnoloških kompanija stvarale su najveće zastoje za indeks S&P 500 u ponedeljak, koji je pao za 3,9 odsto i zabeležio najniži nivo od januara 2021. Nasdaq 100 je zaglibljen u svom najgorem četvorodnevnom padu od marta 2020, nakon što je pao za više od 11 odsto od prošlog utorka. Indeks je sada pao za oko 32 odsto u odnosu na svoj prošlogodišnji vrhunac, dok je S&P 500 pao za 22 odsto u odnosu na sopstveni rekord.
Apple, predvodnik američkog tržišta akcija, sa najvećim ponderom u S&P 500, oslabio je u ponedeljak 3,8 odsto. Akcije, koje obično pomažu da se signaliziraju promene u raspoloženju investitora, ove godine su pale za 26 odsto.
Amazon je sve bliže padu ispod jednog biliona dolara tržišne vrednosti, Meta je zatvorila trgovanje na najnižem nivou od aprila 2020, i to nakon trodnevnih gubitaka, a četvorodnevni gubitnički niz Microsofta najduži je od marta. Proizvođač čipova Nvidia izgubio je više od polovine svoje vrednosti u odnosu na vrhunac prošle godine.
"Današnji potez je znak da investitori dižu ruke, gledaju podatke i postaju nervozni zbog onoga što vide", rekao je David Lebovitz, globalni tržišni strateg u JPMorgan Asset Managementu, koji pomaže u nadgledanju imovine od 2,6 biliona dolara.
(Tekst ažuriran cenama.)