JPMorgan Chase & Co je izvršio svoju prvu trgovinu uživo na javnom blokčejnu, što je značajan korak ka integraciji sa infrastrukturom koja leži u osnovi sveta kriptovaluta.
Banka je izdala 100.000 singapurskih dolara (71.000 američkih dolara) - kao deo pilot-programa centralne banke Singapura kojim se istražuje upotreba decentralizovanih finansija (DeFi) u bankarskom sektoru - a zatim ih je trgovala za tokenizovani jen sa japanskim SBI Digital Asset Holdingsom. DBS Bank, Standard Chartered i HSBC Holdings su takođe deo pilot-projekta.
Iako transakcija nije vid kripto-trgovine, korišćena je infrastruktura koju su razvile kripto-firme: Polygonov blokčejn, zahvaljujući kom su transakcije na Ethereumovom protokolu jeftinije, i modifikovana verzija Aavea, velikog projekta pozajmljivanja u decentralizovanim finansijama.
Opširnije
JPMorgan otkriva novu upotrebu blokčejna za trgovanje i zaduživanje
U toku je novo eksperimentisanje sa tehnologijom u procesima trgovine tradicionalnim finansijskim sredstvima.
27.05.2022
Blokčejn bi mogao da rekonstruiše srpski javni sektor i donese zaradu
Sve je više eksperimentisanja u svetu u vezi sa upotrebom nove tehnologije u javnom sektoru.
28.07.2022
Platforme za DAO još su retkost, na jednoj rade i naši stručnjaci
Investitori polaku sve više počinju da se interesuju za DAO - decentralizovane organizacije kojima se upravlja kroz pametne ugovore (blokčejn programe za prenos sredstava).
08.08.2022
Web3 i kriza otvaraju prostor za nov koncept - energiju kao kolateral
Web3 tehnologija može pomoći u brojnim segmentima energetike, kaže osnivač kompanije Traken Nemanja Petrović.
13.09.2022
Bjelajac: Blokčejnom se u Srbiji bavi više od 60 firmi
U Srbiji najpre postalo popularno ulaganje u kripto valute i rudarenje a tek kasnije razvoj blokčejn proizvoda.
07.08.2022
"Danas je načinjen prvi korak kojim smo pokazali da zapravo možemo da trgujemo na ovim javnim mrežama", rekao je Tyrone Lobban, šef Blockchain Launcha i Onyx Digital Assetsa u JPMorganu, u intervjuu. "Budućnost zaista ide u smeru skaliranja ovog ključnog trenutka."
Institucije sa Wall Streeta istražuju upotrebu blokčejna u svojim poslovima, recimo za repo-transakcije - vrstu kratkoročnog zaduživanja sa fiksnim prihodom, kao i za prekograničnu trgovinu. Ali postojeći napori banaka, uključujući JPMorgan sa sedištem u Njujorku, zasnovani su na privatnim blokčejnovima koji zahtevaju od korisnika da dobiju dozvolu za pridruživanje.
Javni blokčejnovi, koji svima omogućavaju pristup infrastrukturi, mogu potencijalno ukloniti izazove kao što su izolovana ili fragmentirana likvidnost. U pokušaju da održe usaglašenost sa regulatornim propisima, platforme kao što je Aave Arc obezbeđuju dozvoljene fondove likvidnosti, koji od učesnika zahtevaju da se podvrgnu takozvanoj "znaj svog klijenta" varifikaciji.
"Jasno nam je šta se dešava u javnom domenu i možemo videti kako inovacija stvara ne samo nove načine obavljanja finansijskih transakcija, već i nove vrste proizvoda", rekao je Lobban. Banka će tokom vremena istraživati korišćenje drugih blokčejn mreža, dodao je on.