Dok rivalski brendovi teže vidljivosti kroz marketinške kampanje sa poznatim ličnostima i saradnje sa digitalnim influenserima, Hermès radi drugačije. Osim što decenijama dosledno odoleva poznatom ‘predatoru' na luksuzne brendove Bernardu Arnaultu, Hermès praktikuje decentralizovani pristup koji daje menadžerima maloprodajnih objekata moć kako i kome će prodati njihove prestižne proizvode od kože.
Najpoželjniji predmeti poput "birkin" i "kelly" torbi dostupni su klijentima (i to samo povremeno) koji već imaju (i doslovno) bogatu istoriju kupovine drugih stvari tog brenda. Drugim rečima, ukoliko ste ikada pokušali da kupite jednu od ovih tašni direktno od brenda, znate da je to nemoguće.
Sve zajedno dovelo je do izuzetnih rezultata za Hermès, koji je treći najveći svetski luksuzni modni brend po prihodu (nakon Louis Vuittona i Chanela), a Hermes International najprofitabilnije listirano preduzeće u luksuznoj industriji, sa operativnom maržom iznad 40 procenata, kako izveštava Business of Fashion u studiji slučaja o poželjnosti "birkin" tašne. Kako je Bloomberg Adria pisala ranije, upravo "birkin" tašne doprinele su rastu prihoda prošle godine.
Međutim, raditi drugačije od drugih nekada može stvarati probleme. Tako su 19. marta dva potencijalna kupca "birkin" torbi podneli žalbu protiv francuskog luksuznog brenda u okružnom sudu Severne Kalifornije - upravo jer nisu mogli da ih kupe.
Oni optužuju Hermès da iskorišćava "neverovatnu tržišnu moć" te da je pristup Hermèsovoj uvek rasprodatoj "birkin" torbi uslovljen kupovinom drugih proizvoda, što rezultira "nezakonitim vezivanjem aranžmana" koji krši antimonopolske zakone SAD.
Bloomberg prenosi da Tina Cavalleri u tužbi navodi da je potrošila hiljade dolara u Hermèsu i da je bila prisiljena da kupi dodatne proizvode kako bi dobila pristup "birkin" torbi. Tvrdi da nije mogla da kupi jednu u septembru 2022. godine i da joj je Hermès rekao da su torbe prodate klijentima koji su dosledno podržavali njihov posao.
Prema istom izvoru, drugi tužilac Mark Glinoga je rekao da je više puta pokušavao da kupi "birkin" torbu, ali mu je svaki put rečeno da mora da kupi druge predmete i dodatke.
Tužioci traže neodređenu novčanu nadoknadu za štetu, kao i izdavanje naloga koji bi naterao Hermès da promeni svoju prodajnu praksu.
Slučaj prate i drugi luksuzni brendovi koji imaju sličnu praksu interkonektovanih kupovina i limitirane dostupnosti, kako izveštavaju mediji. Kineski kupci, recimo, žalili su se da Rolex dileri zahtevaju da prvo kupe sat sestrinskog brenda Tudor, koji, uzgred, ovih dana izlazi iz senke svog moćnog rođaka, pomoću ove ali i drugih marketinških strategija, i postaje vruća tema u industriji luksuznih satova.
Nego, šta ima u torbi? James Firestein, osnivač platforme za preprodaju luksuzne robe OpenLuxury, rekao je nedavno u intervjuu za Fortune: “Preprodajna vrednost 'birkin' i 'kelly' u poslednjih deset godina prevazišla je zlato. Sekundarno tržište ima jače cene, jer je ponuda znatno veća nego u Hermès prodavnicama”. Ovo je donekle utešna vest za one koji nisu toliko ostrašćeni da poseduju novi primerak. Savete o tome kako da nabavite "birkin" (i "kelly") tašne možete pronaći ovde. Imate birkinku? Čuvajte je.