Vrednost evropskih akcija se smanjila ove godine, ali njihov pad nije bio tako drastičan kao što je to bio slučaj u Sjedinjenim Američkim Državama, a jedan od razloga za to bilo je i slabljenje evra, navodi Nikola Maljković, finansijski analitičar u kompaniji OptimTrader.
Slabiji evro u odnosu na dolar ili druge svetske valute je komparativna prednost kompanija koje su usmerene ka izvozu, jer su samim tim konkurentnije, rekao je Maljković za Bloomberg Adriju.
Ovo je doprinelo tome da energetske kompanije, ali i zdravstvo i farmacija, ostvare jako dobre finansijske rezultate u ovom kvartalu, dodaje analitičar.
Opširnije
Evropa na krilima ekonomskih podataka nedelju završila u zelenom
Pozitivni ekonomski podaci su pomogli da evropski berzanski indeksi nedelju završe sa dobicima.
04.11.2022
UBS: Bogati investitori optimistični uprkos stanju u ekonomiji
U Evropi su investitori najoptimističniji, a u SAD su najmanje optimistični, pokazuje istraživanje UBS-a.
02.11.2022
Prvi hladni talas će biti test za finansijska tržišta
Prvi hladni talas će biti test za finansijska tržišta - pre svega, za tržišta energenata, rekao je ekonomista Miloš Grujić.
01.11.2022
Brodić: Pad cena gasa je znak da ulazimo u recesiju
Brodić očekuje stabilizaciju cena gasa i goriva.
01.11.2022
"Tehnološki sektor u Evropi nije tako velik kao što je u Sjedinjenim Američkim Državama", pojašnjava Maljković, pa se time može objasniti manji pad vrednosti akcija na ovom području.
U sledećim mesecima, investitori bi iz ovog razloga mogli da utočište potraže upravo u evropskim akcijama, a povratak na obimnija ulaganja u tehnološki sektor se može očekivati kada centralne banke prestanu da agresivno podižu kamatne stope, rekao je Maljković.
Za više informacija o dešavanju na berzama, pogledajte video.