Investitori ulažu milijarde dolara u gotovinu i akcijske fondove tražeći zaštitu od nagle inflacije.
Gotovina je zabeležila najveći priliv u poslednjih šest nedelja na oko 54 milijarde dolara, dok su fondovi kojima se trguje na berzi doveli do povećanja akcija od oko 12 milijardi dolara u sedmici do 8. juna, navodi Bank of America, citirajući podatke EPFR Global. Američke akcije su bile glavni korisnici priliva sa oko 13 milijardi dolara, dok su odlivi obveznica nastavljeni, pokazuju podaci.
Nakon što su ove godine bile pogođene naglom inflacijom i reagovanjem centralnih banaka, berze su se borile da se oporave usred straha od potencijalne recesije. S&P 500 se oporavio nakon "koketiranja" sa medveđim tržištem prošlog meseca, ali ostaje više od 16 odsto ispod svog januarskog rekordnog maksimuma i na putu je ka svom devetom nedeljnom padu u 10. Investitori će danas pažljivo pratiti podatke o inflaciji u SAD kako bi naznačili tempo monetarnog pooštravanja.
Michael Hartnett, predstavnik Bank of America, rekao je u belešci klijentima da je američka ekonomija "nekoliko loših podataka udaljena od recesije".
"U tehničkoj smo recesiji, ali to ne shvatamo", napisao je. "Ukratko, inflatorni šok nije završen, šok stopa tek počinje, šok rasta dolazi, nema ventila za oslobađanje od vrhunca prinosa, trzište ne može da nađe konsenzus."
Američke velike kapitalne kompanije zabeležile su priliv od 14,5 milijardi dolara u sedmici do srede, dok su odlivi pogodili akcije male kapitalizacije, vrednosti i rasta u SAD, navodi se u belešci BofA. Među sektorima, najveći priliv imali su zdravstveni i sektor repromaterijala, dok su najveći odliv imale finansije, komunikacione usluge i tehnologija.