U fudbalu se i dalje pažnja primarno posvećuje igračima, odnosno talentima koji će jednog dana postati profesionalci i klubovima donositi dobre rezultate, reputaciju i zaradu. Međutim, uloga trenera je jednako važna, a čini se da je to tema koja ostaje u senci vrhunskih aktera na terenu. Upravo o važnosti trenera u svetu fudbala i razvijanju talenata, Bloomberg Adria razgovara sa Nikolom Jelićem, direktorom Omladinske škole Crvena zvezda, u kojoj je trenutno zaposleno blizu 40 trenera.
"Crvena zvezda je među prvim klubovima na Balkanu koji ulažu u edukaciju trenera i kroz nacionalne licence i kroz neke naše interne seminare. Nažalost, poslednjih petnaestak godina, možda i više, veoma mali broj seminara je posvećen trenerima i mi veoma često zovemo goste predavače iz Nemačke i Španije, koji prenose znanja našim trenerima", kaže Jelić.
Na pitanje Bloomberg Adrije kako pronaći balans između Zvezdinih igrača iz omladinske škole i iz drugih klubova, Jelić kaže da sama akademija ima veliku mrežu skauta i da svakodnevno stižu izveštaji iz svih delova Srbije i regiona o svakom talentu koji se pojavi.
Opširnije
Saudijci otkrili zašto toliko ulažu u sport
Ako je i bilo dilema u vezi s tim zašto Saudijska Arabija ne prestaje da ulaže u sport, nakon ovogodišnjeg Svetskog ekonomskog foruma u Davosu - više ih nema. Sport je sjajan generator razvoja turizma, a za razliku od brojnih drugih sektora, otporan je na krize.
24.01.2025
Regionalni vodič za kupovinu sportskog kluba - šta treba da znate
Potencijalni investitor koji razmatra ulaganje ili kupovinu sportskog kluba u Adria regionu, nema baš nikakvog razloga da razmatra Bosnu i Hercegovinu, smatra jedan bivši fudbalski reprezentativac te zemlje, koji je već 20 godina uspešan poslovni čovek. Razlozi za to su nedostatak regulative, loša poreska politika, manjak kadrova i infrastrukture.
10.01.2025
Dinamovi dragulji i Zvezdin tinejdžer – koji su potencijalne zvezde prelaznog roka
Listu najplaćenijih igrača u regionu očekivano predvode mladi talenti, ali ima i stranaca iz egzotičnih zemalja i dokazanih veterana.
04.01.2025
Moneyball u fudbalu i berzama - kako pronaći skrivene dragulje
Veliki umovi slično razmišljaju, izreka je koju bismo mogli da preoblikujemo i kažemo da sjajne strategije donose pobedu na različitim terenima. Moneyball u sportu i i value investing Warrena Buffetta imaju isti cilj - da pronađu skrivene dragulje i naprave ih šampionima.
03.01.2025
"Tada krećemo da pratimo tog dečaka i u zavisnosti od procena u vezi s njim, donosimo odluku da li ćemo ga odmah dovesti u Zvezdu ili ćemo ga pratiti duže. Trudimo se da napravimo balans, da imamo dovoljan broj beogradske dece unutar naše akademije, jer nije lako kada dete sa 13-14 godina dođe da živi ovde ili se presele i roditelji. Ipak je to veliki šok i za dete, pogotovo ako u nekom momentu dođe do povrede ili dete ne zadovolji kriterijume posle godinu, dve godine, pa mora da se vrati u sredinu iz koje je došlo", objašnjava Jelić.
Od sporta do biznisa
Jelić dalje navodi da je došlo takvo vreme da dečaci od 12 godina već imaju agente, ali to nije model koji Crvena zvezda podržava. Oni smatraju da igrači treba da dobiju agente što kasnije, jer im klub praktično sve nudi (smeštaj, hranu, stipendije), osim ako roditelji ne izraze drugačije želje.
Andrija Maksimović, Zvezdina zvezdica
U Evropi se, trenutno, naširoko priča o mladom srpskom fudbaleru Andriji Maksimoviću (18), koji je u proteklih godinu dana igrao u više klubova i kategorija. Kada se pojavi jedan takav talenat, prirodno se postavlja pitanje - da li su niže kategorije za njega stvar prošlosti.
"To je individualno. Imamo primer Dejana Joveljića, koji je isto tako igrao za prvi tim i u toj sezoni se vratio u igru uz omladince da bi dobio minute, koje u prvom timu nije mogao. Dao je, ja mislim, 42 gola. Kod Maksimovića je takva situacija da on živi svoj san i moramo da pustimo da se taj talenat prirodno razvija. On je igrao onoliko koliko je bilo potrebno našem razvojnom timu, a kada je iskočio - prešao je u prvi tim Crvene zvezde", ističe sagovornik Bloomberg Adrije.
Jelić o Maksimoviću
'Igra sjajno i nadam se da će kroz jači rad još više napredovati, i da će srpski fudbal i Crvena zvezda, a i evropski i svetski fudbal, imati benefite od njegovog talenta.'
Kada je reč o samom odabiru fudbalske škole, Bloomberg Adria je već pisala o tome koliko je važan kvalitet, kakve uslove nude škole fudbala u zemlji i u regionu, te koliko iznose mesečne članarine. Prema dostupnim podacima, oko 30.000 dece u Srbiji godišnje upiše školu fudbala, a cene idu od 5.000 do 12.000 dinara mesečno i najviše se u Adria regionu. U Hrvatskoj i BiH su mesečne članarine do 50 evra, a u Severnoj Makedoniji do 35 evra.
Jedna od najpoznatijih fudbalskih akademija ne samo u Srbiji već i u regionu jeste upravo Omladinska škola Crvene zvezde, koja ima dugu tradiciju i ugled. Tu cene treninga idu od 5.000 do 10.000 dinara mesečno, u zavisnosti od starosne kategorije, a dodatni plus je što klub neretko organizuje i selektivne turnire, gde se talenti još više afirmišu.
Na pitanje da li je potrebno da dete pohađa školu fudbala koja je pod okriljem jednog tako velikog kluba - da bi ostvarilo uspeh i bilo zapaženo, Jelić odgovara da bi srpski fudbal bio na višem nivou za nekih 20 odsto kada bi afirmisani klubovi okupili igrače u svojim školicama širom Srbije. Dodaje da sami klubovi treba da organizuju kvalitetnije školice i da nisu problem privatne škole fudbala.
"Istina je da su, kako kažu, fudbal nekada igrali siromašni, a sada bogati - oni koji mogu da plate članarinu, ali ja znam mnogo slučajeva dece koja ne mogu da plate članarinu u tim privatnim školama, niti je plaćaju. Smatram samo da klubovi moraju da okupe škole fudbala oko sebe, da obezbede finansije i infrastrukturu", ističe Jelić, a ceo intervju možete pogledati u emisiji Start na Bloomberg Adria TV.
- U pisanju teksta pomogla Natalija Nikolić.