Dok sektor kriptovaluta, sa svojom volatilnošću, krahovima kompanija i regulatornim izazovima i dalje privlači najveći deo pažnje u svetu blokčejna, paralelno s tim odvija se jedan drugi, daleko manje haotičan i bučan proces - vodeće kompanije kucaju na vrata blokčejn tehnologije i počinju da je koriste u različite svrhe - od bezbednosti do marketinga.
To dosta menja finansijsku sliku industrije koja počiva na ovoj inovativnoj tehnologiji.
"Velike korporacije su trenutno te koje napadaju blokčejn. Po mom ličnom mišljenju, dosad je 70-80 odsto novca u kriptu dolazilo od strane startapova i od strane trgovine kriptovaluta, a u narednih tri do pet godina će 50 do 80 odsto novca biti od strane velikih i srednjih kompanija", očekuje izvršni direktor MVP Workshopa Aleksandar Bijelić.
Opširnije
Zašto je kripto-gejming više kripto nego gejming
Kripto-euforija dovela je do niza projekata koji su jednostavno želeli da uskoče na taj voz i iskoriste priliku da zarade.
14.05.2023
Posle oštrog pada, investicije se polako vraćaju u blokčejn gejming
Investicije u igre bazirane na blokčejnu na svetskom nivou porasle su u prvom kvartalu ove godine.
07.04.2023
Veb 3 pogurao srpski IKT, zapošljava sve više ljudi
Sektor informaciono-komunikacionih tehnologija povukao je ukupan rast zaposlenosti u Srbiji.
18.01.2023
NFT - od plavog okeana do izduvanog balona
Jagma za NFT-jevima koji su se kupovali za stotine hiljada, pa i milione dolara, teško da će se ponoviti, makar ne uskoro.
19.09.2022
Giganti poput Guccija, Tiffanyja, McLarena, Nickelodeona, Nikea, Starbucksa i Lamborghinija već su ušli u svet blokčejna. Pritom, ne radi se tu samo na izdavanju popularnih nezamenljivih tokena (engl. non-fungible tokens - NFT) u promotivne svrhe, već se na novi vid tehnologije oslanja i u drugim segmentima poslovanja. Na primer, jedno od IBM-ovih projekata oslanja se na blokčejn kako bi unapredilo procese u lancu snabdevanja hranom (IBM Food Trust), luksuzni brendovi (LMVH, Prada, Cartier i drugi) okupljeni su u asocijaciji (The Aura Blockchain Consortium) čije rešenje omogućava autentifikaciju proizvoda, a Siemens je ove godine izdao svoju prvu digitalnu obveznicu na blokčejnu.
"Praktično ne postoji nijedna velika korporacija koja u poslednje dve godine nije razmišljala i/ili investirala ozbiljnu količinu novca, a ima nameru da tek investira u naredne dve godine. Koliko imaju nameru da smanje obim ljudi, toliko imaju i nameru da investiraju u blokčejn i automatizaciju procesa. Ne u kripto već u blokčejn", ističe Bijelić.
Primena blokčejn tehnologije od luksuza do zdravstva
Budući da rade sa velikim kompanijama iz celog sveta, koje tek počinju da stvaraju resurse i kapacitete i da zapošljavaju ljude iz blokčejna, zahtevi koje dobijaju su prilično raznoliki. "Projekti koji se traže od nas se kreću od blokčejn infrastrukture do razvijanja kompletnih platformi za trgovanje, pokretanje tokenomije i sistema lojalnosti putem blokčejn tehnologija."
Da blokčejn tehnologija pruža mnogo mogućnosti za primenu u različitim industrijama, ističe i Emil Lješnjanin, osnivač i izvršni direktor decentralizovane platforme za prodaju karata NFT-TiX. "Blokčejn tehnologija ima potencijal da preoblikuje mnoge industrije, donoseći veću efikasnost, transparentnost i sigurnost."
On izdvaja nekoliko oblasti u kojima kompanije mogu da koriste blokčejn:
-
Finansijske usluge (oblast u kojoj se, kaže on, najčešće koristi blokčejn);
-
Lanci snabdevanja (blokčejn može da pruži transparentnost i sigurnost, prateći proizvode od proizvodnje do potrošača);
-
Zdravstveni sistem (tehnologija se može koristiti za bezbedno čuvanje medicinskih zapisa pacijenata, osiguravajući njihovu privatnost i omogućavajući efikasno deljenje podataka među zdravstvenim radnicima);
-
Identifikacija i sigurnost podataka (stvaranje decentralizovanih digitalnih identiteta, što omogućava pojedincima da kontrolišu svoje lične podatke);
-
Intelektualna svojina (evidencija autorskih i drugih prava intelektualne svojine);
-
Luksuzna roba i kolekcionarski predmeti (blokčejn tehnologija se sve više koristi za pomenutu autentifikaciju luksuznih proizvoda, umetnina, skupe odeće, ženskih torbi, ručnih satova i drugih vrednih artikala, što pomaže u borbi protiv falsifikovanja i trgovine krivotvorenim proizvodima, a brendovima daje priliku da tačno znaju ko su njihovi kupci);
-
Automobilska industrija (kreiranje rešenja za praćenje istorije vozila, pri čemu svaka promena vlasnika, servis ili popravka, čak i incidenti ili nezgode, mogu biti zabeleženi na blokčejnu i tako olakšati kupcima da provere istoriju vozila).
"Po onome što ja vidim, veliki brendovi se sve više okreću korišćenju blokčejn tehnologije. U svetu gde je konkurencija velika i gde svaka firma nastoji da se izdvoji nudeći bolje i inovativnije proizvode i usluge, blokčejn predstavlja značajan korak napred", ocenjuje on, dodajući da očekuje da će upotreba ove tehnologije nastaviti da raste u različitim sektorima.
To što kompanije mogu da imaju podatke o vlasništvu artikla dostupne u realnom vremenu, ne pomaže samo u borbi protiv falsifikata već i otvara nove mogućnosti za personalizaciju usluga i povećanje zadovoljstva kupaca, ističe Lješnjanin.
Dalje, Bijelić navodi da se blokčejn, recimo, u logistici koristi za praćenje kuda i kako se kreću kontejneri. "U bankarstvu isto ima primenu na polju zapisa, a zanimljiv je primer jedne zemlje gde se radi na tome da se ceo interbankarski sektor prebaci na blokčejn, jer banke nemaju mogućnost da tu količinu transakcija obrade u realnom vremenu, što može stvoriti određene rizike u poslovanju. Sa blokčejn tehnologijama imate nepovredive zapise koji se transparentno vide, u skoro realnom vremenu (engl. near-real-time)", kaže izvršni direktor MVP Workshopa.
Takođe zanimljivu ulogu blokčejn može imati u medicini. "Na primer, u svrhu toga da sa putem primene tehnologija prebaci vlasništvo nad podacima u zdravstvenom kartonu sa medicinske institucije, na samog pacijenta, koji zatim odlučuje kome i pod kojim uslovima će dopustiti uvid i izmene podataka u zdravstvenom kartonu", poručuje Bijelić.
NFT: Više od običnih sličica u digitalnom svetu
U međuvremenu, i dalje postoji nesporazum o tome šta NFT-jevi zaista predstavljaju, kaže Lješnjanin. "Neki ljudi misle da NFT-TiX prodaje sličice ili digitalne slike uz koje obećavamo neke usluge. To zapravo nije tačno. Mi koristimo NFT da potvrdimo autentičnost svake ulaznice koju kupite na našoj platformi. Ta ulaznica može biti verifikovana u bilo kom trenutku."
Ona, dakle, ima jednostavnu funkciju - da garantuje pristup događaju za koji se kupi karta. "To nije Pandorina kutija koja će se otvoriti i učiniti vas milionerom preko noći. Ne, ulaznica je tu da vam omogući pristup događaju", ističe.
Jasno, NFT-jevi su prisutni i na tržištima za kolekcionare, međutim, Lješnjanin kaže da je važno napomenuti da iza svakog NFT-ja mora postojati razlog zašto postoji. "Moraju imati funkciju - da li su to sertifikati o vlasništvu, digitalne umetničke slike ili ulaznice za događaj - svaki NFT mora imati svoju svrhu i funkciju", zaključuje on.