Prestižna izložba Homo Faber u Veneciji vratila se 2024. godine, očaravajući publiku bogatom mešavinom tradicije, inovacija i svetskog umetničkog znanja. Ova manifestacija je treći put zaredom zauzela svoje mesto u Fondaciji Giorgio Cini na ostrvu San Đorđo Mađore kao nezaobilazna destinacija na mapi svetskih izložbi.
Pod ovogodišnjom temom "Putovanje života", događaj je pretvorio istorijsko ostrvo San Đorđo Mađore u utočište zanatstva, sa preko 11 izložbenih prostora, 400 zanatlija i stvaralaca iz više od 75 zemalja, koji su predstavili 105 različitih zanatskih veština. Ovi brojevi naglašavaju razmere i raznolikost izložbe, čineći Homo Faber ne samo proslavom zanatske izvrsnosti, već i refleksijom transformacionog putovanja kroz život.
François Staub, vrhunski zanatlija iz Švajcarske, za Bloomberg Adriju ekskluzivno otkriva da je njegov jedinstveni kabinet Chef d’oeuvres izrađen od jednog komada drveta, za šta mu je bilo potrebno preko 7.000 sati slobodnog rada. Ova majstorska tvorevina, sa fasadom inspirisanom palatom Ca’ D’Oro u Veneciji, ima svoj minijaturni svet - sklonište za dokumenta, nakit, satove ili dugmad za manžetne.
Opširnije
Ulazna taksa Veneciji donela dva miliona evra
Jedan od najposećenijih italijanskih gradova, Venecija, u nedelju 14. jula završila je pilot-program kojim se turistima naplaćuje ulaz u jezgro grada.
14.07.2024
Kako da (ne) budete stranac u Veneciji ovog leta?
Venecija je odnedavno prvi grad koji eksperimentiše sa naplaćivanjem pristupa turistima.
01.06.2024
Zašto je Burberryju neophodan povratak britpopa
Tokom septembarskog London Fashion Weeka prošle godine Burberry Group Plc je dominirao. Ali sve se promenilo za godinu dana
23.09.2024
Turistička destinacija broj jedan ovog leta koja je prošla neopaženo
Nijedno turističko mesto u Evropi nije zabeležilo brži rast poseta turista iz SAD od Azorskih ostrva.
14.09.2024
"Lično, najveću izvrsnost sam uočio u delu francuskog majstora bronze, skulptora Pierra Salagnaca, koji svojim zlatnim bonsai drvećem ističe umeće svog mentora Laurenta Cheneta. Njegova drveća i skulpture krase brojne domove i prestižne salone najvećih kolekcionara umetnina širom sveta", kaže Staub i otkriva da je svoje najveće delo posvetio svom pokojnom učitelju, kome duguje sve svoje znanje i iskustvo.
Prostrani izložbeni prostori dodatno oživljavaju kroz demonstracije uživo, gde možete videti koliko je vremena potrebno za ručno bojenje Santoni cipela, kako se Montblanc nalivperom može nacrtati slika ili kako se izrađuje globus sa vašim sazvežđem u kom ste rođeni.
Takođe možete posmatrati izradu čuvenog "večitog prstena" Buccellati. Verujem da mnogima može biti teško da zamisle koliko je vremena potrebno samo za savršeno brušenje zlatne narukvice sa dijamantima, kao što nam je ukazao mladi član porodice Cartier tokom demonstracije ručnog rada za stolom. Ove demonstracije daju izložbi i objektima dodatni život, onakav kakav obično vidimo samo u skrivenim radionicama daleko od očiju javnosti.
Izložba Homo Faber 2024, koju organizuje Mikelanđelova fondacije za kreativnost i zanatstvo, poziva posetioce da istraže ključnu ulogu ručno izrađenih predmeta u svakodnevnom životu. Pod temom "Putovanje života", izložba koju je osmislila potpredsednica fondacije Hanneli Rupert, a interpretirali umetnički direktori Luca Guadagnino i Nicolò Rosmarini, prikazuje izuzetne predmete zanatlija iz celog sveta, osvetljavajući način na koji je zanatstvo utkano u tkanje naših života.
Hanneli Rupert je prilikom predstavljanja izjavila: "Izabrala sam temu 'Putovanje života' jer sam želela nešto jednostavno, što bi odjeknulo i istovremeno nam omogućilo da prvi put pokažemo dela iz celog sveta na jednom mestu. Ni u najluđim snovima nisam mogla da zamislim kako su Luca Guadagnino i Nicolò Rosmarini uspeli da interpretiraju ovu viziju sa takvom lepotom i jednostavnošću",
Ona je istakla važnost geografske raznolikosti zanata i veština. Režiser Luca Guadagnino, poznat po filmovima "A Bigger Splash" i "Call Me by Your Name", na osnovu svoje duboke fascinacije umetnošću stvaranja i neizmernih kreativnih sposobnosti, bilo kao filmski stvaralac ili dizajner, udružio je snage sa milanskim arhitektom Nicolòm Rosmarinijem i stvorio očaravajuće iskustvo koje je istovremeno dinamično i duboko.
Guadagnino je rekao da ga je univerzalni koncept životnog putovanja vodio u razumevanju kako spojiti zadivljujuću arhitekturu Fondacije Cini sa izloženim zanatima, a da pri tome nijedan element ne preuzme dominaciju. "To je bilo izvanredno iskustvo razmišljanja o velikim inspiracijama koje su oblikovale naše ideje."
Rosmarini je rekao: "Želeli smo da stvorimo neverovatne trenutke sa obimnim instalacijama, ali i harmonično putovanje kroz prostore. Bilo je fantastično sarađivati sa najvećim zanatlijama kako bismo stvorili elemente koji odražavaju neverovatne vrednosti i zanatske veštine".
Scenografija je izvedena u raskošnim unutrašnjim i spoljašnjim prostorima Fondacije Giorgio Cini, i vodi posetioce na metaforično putovanje kroz ljudski život, od rođenja do kraja života. Šetamo kroz to putovanje, počevši od sobe razigranog detinjstva, zatim kroz veličanstvenu sobu proslava, gde se ističe bečki Lobmayer sa više od 200 godina tradicije izrade kristalnih proizvoda.
Putovanje počinje na razigranoj blagajni, gde posetioci prave prve korake na šarenom prolazu koji vijugaju kroz vrtove i povezuje sve izložbene prostore. Priču u celini stvaraju ponavljajući motivi, ogledala koja reflektuju prirodno okruženje ostrva i pojačavaju snagu sunca, te plisirane zidne tkanine, koje su omaž Guadagninovom heroju, venecijanskom dizajneru Carlu Scarpi.
Posetioci će na putu naići na par čempresa visokih 12 metara i napravljenih od papira, sanjivu transformaciju nekadašnjeg bazena Fondacije Cini sa instalacijama maski iz celog sveta i odeću tuniskog dizajnera Azzedina Alaïe, kao i šumu lustera koji se spuštaju sa plafona dvorane Sala degli Arazzi. Ova elegantna, bezvremenska vizija poziva posetioce da, istražujući ostrvo ispunjeno lepotom talentovanih zanatlija, cene demokratičnu prirodu kreativnosti i poeziju prolaznosti. U deset tematskih izložbenih prostora, posetioci će biti potpuno uronjeni u umetnost zanatstva.
Svakodnevni program uživo demonstracija, saradničkih radionica i gurmanskih iskustava omogućava svakom pojedincu da prema sopstvenim interesima osmisli savršen obilazak.
Za one koji žele da ponesu deo ove umetnosti sa sobom, obavezna je poseta prodavnici Homo Faber.
Novina ovogodišnjeg izdanja je takmičenje u kojem svaki zanatlija koji izlaže na sajmu Homo Faber 2024. može osvojiti jednu od tri nagrade. Za pobednike će glasati posetioci, novinari i mladi ambasadori. Troje pobednika biće proglašeno poslednjeg dana sajma, a svaki od njih dobiće nagradu od 10.000 evra, zahvaljujući podršci kompanije Via Arno, koja povezuje zanatlije sa ljubiteljima vrhunskih umetničkih dela.
Osim centralne izložbe na ostrvu San Giorgio Maggiore, Homo Faber i Città pozivaju posetioce da istraže zanatske radionice širom Venecije.
Fondacija Cologni dei Mestieri d'Arte, uz podršku brenda Cartier, u saradnji sa prestižnim venecijanskim institucijama omogućila je otvaranje 70 radionica koje možete besplatno posetiti u određeno vreme, bez prethodne rezervacije. Pored toga, iskustvo je obogaćeno izložbama, kao što je "L’Italia nel cuore" u hotelu Splendid Venice - Starhotels Collezione, i događajima na gornjem spratu robne kuće Fondaco dei Tedeschi.