Računica izgleda ovako: otprilike četiri tone ruža, ili 1.600.000 cvetova je potrebno da bi se dobio kilogram ružinog ulja. Kupci su spremni platiti 15.000 dolara za jedan kilogram bugarskog ružinog ulja, koje se smatra najvrednijim. Da bi se proizvela ta količina, prema Business Insideru, proizvođači moraju provesti godinu dana uzgajajući polja koja će cvetati samo nekoliko nedelja. Latice se destilišu neposredno kada se uberu, što proizvođače košta 8.000 dolara po kilogramu samo za radnu snagu.
Ali i pored visokih cena sirovina, ono što najskuplje parfeme na svetu postavlja na tu listu su drugi faktori, a najviše sama bočica i prezentacija, odnosno dostupnost. Neki od ovih primeraka napravljeni su, recimo, u saradnji sa slavnim juvelirima i koriste najdragocenije drago i poludrago kamenje i plemenite metale.
Bočicu za parfem DKNY Golden Delicious kreirao je američki juvelir Martin Katz . Sadrži 2.909 komada dragog i poludragog kamenja: 183 žuta safira, 2.700 belih dijamanata, 15 izuzetnih roze dijamanata iz Australije, 1,65 karata tirkiznog Paraiba turmalina iz Brazila, 7,18 karata kabošon safira is Šri Lanke, 2,43 karata žutih dijamanata, četiri dijamanta ružastog sečenja oblika bisera.
Svaki kamen je pažljivo ručno postavljen da bi kreirao pejzaž Njujorka, a ceo proces proizvodnje trajao je 1.500 sati. Parfem je prodavan na aukciji za milion dolara, a prihod je bio namenjen fondaciji Action Against Hunger. Inače, ako vas zanima sama mirisna nota, regularnu verziju ovog parfema možete nabaviti za oko 50 evra za 100 mililitara.
Dešava se i da sami juveliri odluče da naprave parfem implementirajući svoje znanje na dizajn bočice. Parfem "Bold of Lightning" kreirala je firma JAR, sa sedištem u Parizu, poznatog američkog juvelira Josepha Arthura Rosenthala, čije kreacije podsećaju na Faberže.
"Bolt of Lightning" cvetni je miris u ručno izrađenoj boci koja odražava estetiku njegovih radova.
Baccarat je kompanija koja je prvobitno bila proizvođač proizvoda od kristala, nastala pre 260 godina zahvaljujući kraljevskom dekretu kralja Luja 15. Danas u vlasništvu privatne firme predvođene hongkonškim Tor Investment Management, koja je preuzela Baccarat od investicione kompanije Fortune Fountain Capital Ltd. 2020. godine i tokom 2022. razmišljala o prodaji firme, prodaje svoje luksuzne proizvode od kristala hotelima, restoranima, privatnim rezidencijama, jahtama i privatnim avionima. To uključuje lustere koji koštaju oko 155.000 dolara po komadu, ali i luksuzne parfeme čijom su proizvodnjom počeli da se bave devedesetih godina prošlog veka.
Dizajniran od strane Christine Nagel, "Baccarat Les Larmes Sacree de Thebes", čija je cena od 6,800 dolara, deo je ekskluzivne limitirane serije parfema. Dolazi u bočici u obliku piramide, koju su od ručno izrađenog kristala napravili stručnjaci ove kompanije, i zatvaračem od ametista.
Ali mnogo pre nego što je kreirala svoje parfeme, ova kuća je proizvodila parfemske bočice za druge velike kuće. Tako je bočica za četvrti najskuplji parfem na svetu "Clive Christian No 1 Majesté impériale" od 215 hiljada dolara ručno izrađena od kristala Baccarat. Ukrašena je 18-karatnim zlatnim ovratnikom u koji je postavljen beli dijamant od pet karata brilijantskog stila sečenja.
Osnovana 1904. godine, kuća Parfums Caron je najstarija je parfemska kompanija u Francuskoj. Nakon završetka Drugog svetskog rata, predstavljen je "Caron Poivre", takođe na listi najskupljih. Prve bočice dizajnirao je Ernest Daltroff, poslovni partner osnivača, a danas "Caron Poivre" dolazi u bocama koje je izradio Baccarat.
Parfem "Opera Prima" kojim je Bvlgari proslavio 130 godina postojanja nastao je u saradnji sa kućom Venini, koja je lider u tradiciji i veštini izrade dekorativnih predmeta od Murano stakla. Kolekcionarski primerak ovog parfema omaž je čuvenom italijanskom umeću i oblikom evocira antičku rimsku amforu od stakla prošaranog slojevima pravog zlata, sa 250 karata citrina, 4,45 karata ametista i 25 karata dijamanata.
Opširnije
Zašto bi privatizacija Farfetcha mogla biti glavobolja za Richemont?
Hose Neves, direktor kompanije Farfetch, pregovara o preuzimanju platforme za prodaju luksuznih proizvoda,.
01.12.2023
Da li je ‘Napoleon’ Ridleyja Scotta svedočanstvo o našoj potrebi za istorijskim herojima
Film Ridleyja Scotta o Napoleonu obećava da će biti vrhunac filmske sezone.
26.11.2023
Koliko se državama u regionu isplati saradnja sa Michelinom?
Slovenija je za svoj prvi Michelinov vodič platila 925.000 evra, dok Hrvatska i Srbija ne otkrivaju troškove saradnje s MichelinMichelin Guide, koji je u vlasništvu francuskog proizvođača guma i jedan od najprepoznatljivijih vodiča u svetu kulinarstva.
18.11.2023
Potražnja za dijamantima slabi, a zalihe se gomilaju
De Beers je prodao najmanje dijamanata od kako je potpuno obustavio prodaju tokom vrhunca globalne pandemije.
09.11.2023
Još jedan parfem sa liste najskupljih ima visoku cenu jer se godišnje pravio u samo 50 limitiranih bočica. Istaknuti modni dizajner i parfimer iz Francuske Jean Patou stvorio je parfem "Joy" 1926. godine. Parfem koji u osnovi ima bugarsku ružu s početka, kao i ulje do 10.000 cvetova jasmina iz Grasa koji se beru tokom perioda od samo dve nedelje leti u Francuskoj, reklamiran je pod sloganom da može da ublaži depresiju i korisnike učini vedrijim. Kasnije, kompaniju je preuzeo Procter & Gamble, ali je brend i dalje ostao poznat po kreiranju luksuznih mirisa. Obožavaoce verovatno neće radovati vest da je brend prestao da proizvodi parfeme. Ipak, uz upornost i oko 850 dolara mogu se još uvek pronaći vintage verzije iz 1970-ih.
I za kraj, šta se dobije, odnosno koliko košta kada se svi faktori koji parfem čine skupocenim udruže? Izložena javnosti u Armani dvorani Burdž Kalife, bočica parfema "Shumukh" izrađena je sa 3.500 dijamanata i bisera, 2,5 kilograma 18-karatnog zlata i 5,9 kilograma srebra.
Bočica na čijoj su izradi majstori zanata iz Italije, Francuske i Švajcarske tri godine, nosi Ginisov svetski rekord za najveći broj dijamantskih setova. Parfem čiji naziv u prevodu znači ‘zaslužiti najbolje’ usled kvaliteta sastojaka može trajati preko dvanaest sati na ljudskoj koži i oko trideset dana na tkaninama. Danas postoji samo jedna bočica ovog parfema, što definitivno znači da će dugo zadržati titulu najskupljeg mirisa na svetu.