U vreme kada je aerozagađenje u većini makedonskih gradova alarmantno, grupa entuzijasta iz Severne Makedonije razvija inovativne metode koje donose pozitivne promene u društvu. Njihov cilj nije samo da podignu ekološku svest, već i da ponude konkretne alternative. Da li ste čuli za banku za drveće? Znate li da možete biti nagrađeni ako pešačite ili vozite bicikl? Imate li uopšte predstavu koji poslovi kod nas su zeleni i društveno odgovorni? Samo nekoliko klikova delilo nas je od odgovora!
Ako već planirate da rezervišete svoje sledeće putovanje, dobro je da znate da u isto vreme možete da pomognete i u borbi protiv enormnog zagađenja u Makedoniji, i to bez dodatnih troškova. Kako? "TreeBanks" je jedinstvena porodična platforma koju je osnovao agronom Mitko Stevčev i njegovi sinovi Mihail i Neven, IT inženjer i lekar. Za svaku rezervaciju na Bookingu, Kiwiju i Agodi napravljenu preko njihovih linkova, dobijaju mali procenat i investiraju u sadnju drveća. Projekat su započeli kao lokalnu ideju, ali su shvatili da može da bude i globalni koncept. Sada sadnice za pošumljavanje kupuju i sa sredstvima koje prikupljaju preko prodaje specijalno dizajniranih majica i dukserica sa njihovim logotipom koje mogu da se naruče i van Makedonije i koštaju od 16 do 45 dolara. Drveće sade samostalno uz pomoć volontera. Lokacije dogovaraju sa JP "Nacionalni šumi" i do sada su zasadili preko 15.200 čempresa, javora, bagrema, jasena... Njihova misija je da zasade milion drveća širom sveta.
U julu prošle godine promovisana je prva makedonska platforma koja popularizuje eko-svesne poslove. Osnovali su je Katerina Ilijevska i Sara Kocevska i sa tom idejom pobedile na takmičenju za socijalno preduzetništvo RISE Journey i od njih dobile donaciju i mentorsku podršku da je dalje razviju. Njihov koncept omogućava da samo jednim klikom da pristupite lokalnim biznisima koji nude najrazličitije ekološke proizvode, usluge i iskustva. Ovde ćete naći informacije za mesta gde se selektuje i reciklira svaki vid otpada - plastika, papir, staklo, odeća, elektronika, pa čak i otpadna ulja za kuvanje. Na sajtu se nudi i ekološka alternativa za različite tipove proizvoda, od kozmetike, do organske i lokalno gajene hrane. Prema podacima navedenim na platformi, njihova baza klijenata trenutno broji preko 35 organizacija koje se bore za čistu i zdravu životnu sredinu.
Ova mobilna aplikacija za održivo življenje ohrabruje svoje korisnike da ne koriste automobile i da se odluče za ekološke transportne metode kao što su pešačenje i vožnja biciklom. Za svaki pređeni kilometar se zarađuju poeni koji omogućavaju nagrade i popuste kod odabranih lokalnih biznisa. Aplikacija generiše dnevne, nedeljne i mesečne izazove preko kojih korisnici međusobno da se podržavaju, inspirišu i takmiče sa jednim ciljem - da postanu društveno odgovorni građani. Suosnivači platforme smatraju da Challenger ima potencijal da postane moćan interni alat i kod kompanija kao sastavni deo njihovih tim-bildig aktivnosti.