Referentne vrednosti azijskih deonica nisu bile ujednačene u sredu, dok su fjučersi američkih deonica porasli nakon što je S&P 500 prekinuo četvorodnevni niz gubitaka. To buđenje iz dremeža se može smatrati malim predahom u jednoj od najgorih godina za deonice i obveznice u više od deset godina.
Berzanski indeksi u Japanu, Kini i Hongkongu varirale su između gubitaka i dobitaka. Australijske deonice snažno su porasle, kao i fjučersi za evropske deonice.
Jen je neznatno pao nakon svog najvećeg jednodnevnog skoka od 1998. u utorak, kada je porastao za gotovo četiri odsto u odnosu na dolar zbog iznenađujućeg poteza i promene monetarne politike japanske centralne banke (BoJ). I dalje se oseća uticaj iznenadne odluke BoJ da dopusti trgovanje prinosima na 10-godišnje državne obveznice do 0,5 odsto. Prethodno je gornja granica bila na 0,25 odsto.
Opširnije
Centralne banke obeshrabrile azijske ulagače
Odlučnost Feda da nastavi s podizanjem stopa oborila je azijske berze.
19.12.2022
Cene deonica u Japanu pale nakon odluke BoJ
Azijske berze, baš kao i američko tržište kapitala, utonulo je u pesimizam, ali je jen ojačao.
20.12.2022
Nakon Feda usporava i BoE, kamatna stopa podignuta za 50 bp
Centralni bankari Ujedinjenog Kraljevstva postupili su u skladu sa najavama sa novembarskog sastanka.
15.12.2022
Centralna banka je najavila vanrednu kupovinu obveznica u sredu jer se prinos na desetogodišnji dug približio novoj gornjoj granici. Prinos na japanske dvogodišnje državne obveznice porastao je iznad nule prvi put od 2015. godine. Prinosi na trezorske obveznice takođe su blago porasli u Aziji nakon što su skočili za 10 baznih poena drugi uzastopni dan u utorak.
Odluka BoJ od utorka označava početak normalizacije japanske monetarne politike, rekla je Amy Xie Patrick, zadužena za obveznice u kompaniji Pendal Group. "Oni su na početku tog putovanja", rekla je u intervjuu za Bloomberg TV. "Ovo je postupak koji moraju slediti kako bi poslali poruku deviznim špekulantima da trgovina finansiranjem u jenima nije jednosmerna ulica."
Trgovci su na oprezu zbog mogućnosti da japanske institucije vrate novac koji se drži u stranim deonicama i obveznicama. Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, japanski ulagači imaju više od tri biliona dolara u stranim deonicama i dugu, od čega je otprilike polovina u SAD.
"Stroža politika BoJ uklonila bi jedno od poslednjih globalnih sidara koji su pomogli da se troškovi zaduživanja održe na niskim nivoima u širem smislu", rekli su analitičari Deutsche Banka klijentima, napominjući da je do promene došlo jer su tržišta već uzdrmana od sastanaka Feda i ECB-a prošle nedelje.
Mnogi ekonomisti sada očekuju da će BoJ podići kamatne stope sledeće godine, pridružujući se Fedu, ECB-u i drugima nakon decenije izvanrednih podsticaja.
Najnoviji podaci ukazuju na zahlađenje tržišta nekretnina u SAD-u, što znači pomak kada je reč o izgledima za inflaciju u godini obeleženoj brzim rastom kamatnih stopa koje su opteretile deonice i obveznice. Globalne deonice pale su za petinu u 2022. godini, tempom koji se može uporediti sa najgorom godinom za deonice - 2008. Bloombergov indeks globalnih obveznica pao je za 16 odsto, što je daleko najveći pad na godišnjem nivou od početka merenja 1990. godine.