JPMorgan Chase koristi blokčejn za poravnanje kolaterala, što je najnovije eksperimentisanje sa Wall Streeta sa tehnologijom u trgovini tradicionalnim finansijskim sredstvima.
Prva takva transakcija banke dogodila se 20. maja, kada su dva njena lica prenela u formi tokena akcije fonda tržišta novca BlackRock kao kolateral na svom privatnom blokčejnu. Napori na ovom polju će omogućiti investitorima da založe širi spektar imovine kao kolateral i koriste ih van radnog vremena tržišta, navodi njujorški JPMorgan.
"Ono što smo postigli je lagan prenos sredstava u trenutku", rekao je u intervjuu Ben Challice, direktor trgovinskih usluga JPMorgana. Iako BlackRock nije bio druga strana u transakciji, "oni su u velikoj meri uključeni od prvog dana i istražuju upotrebu ove tehnologije".
Poravnanje kolaterala zasnovano na blokčejnu može se koristiti za transakcije kao što su repo ili trgovanje derivatima, kao i za pozajmljivanje hartija od vrednosti. U narednim mesecima, banka planira da proširi tokenizovane kolaterale u oblastima akcija, fiksnih prihoda i drugih vrsta sredstava, navodi se u saopštenju.
Budućnost decentralizovanih finansija
JPMorgan je bio zagovornik blokčejn tehnologije i poslednjih godina sve više prihvata digitalnu imovinu. Vremenom, njegov blokčejn bi potencijalno mogao da bude most koji povezuje institucionalne investitore sa decentralizovanim finansijskim platformama u kripto-ekonomiji, kaže Tyrone Lobban, direktor JPMorgana zadužen za blokčejn tehnologije.
Kako kripto-sektor bude rastao s vremenom, "postojaće sve veći skup finansijskih aktivnosti koje se dešavaju na javnom blokčejnu, tako da želimo da budemo sigurni da smo u mogućnosti ne samo da to podržimo, već i da budemo spremni da pružimo povezane usluge", rekao je.
Od kraja 2020. godine banka je koristila blokčejn za sprovođenje ponovne kupovine u istom danu, ili repo trgovine, vrste kratkoročnog zaduživanja sa fiksnim prihodom. Do danas, više od 300 milijardi dolara repo transakcija obrađeno je na mreži, uključujući Goldman Sachs Group i BNP Paribas među učesnicima.
Institucije Wall Streeta godinama istražuju upotrebu blokčejna u svojim poslovima, kao što su međubankarska plaćanja, hipotekarni krediti i prekogranična trgovina. Vanguard i State Street su trgovali fjučersima u stranoj valuti, koristeći blokčejn tehnologiju kako bi smanjili rizike druge strane. Goldman i BlackRock takođe rade na tokenizaciji niza tradicionalnih klasa sredstava.