Kroz istoriju, reč "diva" koristila se kako bi se opisale talentovane i harizmatične umetnice. Na italijanskom i latinskom znači "boginja", a izvedena je iz latinskog prideva divus, što znači "božanski" ili "sveti".
Danas, reč "diva" se koristi da opiše kreativne, snažne i nezavisne žene, bilo da se radi o umetnicama, liderkama ili poznatim ličnostima. Ponekad se koristi za opisivanje osoba koje imaju istančan ukus za stil i eleganciju.
Izložba pod nazivom “Diva” u muzeju "Victoria and Albert" u Londonu, koja traje do 7. aprila 2024, upravo ispituje razne definicije i značenja ovog pojma kroz priču o ikoničnim izvođačima koji su od 16. veka do danas kreativnošću, hrabrošću i ambicijom izazivali ustaljeni poredak i koristili svoj glas i umetnost da definišu i redefinišu smisao pojma "diva".
Sa ambicijom da iskoristi rastući privredni potencijal Južne Koreje, Gucci je organizovao prvu modnu reviju u Seulu.
21.05.2023
Portret Marylin Monroe Andyja Warhola | Bloomberg
Na izložbi je prikazano šezdeset spektakularnih kostima, uključujući i kostim inspirisan Lujem XIV, koji je Elton John nosio povodom proslave svog 50. rođendana. Jedini muški kostim na izložbi dizajnirao je Sandy Powell 1997. godine. Na izložbi ne samo da se prikazuje odeća već su izloženi i portreti umetnika, kao i delovi scenarija koji su obeležili njihove karijere.
Posetioci mogu da uživaju u najznačajnijim trenucima iz nastupa, gledajući video-klipove na ekranima gde se reprodukuju neke od najpoznatijih scena iz filmova, pozorišnih predstava i muzičkih nastupa. Takođe, izloženi su predmeti koji pripadaju divama ili su nadahnuti njima, kao što je štampani portret Marilyn MonroeAndyjaWarhola.
U pitanju je i uzbudljivo audio-putovanje koje obuhvata širok spektar od operskih arija, pozorišnih monologa, džez muzike dvadesetih godina prošlog veka, legendarnih filmskih pesama, pop hitova i svojevrsnih himni (Od hita Dusty Springfield "You Don’t Own Me",preko "Respect" Arethe Franklin i pesme Diane Ross "I'm Coming Out", sve do "About Damn Time", koju peva Lizzo).
Kostim koji je za Vivien Leigh, za njenu ulogu Paole u predstavi Duel of Angels, dizajnirao Christian Dior 1958. godine | Bloomberg
Prvi deo izložbe prikazuje dive koje su bile pioniri u tome da se kroz svoju kreativnost izbore za slobodno prikazivanje svoje umetnosti i popularnost kod publike.
Rane zvezde opere, poput Šveđanke Jenny Lind, i glumica s viktorijanske scene, suočavale su se sa mnogim izazovima u vreme kada su ženske uloge u društvu bile ograničene i često se svodile isključivo na domaćinstvo. Popularnost i glamur zvezda nemog filma, kao, recimo, Mary Pickford, koja je kasnije bila suosnivač United Artistsa i jedna od najuticajnijih ličnosti u periodu ranih dana Holivuda, dokazi su da glas diva nije bio utišan. Oblikujući pejzaž izvođačkih umetnosti, njima se pridružuju plesačice: Tamara Karsawina, Isadora Duncan i Josephine Baker.
Isto tako, izložba istražuje Zlatno doba Holivuda i dive poput Vivien Leigh, Mae West i Bette Davis. U delu koji prikazuje dive kao žene u svom sjaju slave, ali i lične iznijansiranosti i ranjivosti, izložbom dominira Marilyn Monroe. Njena interpretacija lika Sugar 'Kane' Kowalczyk u filmu "Some Like It Hot”, ilustruje složenost lika dive - naizgled srećna i blistava, ali i suočena sa oprečnim emocijama i usamljenošću. Haljina sa resama koju nosi tokom scene u filmu kada peva "Runnin’ Wild" samo je jedan od eksponata koji su korišćeni da ilustruju njen doprinos definiciji dive.
Skica za kostim i kostim koji je Bob Mackie dizajnirao za Tinu Turner | Bloomberg
Tom narativu pridružuje se i po mnogima najveća diva opere, Maria Callas. Uprkos kontroverzama koje su pratile njen privatni život, Callas je ostala glasna u vezi sa svojom ulogom umetnice koja teži savršenstvu. Nije se uzdržavala govoriti o svojim osećanjima, strahovima i ambicijama, a njen odnos s publikom je stoga bio iskren i ispunjen empatijom.
One su važan prelaz ka divama današnjice čija je definicija išla u pravcu dive kao indikatora i vođa društvenih promena. Od pop ikona, gotovo da nema dive koja nije prikazana. Od Annie Lennox, koja je naklonost konceptu, između ostalog, pokazala u svom debi studijskom albumu "Diva" iz 1992, preko Bjork, do Rihanne i Lizzo u famoznom kostimu "Don’t Be a Drag Just Be a Queen", izložba je oda njihovom doprinosu za pokretanje pozitivnih promena u društvu. Kroz svoje pesme, nastupe i vizuelne izraze, one izražavaju borbu za ravnopravnost i prava svih ljudi, bilo da je reč o rušenju granica među polovima ili je u pitanju zalaganje za građanska i prava marginalizovanih grupa.
Slavni citat Mae West na posteru Alana Fletchera iz Pentagrama, iz 1988. godine | Bloomberg
Ne zaostaje ni uticaj i značaj "tragičnih diva" poput Amy Winehouse i Whitney Houston, čije lične sudbine su glasan znak upozorenja za određene probleme društva u celini.
I dok je lični život diva neretko praćen kontroverzama i dramatičnim vezama, one sa modnim dizajnerima čine se srećnije i odolevaju vremenu. "Diva" tako predstavlja i moćno modno svedočanstvo. Pomenimo neke od ovih saradnji.
Bob Mackie je poznati američki dizajner kostima koji je stekao slavu kroz saradnje sa poznatim ličnostima. Njegove kreacije su često bile prepoznatljive po ekstravaganciji i raskošnim, upadljivim detaljima, što ih je činilo idealnim izborom za umetnice koje su želele da istaknu svoju ličnost, izraze specifičan stil i ostanu upamćene kao dive. U drugom delu izložbe fokus je na njegovim kreacijama koje su nosile Tina Turner i Cher.
Osim kostima koji je Elisabeth Taylor nosila u filmu Cleopatra, izložena je i originalna perika | Bloomberg
Mnoge dive su nekada čak sujeverno vezane za pojedine kreacije i verne svojim dizajnerima. Whitney Houston bila je jedna od njih, a posebno kada je reč o haljini od crnog žerseja, ukrašenoj stotinama višebojnih Swarovski kristala i perlica koju je nosila na dodeli Grammy nagrada 1994. godine, kada je osvojila čak tri. Dizajnirao ju je Marc Bouwer, sa kojim je Houston sarađivala više od dve decenije.
Kreativna vizija John Galliana i Rihannin osećaj za stil i eksperiment rezultirali su revolucionarnim kostimom za Met gala 2018. godine. Draguljima ukrašen ogrtač i mitra hrabra su interpretacija "papinskog stila", koju je slavni dizajner kreirao pod brendom Maison Margiela.
Održivost je jedna od tendencija koja oblikuje i tržište luksuza, a direktor Belgrade Fashion Weeka kaže da je to upravo prilika za dizajnere iz Srbije.
Američki predsednik Donald Trump objavio je na društvenoj mreži Truth da će novi ambasador SAD u Srbiji biti republikanski političar i pravnik srpskog porekla.
Prisustvo Bernarda Arnaulta na Trumpovoj inauguraciji nije bilo samo stvar prestiža već i strateškog poteza, i to samo nekoliko dana pre nego što je objavljen finansijski izveštaj za 2024. i ukupan rast prihoda LVMH od samo jedan odsto.
Bryan Johnson troši milione i izlaže se ekstremnim i bolnim eksperimentima da uspori starenje i u svom novom dokumentarcu objašnjava zašto bi trebalo da pratimo njegov primer.
Želite Ferrari na ruci? Novi sat Richard Mille RM 43-01 Tourbillon Split-Seconds Chronograph Ferrari upravo je to! Samo ćete za njega morati da izdvojite mnogo više nego za moćnog četvorotočkaša!
Zaposleni sa ADHD-om imaju veliki potencijal, ali ga još uvek nedovoljno prepoznajemo. Zašto smo na Balkanu u veoma ranoj fazi inkluzije neurodivergentnih radnika i kako da kompanije stvore adekvatno okruženje za njih?
Program lojalnosti irske avio-kompanije Ryanair, koja ima letove u Adria regionu, omogućava besplatan izbor sedišta, putno osiguranje i pristup ranoj prodaji karata samo za članove.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.