Bluesky, decentralizovana društvena mreža koju je stvorio bivši izvršni direktor Twittera Jack Dorsey, proširuje pristup svojoj aplikaciji za sve zainteresovane korisnike, napuštajući sistem koji je dozvoljavao pristup samo po pozivu i koji je mreža koristila kako bi regulisala rast u protekloj godini.
Društvena mreža je otvorena za javnost prošlog februara i sada ima tri miliona korisnika, ali je Bluesky dozvoljavao pristup novim korisnicima samo preko pozivnog koda kako bi se osiguralo da tehnologija koja podržava mrežu može normalno da upravlja saobraćajem.
Još jedan ključni aspekt Blueskyja, poznat kao "federacija", takođe stiže krajem februara, rekao je Jay Graber, izvršni direktor kompanije Bluesky. Federacija je centralni deo misije kompanije Bluesky, koja će omogućiti svakome da kreira sopstvenu društvenu mrežu koristeći Blueskyjev tehnološki protokol. Te različite mreže će biti interoperabilne, a korisnici jedne mreže će moći da vide objave ljudi na drugoj ili da skaču s mreže na mrežu, dok sa sobom prenose svoj profil i pratioce. Svaka mreža bi takođe imala slobodu da postavlja sopstvena pravila u vezi sa govorom i da kreira algoritme za određivanje koji sadržaj korisnici vide.
Opširnije
Influenseri zarade i 1.500 evra po objavi, ali retko ko živi od toga
Iako zaista ima onih koji objavu naplate dve prosečne plate, njih u Srbiji ima jako malo.
07.02.2024
TikTok ugasio 60 radnih mesta, otkazi u tehnološkom sektoru se nastavljaju
Brojka čini manje od jedan odsto od ukupno oko 7.000 zaposlenih u SAD.
24.01.2024
Društvene mreže u 2023: Sunovrat Twittera i neispunjena AI obećanja
Za samo godinu dana, Twitter je promenio ime u X, a Meta je lansirala Threads.
30.12.2023
Sve više aplikacija koje uz pomoć AI-ja razgolićuju žene
Aplikacije koje koriste veštačku inteligenciju za skidanje žena na fotografijama beleže veliki rast popularnosti, tvrde istraživači.
08.12.2023
Ideja za Bluesky nastala je kada je Dorsey još bio na Twitteru (koji se sada zove X) i predstavljena je kao način da se korisnicima pruži nova vrsta društvene mreže koju ne kontroliše nijedna pojedinačna korporacija ili entitet. Prvobitna ideja je bila da Bluesky napravi protokol za društveno umrežavanje kojem bi se Twitter zatim pridružio, omogućavajući ljudima da prenesu svoj profil na Twitteru, kao i objave na drugim mrežama koje su takođe prethodno usvojile protokol.
Bluesky je napravio protokol koji je nazvao AT protocol, a takođe je kreirao sopstvenu aplikaciju za društvene mreže kako bi dokazao da ova zamisao može da funkcioniše, rekao je Graber. "Počeli smo da pravimo aplikaciju tek kasnije i tada je aplikacija zaista bila namenjena da bude glavni primer koji pokazuje šta možemo da uradimo sa ovakvom vrstom otvorenog protokola", rekao je on. "Od tada smo izgradili zajednicu oko toga i uložili mnogo truda da to učinimo zaista dobrim prostorom za ljude."
Ta zajednica se pojavila kao jedna od glavnih zamena za X, posebno za one koje je frustrirao novi vlasnik - Elon Musk. Dorsey je napustio Twitter krajem 2021. godine, i dok su napori Blueskyja nastavljeni kroz formu samostalnog entiteta, nije poznato da li će X ikada usvojiti AT protocol kao što je Dorsey to nekada zamišljao. Dorsey je član odbora kompanije Bluesky.
Kompaniju Bluesky je prvobitno finansirao Twitter, ali je u julu firma objavila da je prikupila spoljnu rundu finansiranja od osam miliona dolara kako bi pomogla u proširenju mreže. Neo, startap akcelerator i fond za "seed" (rane) investicije, predvodio je tu rundu.
Graber je rekao da ostaje dosta neizvesnosti u vezi s tim koje mreže bi se na kraju mogle prijaviti za decentralizovani protokol poput onog koji su on i njegov tim izgradili.
"Ovo je trenutak za mnogo promena u društvu", kazao je on. "Postoji samo prepoznavanje da su tu određena ograničenja u pogledu toga da jedna kompanija bude neka vrsta arbitra po pitanju kako naši principi digitalne društvene komunikacije funkcionišu za javne konverzacije za milijarde ljudi."
Ideja o decentralizaciji društvenih medija postaje sve popularnija i stigla je do kompanije Meta Platforms Inc., matične firme koja stoji iza nekih od najvećih mreža na svetu - Facebooka i Instagrama. Metin novi konkurent X-u, nazvan Threads, testirao je integracije sa zasebnim otvorenim protokolom, poznatim kao ActivityPub. To bi učinilo objave na Threadsu dostupnim na drugim mrežama koje koriste isti protokol, uključujući Mastodon.
"Učiniti Threads interoperabilnim daće ljudima više izbora u pogledu načina na koji će komunicirati i pomoći će sadržaju da dopre do većeg broja ljudi", poručio je izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg u decembru. "Prilično sam optimista u vezi sa ovim."