Teslina zaostavština je, nakon njegove smrti, brodom "Srbija" stigla u tadašnju Jugoslaviju u septembru 1951. godine. Od tada se u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu nalazi 439 eksponata, ličnih odevnih predmeta od tekstila i kože, od koji čak 75 kravata i 51 par rukavica.
Ali ono što je manje poznato jeste da postoji čak 163.911 dokumenata, predmeta, rukopisa i drugih detalja iz Tesline lične arhive koji se čuvaju u depoima muzeja i nisu izloženi usled ograničenog prostora.
Ivana Zorić, viša kustoskinja muzeja, kaže u videu u prilogu da je plan da se, kada muzej bude dobio novi prostor, šira javnost upozna i sa većim brojem ovih predmeta nego što je to sada moguće.
Opširnije
Naučni centar iz SAD za šest nedelja prikupio 1,4 miliona evra za obnovu Tesline laboratorije
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije pokrenulo je 12. januara kampanju posvećenu Tesli.
29.09.2023
Kultni njujorški restoran u kojem je Tesla bio čest gost ponovo radi
Delmonico’s, jedan od najslavnijih restorana u SAD prošlog veka, nedavno je ponovo otvoren.
24.09.2023
Kako se američka Tesla probija do rodnog kraja Nikole Tesle
Otprilike 80 godina nakon smrti Nikole Tesle, naziv se vraća u Adria region kao električni automobil, najavljujući dolazak elektromobilnosti.
25.01.2023
Kravata – od obaveze do zadovoljstva
Proverili smo kako posle pandemije nekadašnji simbol elegancije, stila i kreativnosti doživljava svoj glamurozni povratak.
20.05.2024
Poznato je da, osim za izume, podjednako veliko interesovanje postoji i za privatni život naučnika, a arhiva muzeja sadrži i dokumenta koja osvetljavaju i taj aspekt: privatna korespondencija sa 9.682 osobe, lične fotografije iz različitih životnih perioda, odela rađena po meri i sa etiketama sa njegovim imenom.
Takođe, tu je i veliki broj finansijskih dokumenata koja pružaju uvid u prihode velikog naučnika i donekle razbijaju svojevrsnu famu o skromnom životu, kako je Bloomberg Businessweek Adria izveštavao ranije.