Američke akcije su pale drugi dan, a prinosi na državne obveznice su porasli, pošto su nade za rast na kraju godine pokleknule.
S&P 500 pao je na najniži nivo od početka novembra, dok su države širom sveta brinule da bi kraj kineske politike nulte tolerancije kovida mogao dovesti do rasta broja zaraženih. Neke države širom sveta razmišljaju da ponovo uvedu ograničenja u putovanjima, a raspoloženje na tržištu se pogoršalo nakon što su italijanske zdravstvene vlasti rekle da će početi da testiraju sve putnike iz Kine na kovid. SAD su kasnije saopštile da će od svih putnika starijih od dve godine koji dolaze iz Kine zahtevati da se testiraju na kovid-19 ne više od dva dana pre polaska.
Tehnološke akcije su ostale pod pritiskom, čak i kada je Tesla krenula ka zaustavljanju sedmodnevnog pada, podstaknutog zabrinutošću zbog opadanja potražnje.
Na kraju trgovanja, indeks S&P 500 izgubio je 1,2 odsto vrednosti, dok je tehnološki Nasdaq pao za 1,35 odsto.
Još uvek oprezno raspoloženje umanjuje nade za rast u poslednjoj trgovačkoj nedelji 2022. nakon brutalne godine za finansijska tržišta, prenosi Bloomberg. Svetske akcije su izgubile petinu svoje vrednosti, što je najveći pad od 2008. na godišnjem nivou. Dolar je porastao za sedam odsto, a prinos na 10-godišnje obveznice je skočio iznad 3,8 odsto sa samo 1,5 odsto na kraju 2021. godine, pošto su Federalne rezerve agresivno povećavale kamatne stope u pokušaju da obuzdaju inflaciju.
Nafta je pala dok su investitori odmeravali posledice ruske zabrane izvoza kupcima koji su uspostavili gornju granicu cene. Ograničenja Moskve počeće prvog februara i trajati najmanje do jula 2023. godine, navodi se u dekretu.
- U pisanju teksta pomogao Stephen Kirkland