Kada je predsednik SAD Donald Trump uveo carine na uvoz iz celog sveta, veće nego što se očekivalo, Amerikanci su se žalili na predstojeća poskupljenja šampanjca, parmezana i Ferarrija.
Ali uticaj na novčanike ide daleko dalje od luksuznih automobila i specijalizovanih prehrambenih proizvoda. Kako nove carine stupaju na snagu – počevši od subote sa osnovnom stopom od 10 odsto – proizvođači i dobavljači svega, od svakodnevnih proizvoda iz supermarketa, do cipela, kozmetike i seksualnih igračaka, moraće da odluče koliko će tog dodatnog troška prebaciti na potrošače.
Tokom Trumpovog prvog mandata, kada je uveo znatno ograničenije carine na Kinu, mnoge kompanije su izvestile da nisu imale snage da troškove prebace na potrošače.
Opširnije

Novi talas Trumpovih carina ozbiljna je klackalica za luksuznu robu
Neke od najstrožih carina na uvoz koje je Trump najavio u sredu usmerene su na najveće proizvodne centre odeće i obuće u Aziji. Za EU uvedeno dodatnih 20, a za Švajcarsku 31 odsto. Šta to znači za modnu industriju i da li ćemo svi više plaćati za luksuznu robu?
03.04.2025

Šta promene uvoznih carina u SAD znače za luksuzne automobile, a šta za kupce
Rolls Royce, Aston Martin, Ferrari, Porsche, Maserati, Lamborghini, Volkswagen usko zavise od američkog tržišta koje je i dalje dominatno za plasman luksuznih automobila. Šta novi propisi uvoza u SAD znače za većinski evropske proizvođače, a šta za nas kupce?
02.04.2025

Trumpova pretnja 'sekundarnim carinama' kao novo trgovinsko oružje
Nove carine od 25 odsto mogle bi da pogode zemlje koje uvoze naftu iz Venecuele.
25.03.2025

Porsche i Mercedes u riziku da izgube 3,7 milijardi dolara zbog carina
Trumpove carine pogodiće izvoznike automobila i auto-delova.
27.03.2025
Evo nekoliko manje očekivanih proizvoda koji bi sada mogli da poskupe:
Ray-Ban naočare
Bidenove Ray-Ban aviator naočare bile su sastavni deo njegovog imidža. Kultne naočare koje je prvobitno naručio Američki vazduhoplovni korpus tridesetih godina prošlog veka, a kasnije ih nosio i Tom Cruise u filmovima "Top Gun", pomogle su bivšem predsedniku da izgradi imidž "pravog Amerikanca".
Ipak, većina avijatičarskih naočara proizvodi se u malom planinskom selu u italijanskim Dolomitima pre nego što se isporuče širom sveta – i u Ameriku.
Joe Biden je voleo Ray-Ban naočare. Foto: Chip Somodevilla/Getty Images
To je zato što Ray-Ban, zajedno s brendovima kao što su Oakley, Oliver Peoples i Vogue Eyewear, pripada francusko-italijanskom gigantu EssilorLuxottica SA – najvećoj kompaniji u sektoru sa tržišnom vrednošću od preko 100 milijardi evra. Njihova prodaja u Severnoj Americi 2024. iznosila je skoro 12 milijardi evra.
S obzirom na to da sada EU podleže carini od 20 odsto - kada uzvratna carina stupi na snagu 9. aprila - stilizovanje poput Mavericka iz "Top Guna" moglo bi da postane znatno skuplje.
Nespresso
Nespresso kapsule se prodaju širom sveta - godišnje oko 14 milijardi - ali se i dalje prave u samo tri fabrike u Švajcarskoj.
Uvoz iz Švajcarske u SAD sada podleže carini od 31 odsto (znatno više nego iz EU). Globalna prodaja Nespresso kapsula 2024. iznosila je 6,4 milijarde švajcarskih franaka (7,5 milijardi dolara), prema podacima Nestlea.

Perike, veštačke trepavice i seks-igračke
Kina je najveći proizvođač i izvoznik perika u svetu, sa izvozom vrednim oko tri milijarde dolara u 2022. godini. Prema kineskoj agenciji Xinhua, Kina drži oko 80 odsto globalnog tržišta dodataka za kosu, a SAD su već dugo glavno odredište.
Kina takođe proizvodi oko 70 odsto svetskih veštačkih trepavica, kao i 70 odsto seksualnih igračaka. Tržište seksualnih igračaka u SAD 2024. vredelo je 10,6 milijardi dolara, a Kina i Indija su među glavnim dobavljačima. Na te proizvode sada se primenjuju carine od 34, odnosno 26 odsto.
Perike u Džengdžouu, Kina. Izvor: VCG/Getty Images
Botoks
Amerikanci koji žele da se podmlade mogli bi da plaćaju više za tretmane botoksom. Iako specifične carine na farmaceutske proizvode još nisu objavljene, postoji bojazan da će izuzeci biti privremeni.
AbbVie Inc., proizvođač botoksa, gotovo ceo proizvod pravi u irskom gradu Vestport. Fabrika je pod visokim merama bezbednosti jer se botoks pravi od jedne od najtoksičnijih supstanci na svetu - botulinum toksina. Eventualna poskupljenja pogađaju potrošače direktno jer estetski tretmani nisu pokriveni osiguranjem. AbbVie je 2024. prijavio skoro 1,7 milijardi dolara prihoda od estetskog botoksa (i još 2,7 milijardi za terapeutske svrhe).
Oura prstenovi
Za one koji brinu o zdravlju, Oura pametni prstenovi mogli bi da poskupe. Ovi mali uređaji prate san, aktivnost i rad srca, kao pametni sat, ali su popularni među onima koji ne vole glomazne gedžete na zglobu.
Brend je u vlasništvu finske tehnološke kompanije Oura Health Oy. Novi model Oura Ring 4 pojavio se pre šest meseci i košta od 349 dolara.
David Paul Morris/Bloomberg
Bolnički kreveti
Jedan od glavnih proizvođača naprednih bolničkih kreveta je češka kompanija Linet Group. (Jedan od njihovih kreveta pojavio se čak i u Netflix seriji "House of Cards", nakon pokušaja atentata na Frenka Andervuda.)
U kompaniji navode da će za buduće ugovore s američkim klijentima morati da povećaju cene i koncentrišu se na skuplje proizvode sa većim profitom. To bi moglo imati posledice po zdravstvene ustanove u zemlji u kojoj su ionako visoki troškovi zdravstva. Prema rečima generalnog direktora Tomasa Kolara, izvoz u SAD čini oko 20 odsto godišnje prodaje od 370 miliona evra.
Birkenstock
Neke kompanije već nagoveštavaju kako će reagovati na carine – i kako sav teret poskupljenja možda neće pasti samo na američke potrošače.
Na nedavnom pozivu s investitorima, rukovodioci Birkenstocka su rekli da je kompanija "istorijski imala mogućnost da globalno prilagodi cene" kako bi amortizovala pritiske poput carina. To sugeriše da će pokušati da trošak podeli kroz druga tržišta.
Kao i druge firme, naveli su da preispituju troškove i efikasnost kako bi zaštitili profitne marže. Većina proizvodnje i dalje se obavlja u Nemačkoj, ali Amerika je najveće tržište za ovog proizvođača sandala – sa skoro 950 miliona evra godišnjeg prihoda.