Za američkog predsednika Donalda Trumpa, domaća proizvodnja iPhonea, jednog od najpopularnijih tehnoloških proizvoda u istoriji, ostaje nedostižan san. Kada bi u tome uspeo, Trump bi donekle opravdao svoju carinsku politiku i ispunio predizborno obećanje o povratku industrijske proizvodnje u SAD.
Njegova administracija očito smatra da je to dostižno, naročito nakon uvođenja carina od 145 posto na uvoz iz Kine, trenutne baze Appleove proizvodnje. Kompanija je takođe obećala da će, u naredne četiri godine, uložiti 500 milijardi dolara u Ameriku.
Predstavnici Bele kuće su ove nedelje poručili da Trump želi da se Apple uređaji proizvode u Americi. "Predsednik veruje da je to moguće, inače ne bi toliko ulagao u ovaj cilj", rekla je portparolka Bele kuće Karoline Leavitt.
Opširnije

Carine na kinesku robu skočile, Bela kuća priznaje 'prelazne probleme'
Zapanjujuće visoke američke carine na drugu najveću svetsku ekonomiju izazvale su trgovinski rat u kojem jedna strana uzvraća drugoj, što je uzdrmalo svetska finansijska tržišta.
11.04.2025

Američkog predsednika optužuju za 'tržišne manipulacije'
Pre oporavka Wall Streeta u sredu, Trump objavio da je sada "odlično vreme za kupovinu".
10.04.2025

Energetski ultimatum Evropi je samo Trumpov blef
To je pregovaračka taktika koja ignoriše ekonomsku i fizičku realnost.
10.04.2025

Trumpova pauza u carinama - šta znači i kako utiče na svetsku ekonomiju
Uvođenje carina izazvalo je paniku na tržištima i podstaklo strah od recesije. Poslovna zajednica i investitori izvršili su pritisak na administraciju da preispita ovu odluku.
10.04.2025
Stvarnost je znatno drugačija. Apple verovatno neće preseliti proizvodnju Iphonea u Ameriku, a među osnovnim razlozima su nedostatak fabrika i radne snage. Osim toga, SAD nema mrežu dobavljača, proizvodna znanja, a ni inženjere za tako nešto.
Apple se u međuvremenu sve više oslanja na Indiju kao novi centar proizvodnje iPhonea za američko tržište. Appleovi partneri u toj zemlji grade drugu najveću fabriku iPhonea na svetu, čime smanjuju zavisnost od Kine.
Bloomberg
Najveći Appleovi proizvodni pogoni poznati kao FATP (engl. final assembly, testing and packaging – završna montaža, testiranje i pakiranje) toliko su veliki, da je njihova izgradnja van Azije gotovo nezamisliva. Podsećaju na gradove - stotine hiljada ljudi u njima živi, imaju škole, teretane, ambulante i smeštaj. Jedan od najvećih kompleksa, u kineskom Zhèngzhōuu, čak je dobio nadimak iPhone City.
"Koji bi američki grad prekinuo sve svoje aktivnosti kako bi se posvetio isključivo proizvodnji iPhonea? U Kini Apple zapošljava milione ljudi", izjavio je Matthew Moore, suosnivač startapa i bivši Appleov inženjer. "Potrebno je da se grad veličine Bostona prebaci na sastavljanje iPhonea".
Kompanija Apple odbila je upit Bloomberga za komentar.
Razvoj novih iPhonea i drugih uređaja još uvijek počinje u Appleovim laboratorijima u Silicijumskoj dolini. Saradnja sa dobavljačima i partnerima iz Azije traje mesecima, pa i godinama pre lansiranja proizvoda na tržište. Appleovi inženjeri i operativni stručnjaci provode mesece, pa čak i godine, sarađujući sa fabrikama poput Foxconna, Pegatrona i drugih kako bi prilagodili procese sastavljanja.
Osim nadzora nad proizvodnjom, Kina ima milione radnika obučenih za proizvodne procese, a to još uvek podrazumeva mnogo manuelnog rada. "U Americi jednostavno nema inženjerske infrastrukture za vođenje takve fabrike", rekao je Moore. "Jednostavno nema dovoljno STEM studenata".
iPhone ostaje Appleov najvažniji izvor prihoda
Više od polovine prihoda Apple ostvaruje upravo od iPhonea. Glavni izvršni direktor Tim Cook još je 2017. na konferenciji časopisa Fortune objasnio zašto Appleov uspeh toliko zavisi od Kine. Razlog nije niska cena rada. "Kina je još davno prestala da bude zemlja jeftine radne snage", rekao je. "Radi se o znanju, velikoj količini znanja na jednom mestu."
Cook je tada rekao da Kina ima toliko inženjera specijalizovanih za izradu Applovih proizvoda, da bi mogli da napune tri fudbalska stadiona. "Nisam siguran da ih u Americi ima dovoljno da napune jednu prostoriju", dodao je.
Bloomberg
Howard Lutnick je u intervjuu za CBS rekao da će "ogromnu vojsku radnika" zameniti automatizacija. Međutim, stručnjaci za proizvodne lance i bivši zaposleni u Appleu smatraju da to nije realno. Iako automatizacija ima prednosti, tako nešto ni Kina nije uspela da uvede. Brzina razvoja novih modela iPhonea otežava automatizaciju, jer se proizvodni procesi često menjaju, a i ta tehnologija nastaje mahom u Kini.
Iako se dizajn iPhonea nije znatno promenio posljednjih godina, novi materijali i unutrašnje komponente, pa i najmanje promene u dizajnu, zahtevaju potpunu reorganizaciju montažnih linija. "Osmisliš proizvod, obnoviš fabriku, i onda imaš samo šest meseci da ga prodaš", rekla je osoba upoznata s Appleovim lancem snabdevanja, koja je želela da ostane anonimna.
Iako je Apple diverzifikovao proizvodnju i smanjio udeo iPhonea izrađenih u Kini na ispod 90 posto, teško je da će tako nešto uspeti da sprovede na drugom mestu. Proizvodni pogoni u Tajlandu, Vijetnamu, Maleziji i Indoneziji fokusirani su na računala Mac, AirPods, pametne satove i iPadove. Učestale nadogradnje i raznolikost modela iPhonea dodatno komplikuju automatizaciju.
Najveći pokušaj prebacivanja proizvodnje iPhonea izvan Kine dosad je bio u Indiji, i za to je trebalo deset godina. Apple ima i manju proizvodnu liniju u Brazilu, no ona je fokusirana na jednostavnije modele.
Bloomberg
Apple za sada uspeva da zaobiđe američke carine zahvaljujući fabrikama u Indiji, izvestio je ranije Bloomberg News. Indija zasad može da zadovolji potrebe SAD-a, s godišnjom proizvodnjom od oko 35 miliona uređaja.
Apple godišnje proda više od 220 miliona iPhonea i trenutno nudi sedam modela u različitim bojama i memorijskim konfiguracijama. To dodatno komplikuje proizvodni proces i čini kapacitet koji nudi Kina još važnijim.
Prema Mooreu, jednostavniji proizvodi koji se ne ažuriraju često, poput iMaca i iPada, lakše se proizvode. Apple već sada završnu montažu kompjutera MacPro obavlja u Teksasu. Ipak, većina delova i dalje dolazi iz Kine. Treba uzeti u obzir da Apple godišnje proda tek nekoliko hiljada takvih računara. Korisnici ih menjaju na svakih nekoliko godina. "iPhone je sasvim drugačiji proizvod", rekao je Moore.