Tokom i nakon pandemije, budžeti za korporativne poklone počeli su naglo da rastu, a ovaj trend sve više prate i kompanije iz Adria regiona. Tržište korporativnih poklona procenjeno je na 892,4 milijarde dolara u 2024. godini, a predviđa se da će dostići vrednost od 1.686,14 milijardi dolara do 2032. Iako ova industrija beleži neverovatan rast, čak 80 odsto poklona završava na deponijama, pa je izbor poklona veoma važan.
Pokloni su odraz poslovnog imidža, a postoje pravila koja treba poznavati i poštovati. Stručnjaci kažu da poklonom kompanija suptilno izražava svoje mišljenje o poslovnom partneru i značaju saradnje. Međutim, gest može biti različito protumačen, zbog čega je važno poklon pažljivo osmisliti i napraviti razliku između poklona i promotivnog materijala.
"Ako predmet nosi logotip vaše firme i on dominira, druga strana verovatno neće koristiti taj predmet. To nije poklon, već promocija kompanije. Rokovnici, kalendari, kišobrani ili olovke s vašim logotipom nisu pokloni i ljudi ih neće tako doživeti. Ako dobijete deset kišobrana sa velikim logotipom neke firme, velika je verovatnoća da ih nikada nećete upotrebiti", kaže dr Lukrecija A. Maljković, međunarodni konsultant za korporativni i diplomatski protokol.
Opširnije
Šta budućnost sprema za ručak? Funkcionalnu hranu i meni za astronaute
Pandemija kovida 19 potpuno je promenila način na koji razmišljamo o našem meniju.
09.11.2024
Dame iz Srbije najbolje u Evropi u piklbolu
U Srbiji, kao i čitavom Adria regionu, piklbol je još uvek relativno nov sport, ali ubrzano se širi.
01.12.2024
Imate smaragde? Čuvajte ih!
U poslednjih 10 godina vrednost smaragda je porasla za 60 odsto.
26.10.2024
Šta se događa sa luksuznim brendovima? Direktore i dizajnere menjaju u stilu brze mode
Ako su kontinuitet, trajanje i tradicija merilo ekskluzivnosti, prestiža i uspeha za luksuzne brendove, onda je industrija u ozbiljnoj krizi.
19.10.2024
Ako proizvodite određene proizvode, poput hrane, sagovornica savetuje da se pripremi lepa korpa sa vašim proizvodima. Kod poklanjanja pića, lokalna vina od sorti poput tamjanike ili vranca uvek su siguran izbor. Dobri pokloni uključuju i umetnička dela, slike, monografije ili predmete za kancelariju. Ako osoba ima hobi, poklon povezan s tim biće pravo iznenađenje.
Maljković za Bloomberg Adriju savetuje i šta treba izbegavati, posebno za praznike.
"Nikada ne poklanjajte nešto što zadire u intimu, poput parfema ili nakita. Budite pažljivi i sa humorističkim poklonima", naglašava ona.
Potrebno je pratiti i novu poslovnu etikeciju, pa poruke treba da glase "Srećni praznici", umesto da se specifično čestita Božić ili Nova godina.
Skupi ili skromni pokloni? Šta je ključno?
Posebna pažnja treba da se obrati na sukob interesa i zakonske propise, koji se razlikuju od zemlje do zemlje. Kod poklanjanja u međunarodnom okruženju, imajte na umu da ono što je nama tipično, drugima možda nije.
"Mi smo velikodušan narod i često darujemo vredne poklone, što druga strana može shvatiti kao mito ili ih čak vratiti", upozorava Maljković.
Važno je poklone davati onima s kojima imate izgrađene poslovne veze i voditi evidenciju poklona kako biste mogli uzvratiti na odgovarajući način. Poklon nije zalog za uzvraćanje usluge, ali ako stalno darujete, a ništa ne dobijate zauzvrat, vreme je za analizu odnosa.
"Poklon mora biti upakovan, a obavezna je i čestitka - ne poslovna kartica. Rukom napišite od koga je poklon i vašu ličnu želju. Poslovne kartice s nečitkim potpisom su neprihvatljive", savetuje Maljković.
Na kraju, objašnjava da je legitimno imati različite poklone za različite nivoe saradnje: skuplje za menadžere, skromnije za administrativno osoblje. Ali, svakako, svi saradnici zaslužuju pažnju.
"Službenica koja vam uvek na vreme završava dokumenta zaslužuje isto poštovanje kao njen direktor. Jednostavna šolja za kafu, lepo upakovana, može mnogo značiti", zaključuje Maljković.