Za razliku od najvećih svetskih berzanskih indeksa, indeks najlikvidnijih akcija Beogradske berze, Belex15, u 2022. zabeležio je rast vrednosti.
Jedan od razloga zašto ova činjenica možda ne bi trebalo da uliva previše poverenja je promet od 38,3 milijarde dinara, što je najniži iznos u poslednjih sedam godina.
"Ukupna realizacija u trgovanju u 2022. godini dostigla je 38,3 milijarde dinara (325,9 miliona evra), u velikoj meri zahvaljujući trgovanju državnim obveznicama i blok trgovanju akcijama Naftne industrije Srbije (NIIS). Redovan promet akcija iznosio je tek oko 36 miliona evra, što je najniža realizacija u trgovanju akcijama još od ranih početaka obnove berzanskog trgovanja početkom ovog veka", navodi se u saopštenju brokerske kuće Momentum securities.
Opširnije
Alfa-Plam na korak od izlaska sa Beogradske berze
Nakon otkupa Amasis poseduje 95,09 odsto udela u kompaniji.
01.12.2022
Beogradskoj berzi pomoć ne stiže ni sa jedne strane
Na Beogradskoj berzi ne postoji ni dovoljan broj kvalitetnih hartija od vrednosti, ni motivisanih ulagača.
23.11.2022
Kamate rastu, a berza nije alternativa
Kamatne stope rastu, kreditiranje postaje skuplje i nameće se pitanje može li tržište kapitala doneti povoljnija rešenja za kompanije.
24.10.2022
Belex15 beleži rast
Ako indeks Belex15 uporedimo sa parnjacima iz regiona i Evrope, pa čak i iz sveta, on se ističe jer je među retkima koji nije zabeležio pad vrednosti u odnosu na kraj 2021. godine. Na negativan uticaj pandemije, rata u Ukrajini, kao i sve oštrijih monetarnih politika centralnih banaka nisu bili imuni indeksi u Adria regionu, Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama.
Slovenački SBITOP tako je nazadovao za 16 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je hrvatski referentni indeks izgubio blizu pet odsto svoje vrednosti. Francuski CAC 40, nemački DAX i američki Dow Jones Industrial Average svi su vredeli oko 10 odsto manje nego krajem 2021. godine. Još veći pad zabeležili su tehnološki indeks Nasdaq 100 (oko trećine) i S&P 500 (oko petine svoje vrednosti).
Nakon što je u 2021. godini napredovao za skoro 10 odsto, Belex15 je svoju vrednost uvećao za nevelikih 0,47 odsto.
Dunav najprometniji i najveći gubitnik
Najveći promet na Beogradskoj berzi zabeležile su deonice kompanije Dunav osiguranje, ali su upravo te akcije zabeležile i najveći pad vrednosti. Promet akcija je iznosio 940 miliona dinara, a cena akcija se u toku godine više nego prepolovila i iznosila 1.069 dinara.
Kako iz kompanije navode za Bloomberg Adriju, u 2023. godini uspešnost poslovanja osiguravajućeg sektora najviše će zavisiti od makroekonomskih agregata.
"U ovom trenutku, najveći izazov biće makroekonomski ambijent i od njega će u najvećoj meri zavisiti rezultati poslovanja kako Dunava, tako i celog sektora osiguranja", rekli su iz kompanije.
Alfa-Plam je zabeležio pad cene akcija od 22,7 odsto (uz treći najveći promet), dok su akcije Messer Tehnogasa u odnosu na kraj 2021. godine pojeftinile za 20,6 odsto.
NIS i dalje od zlatnog perioda, ali promet raste
Druga najprometnija akcija na Belex15 indeksu bila je deonica energetske kompanije Naftna industrija Srbije. "Naftna industrija Srbije zabeležila je promet od 471,9 miliona dinara, što je i dalje daleko od najboljih godina za ovu akciju, ali povećanje u odnosu na 2021", navode iz Momentuma.
NIS je nakon Aerodroma "Nikola Tesla" i Impol Sevala bila i treća najuspešnija akcija na indeksu, a vrednost joj je uvećana za 8,9 odsto na godišnjem nivou.
Rast cene akcija kompanije usledio je nakon objave rezultata o poslovanju u trećem kvartalu. Prema poslednjem izveštaju, NIS je samo u trećem tromesečju poslovao sa neto dobitkom od 25,7 milijardi dinara, što je oko 218 miliona evra. To je više nego trostruko uvećanje u odnosu na isti period prethodne godine.
"Očekuje se da bi kompanija, nakon veoma uspešnih prvih devet meseci, mogla godinu da završi sa profitom od oko 700 miliona evra u odnosu na aktuelnu tržišnu vrednost od 930-940 miliona evra. Akcije NIS-a neznatno su porasle nakon objave rezultata za treći kvartal, dok o cenovnom nivou ove akcije najbolje govori činjenica da se trguje na očekivanom dividendnom prinosu od 19-20 procenata. U svetu su naftne kompanije bile apsolutni dobitnici u 2022, dok akcionari NIS-a i dalje čekaju neko svoje zlatno doba", navodi se u odvojenom saopštenju brokerske kuće.
Promet stara boljka Beogradske berze
Kao što je redakcija Bloomberg Adrije pisala u novembru, kvantitativni pokazatelji ne idu u prilog Beogradskoj berzi. Pored toga što su prometi višestruko manji u odnosu na evropske berze, analitičari i ekonomisti navode da se ni stepen zaštite manjinskih akcionara ne nalazi na zavidnom nivou.
"Beogradsku berzu ne možete oživeti na silu, to je prilično potrošena priča, sa nasilnim teranjem preduzeća iz privatizacije na listing, masi preduzeća koja su tamo bila prisutna zato što moraju", rekao je tom prilikom profesor Ekonomskog fakulteta Miroslav Todorović.
Glavni broker Momentum securitiesa Nenad Gujaničić je tada rekao da je dodatni problem što se većina listiranih kompanija nalazi u većinskom vlasništvu jednog investitora, i da je broj akcija u opticaju nedovoljan.
"Kada govorimo o investitorima, zabeležen je pravi egzodus ulagača sa Beogradske berze s obzirom na veliki broj korporativnih skandala u prošlosti i činjenicu da trenutno nema mnogo kvalitetnih investicionih alternativa. S druge strane, veliki broj kompanija je takođe napustio tržište jer im je berza bila samo teret koji je nastao silom zakonske prinude. Svega nekoliko kompanija na tržištu je dobrovoljno pristalo na listiranje i to su one kompanije koje su kotirane na listingu Beogradske berze", zaključio je tada broker.