Azijske deonice su pale jer je odlučnost Federalnih rezervi da nastavi s podizanjem kamatnih stopa smanjila apetite ulagača za rizičnijom imovinom. Jen se stabilizovao nakon što su špekulacije da je na horizontu promena japanskog monetarnog režima podstakle dobitke.
Deonice su pale u celom regionu, dok su fjučersi američkih akcija porasli nakon što su indeksi S&P 500 i Nasdaq 100 u petak pali treći dan zaredom.
Jen je blago porastao i njime se trgovalo po 136 jena za dolar pa je ostao na putanji rasta drugi dan zaredom. Prinos na japansku referentnu petogodišnju obveznicu popeo se na najviši nivo u više od sedam godina. Ti potezi su podstaknuti saopštenjem da bi japanski premijer mogao da razmotri uvođenje veće fleksibilnost u monetarni sistem. To saopštenje je negirao najviši vladin glasnogovornik.
Opširnije
Izveštaji pogurali američke akcije, indeksi u zelenom
Posle evropskih, i američke akcije zatvorile su dan dobicima - u sredu su zabeležile najveći dnevni skok u skoro dve nedelje.
21.12.2022
Evropa zaključila nedelju u crvenom
Evropske berze zaključile su radnu nedelju gubicima, dan pošto je ECB podigla referentnu kamatnu stopu za 50 baznih poena.
16.12.2022
Čekaju nas više stope Feda i volatilni dolar
Glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez poručio je da Fed nije iznenadio promenom u dizanju kamatne stope.
15.12.2022
Ako se takva fleksibilnost zaista pretvori u prekid japanske politike što se tiče kontrole prinosa ili ako se nagovesti viši cilj za prinos 10-godišnjih državnih obveznica, "tržišta će to apsolutno protumačiti kao rast jena. Zapravo, već idu ka tome", rekla je Sue Trinh iz kompanije Manulife Investment Managementu, na Bloomberg televiziji.
U isto vreme, dolar je pao u odnosu na glavne konkurente jer su ulagači smanjili dugoročne opklade na dolar dok su vagali Fedove dalje postupke što se tiče kamatnih stopa.
USDJPY:CUR
USD
136,22 JPY
cena na otvaranju
136,04
prethodna cena na zatvaranju
136,6
ovogodišnja zarada
18,2829%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
113,33 - 151,95
Rizik da će više kamatne stope gurnuti SAD u recesiju 2023. baca mrlju na trgovanje kako se približava kraj godine.
Ulagače su prošle nedelje razveselili podaci o inflaciji koja je u SAD bila blaža od očekivanja, ali ta je euforija nestala jer su zvaničnici Feda poručili da će stope rasti neko duže vreme dok ne budu uvereni da je inflacija prigušena. Talas povećanja kamatnih stopa i loša predviđanja centralnih banaka širom sveta, uključujući Evropsku centralnu banku, dodatno su narušili njihovo raspoloženje.
U međuvremenu, trgovci drže oko na novom širenju virusa korona u Kini i obećanju tamošnjih vlasti da će se fokusirati na podsticanje privrede iduće godine, nagoveštavajući politiku povoljnu za poslovanje, dalju podršku tržištu nekretnina uz verovatno smanjenje fiskalnih podsticaja.
"Završili smo s iščekanjem neverovatnog porasta krajem godine", rekla je Sylvia Jablonski, nadležna za ulaganja u Defiance ETF-ovima, na Bloomberg radiju. "Ipak, tržište će u jednom trenutku uračunati očekivanja buduće recesije i vratiti se jer deonice počinju da izgledaju sve jeftinije i jeftinije kako idemo dalje."
Što se tiče sirovina, nafti je porasla vrednost zahvaljujući kineskom obećanju da će oživeti potrošnju i potezima SAD da popune svoje strateške rezerve sirove nafte. WTI fjurečsi sirove nafte porasli su za jedan odsto na 75,02 dolara po barelu. Zlato je ostalo na približno istim nivoima na kojima je bilo i ranije.