Kompanija Cartier planira da podigne cene svojih proizvoda u narednih nekoliko nedelja, što ga čini poslednjim u nizu luksuznih brendova koji se klade da su kupci spremni da potroše više novca za njihove vrhunske satove, nakit i dodatne akcesoare.
„Blago“ povećanje cena će delimično neutralisati rast američke i kineske valute u odnosu na evro, kaže izvršni direktor Cyrille Vigneron. Takođe će pomoći da se pokriju veći troškovi za osnovne materijale, kao što su dijamanti, platina i zlato koji se koriste u nakitu kompanije, koja proizvodi narukvice od 275.000 dolara i minđuše od 104.000 dolara.
„Mi smo u dugoročnom poslu i moramo paziti da ne podignemo cene prebrzo“, rekao je Vigneron u intervjuu. Ranije je rekao da bi se Cartier-ovo potencijalno povećanje cena najverovatnije kretalo između tri odsto i pet odsto. Pojedine evropske luksuzne modne kuće su jače reagovale - Chanel je, na primer, podigao cene nekih svojih tašni za više od 50 odsto.
Kao i mnoge kompanije širom sveta, i vrhunski brendovi i proizvođači luksuznih satova podižu cene kako bi reagovali na gomilu rastućih troškova - od fluktuacija valuta do troškova materijala, isporuke i rada. Iako potrošači sa nižim prihodima već osećaju pritisak najveće inflacije u poslednjih nekoliko decenija, rastuće cene širom privrede još uvek nisu odvratile bogatije kupce od kupovine.
Ovo je izazvalo optimizam kako u Cartier-u tako i među drugim luksuznim brendovima, uprkos sve većem broju potencijalnih prepreka za rast. Akcije konkurentskog LVMH-a, koji poseduje Tiffany & Co. i Bulgari, porasle su ove nedelje nakon što su prijavile snažan rast prihoda uprkos inflaciji, kineskom zatvaranju i ratu u Ukrajini. Cartier-ov vlasnik, Richemont, će objaviti kvartalne rezultate tek u maju.
Dugoročno gledano, „ne vidimo da dolazi bura – ali biće udara“, rekao je Vigneron. „Ukupni rast svetskog bogatstva i ukupna distribucija idu u korist globalne industrije luksuznih proizvoda.“
Do sada je u ovoj godini, kako kaže, Cartier imao snažnu prodaju u SAD, Evropi, Bliskom istoku, Južnoj Koreji i Japanu. Mercedes Abramo, izvršna direktorka kompanije Cartier za Severnu Ameriku, rekla je da je taj region pokazao „ogromnu otpornost“.
To će, rekao je Vigneron, pomoći da se ublaži očekivani privremeni pad u azijskom poslovanju Cartier-a usled ponovnog kineskog zatvaranja. Uveren je da će se zemlja oporaviti i da će pomoći u održavanju globalne potražnje za luksuznom robom. Rekao je da azijsko tržište ima „verovatno najveći potencijal za rast“ u narednih pet do 10 godina.
Ruski dijamanti
Za sada, potencijalno povećanje cena dijamanata moglo bi povećati i troškove, rekao je Vigneron. Cartier i njegovi konkurenti, uključujući Tiffany, rekli su da će prestati da kupuju kamenje iskopano u Rusiji nakon njene invazije na Ukrajinu. Naime, Rusija je najveći svetski izvor dijamanata po zapremini. Druge zemlje će verovatno povećati svoju proizvodnju kako bi popunile tu prazninu, rekao je Vigneron, što znači da će svako povećanje cena verovatno biti kratkoročno.
Cartier nastavlja da isplaćuje plate svih 250 zaposlenih u Rusiji, a Vigneron je rekao da kompanija ima „dovoljno novca da može da izdrži prilično dugo“. On je odbio da iznese više detalja.
Cartier razmišlja da u SAD-u otvori više tradicionalnih prodavnica van većih gradova kao što su Njujork, Majami i San Francisko. Kompanija će prvobitno testirati da li će se nastaviti snažna potražnja u državama kao što su Teksas i Florida koja je počela u doba pandemije, rekao je Abramo. Na primer, kompanija je u Palm Biču otvorila sezonsku prodavnicu i planira da ona ostane otvorena još godinu dana.
Cartier-ov „ispipavanja terena“ se razlikuje od pristupa drugih luksuznih brendova, koji su već najavili otvaranje novih prodavnica širom SAD.
Onlajn prodaja
E-trgovina takođe ima važnu ulogu u planiranju rasta kompanije. Cartierova onlajn prodaj je skočila na devet odsto ukupne globalne prodaje u 2021. godini, što je porast u odnosu na jedan odsto u 2019. Vigneron je rekao da je taj procenat još veći u SAD, ne navodeći tačnu cifru. Taj nagli rast je deo šireg pandemijskog trenda u kom je potrošačima sve udobinije da skupe artikle kupuju preko interneta.
Kupovina na mreži je usporila, pošto su neka pandemijska ograničenja ukinuta, rekao je Vigneron i dodao da je rast uprkos tome i dalje snažan. To je pomoglo Cartieru da dođe do mlađih kupaca - demografske grupe koju i Tiffany „juri“.
Vigneron je rekao da milenijalci, ili oni koji su rođeni između 1981. i 1996. godine, čine 65 odsto Cartierovih kupaca. To znači da, iako kompanija datira iz 1847. godine, on predstavlja brend kojeg mladi prepoznaju, rekao je Vigneron.