Šest prijatelja iz Njujoka koji decenijama zasmejavaju publiku širom sveta preseliće se večeras sa malih ekrana na beogradsku pozornicu. Međutim, biće značajne izmene: ako hoćete da pogledate kultnu američku seriju koja se emitovala deset godina, morate da izdvojite više od tri dana, a danas celovitu priču možete da pogledate za svega sat i po.
Predstava “Prijatelji - parodija o prijateljstvu” biće premijerno prikazana u petak, 16. februara u 20.00 sati u MTS dvorani, a nakon Beograda, moći ćete da je gledate u Novom Sadu, Nišu, ali i nekim zemljama regiona. Predstava je rađena u režiji Nataše Radulović po tekstu Nine Džuver, sa kojom smo razgovarali o celokupnom procesu adaptacije ove serije pozorištu.
Prema rečima Džuver, glavni kriterijum za izbor scena i konstruisanje toka priče bila je celovitost. "Htela sam da postoji celovita priča - da i neko ko je gledao seriju dobije stvari koje voli, ali i da onom ko nikad nije gledao bude jasno ko su likovi, šta rade - da doživi priču od početka na svoj način", kaže Džuver za Bloomberg Adriju i dodaje da je neke scene morala da izbaci, iako ih možda lično voli ili su te scene kultne.
Opširnije
Serije i filmovi koje ne smete da propustite u februaru
Striming servisi i ovog meseca vode tesnu bitku za pažnju publike.
04.02.2024
Deset domaćih filmova koje ćete moći da pogledate 2024.
Deluje da će ova godina biti velika godina za kinematografiju, i u Holivudu, i u Srbiji.
25.01.2024
Serija 'Prijatelji': kako se smeće iz kante pretvorilo u 28.864 funti
Ponuđači su "poludeli" za dva originalna scenarija američke TV komedije "Prijatelji" - pronađena u kanti za smeće.
18.01.2024
"Birala sam delove koji su scenični za pozorište – glavna razlika televizije i pozorišta je što u pozorištu nema krupnog kadra, radnja je drugačija, neke stvari ne mogu da se izvedu... Celovitost je bio glavni kriterijum i neke stvari koje su mi se mnogo svidele nisu mogle da uđu u scenario na uštrb toga da priča bude jasna", kaže ona.
Serija "Prijatelji" prikazivala se od 1994. do 2004. godine i prati živote šest prijatelja – Monike, Rejčel, Fibi, Čendlera, Džoija i Rosa u njihovim dvadesetim i tridesetim godinama u Njujorku. Stekla je ogromnu popularnost i jedna je od najgledanijih serija ikada, a pokupila je i razne nagrade. Broji 236 epizoda koje traju malo više od 20 minuta i raspoređene su u 10 sezona.
Iako Džuver kaže da u scenariju ima najviše delova iz prve sezone, objašnjava da ćemo u predstavi pratiti odnose prijatelja od početka do kraja. "Radnja predstave traje nekoliko meseci, a u to ulaze stvari iz prve, pete i desete seozne. Njima je to deset godina, a naša predstava traje malo preko sat i po", kaže ona.
Iako je u pitanju adaptacija, neke veće izmene postoje, ali je bilo najvažnije (a i najizovnije) sačuvati duh predstave.
"U svakoj adaptaciji ima originalnog scenarija, samo je on sklopljen od raznih delova na različite načine koji su pratili moju ideju priče. Korišćen je originalni scenario, ali ima i mog dela, nekih pesama i dodatnih situacija koje su proizašle iz toga, ali su ostale u likovima, tako da ima i jednog i drugog".
Kako kaže, nekim temama, poput odnosa Rosa i Rejčel, jednostavno se morate baviti, ali sa druge strane neke scene koje volite morate da izbacite jer nema dramaturškog opravdanja za njih.
"Meni je bilo lakše jer sam i sama fan serije, pa sam znala šta je ono što je kultno. Ipak, ni to kultno nije moglo da se nađe u tekstu ako nije opravadno ili ako mi nije neophodno. Nekad mi je bilo teško što neke scene neće ući u scenario. Moraš da imaš u glavni razne faktore – ne možeš ni samo da slažeš foru na foru, ali neke fore moraš da imaš".
Dodaje da je izabrala da ne prilagođava tekst srpskom karakteru jer bi, kako kaže, posrba bila neki novi komad.
Likovi i scenografija
Serija "Prijatelji" je smeštena u Njujorku i uglavnom se odvija u dva stana – u jednom u kom žive Monika i Rejčel i u drugom u kom žive Čendler i Džoi, kao i u kafiću Central Perk, koji je postao toliko prepoznatljiv (naročito narandžasta sofa gde prijatelji svakog dana piju kafu) da njegova replika postoji i u Zrenjaninu. Jedna zgrada u njujorškom naselju Grinič vilidž korišćena je kao eksterijer zgrade u kojoj žive Monika, Rejčel, Čendler i Džoi, ali "Prijatelji" zapravo nikada nisu snimani u Njujorku.
U beogradskoj adaptaciji će se naći sve tri lokacije čiji je raspored i detalji su vernim fanovima dobro poznati. "Serija je studijski snimana, a taj studijski momenat sitkoma dosta pogoduje pozorištu - bliži je od filma jer može lakše da se transponuje iz jednog medija u drugi. Scenografska rešenja Milice Đurov su sjajna. Imamo Monikin stan, kao i Čendlerov i Džioijev, kafić - sve je to na sceni, a glumci će se menjati kroz čuvena vrata dva stana", opisuje Džuver.
Uloge u predstavi tumače: Marija Bergam (Fibi), Rade Ćosić (Džoi), Matea Milosavljević (Rejčel), Milica Stefanović (Monika), Maja Čampar (Dženis i ostale ženske uloge), Nikola Rakočević (Ros), Arsenije Tubić (Čendler), Branislav Tomašević (Ganter i ostale muške uloge).
Jedna od stvari koja je bitno izmenjena u odnosu na original je uloga Gantera, koji će publici biti domaćin.
"Ganter ima naratorsku ulogu i on je naš domaćin u predstavi. On je i u seriji konstantno prisutan, ali jedino što znamo o njemu je da je zaljubljen u Rejčel. Ja sam mu dala dublju perspektivu - on nas vodi kroz radnju. Glumac Bane Tomašević uskače i u druge mini muške uloge. Tako su mini kultne scene prešle u predstavu i tako je i postalo moguće da ih ubacim. Zbog radnje sam morala da imam i druge likove pored šest prijatelja. Slična situacija je i sa Dženis koju igra Maja Čampar", kaže Džuver.
Ni glumcima nije lako, dodaje, jer to ne treba da bude imitacija kultnih likova. Iako se lako može prepoznati ko koga glumi, kako zbog specifičnih fraza (na koga pomislite kad čujete rečenicu: 'Oh, my God?'), tako i zbog odeće i šminke, ali sami glumci ne liče preterno fizički na američke pandane.
"Rediteljka je maksimalno iskoristila talente glumaca. Recimo, jedan glumac lepo peva, jedna glumica jako dobro igra. Glavna pozorišna izmena je što ce biti pesama. Osobine likova su istaknute i pojačane i mislim da ce to doprineti i humoru, a to je pozorišnom jeziku blisko", smatra scenaristkinja.
Prijateljstvo kao glavna tema
Kako samo ime serije kaže, glavna tema i poenta je prijateljstvo i sve se vraća na to. Interesantno je da je nekoliko imena za seriju razmatrano pre nego što su odlučili da seriju nazovu baš "Prijatelji" – od "Kafe insomnija", "Šest u jednom", do "Prijatelji poput nas". Kako kog da je nazvana, seriju odlikuje pravo prijateljstvo šestorke koja se i nakon svih izazova drži zajedno. Kako kaže Džuver, prošlo je trideset godina od početka snimanja, ali vrednosti koje se propagiraju u seriji i dalje važe, i još uvek se cene.
"Meni je bilo važno da to ostali isti likovi - karakteri nisu menjani. To je Njujork, to su devedesete, to je taj humor i duh 'Prijatelja'. Jedan od najvećih izazova mi je bio da li ću moći taj duh da zadržim u pozorišnom komadu, ali onda sam shvatila da su vrednosti koji oni propagiraju savremene jer su univerzalne. Te vrednosti su i danas naravno aktuelne jer su prijatelji pre svega dobri ljudi, a to je retko, i na ceni je i danas. Njihov odnos karakteriše pravo prijateljstvo - oni svi ginu jedini za druge. Kad neko ima problem, način na koji ga rešavaju će možda biti blesav, ali svakom to ide iz karaktera, a oni su do kosti tu jedni za druge", ističe ona.
Naravno, ispituju se i druge teme o kojima svi razmišljaju u dvadesetim ili tridesetim, poput ljubavi, patnje, samoće, posla... Ipak, kaže Džuver, na pravi put nas vrati porodica koji smo birali.
"Prijatelji su tu jer smo ih birali. Koliko dajemo i koliko dobijamo od njih, ta razmena, time se bavimo u ovom komadu. Prijatelji će iskreno da kažu mnoge stvari, biće i surovo iskreni ako treba - recimo prema Rejčel na početku. Fibi će uvek da usmere, neće joj reći da nije talentovana ili da ne zna da peva jer bi joj to povredilo osećanja, ali će joj dati podršku jer su joj pravi prijatelji - oni će da odslušaju njen nastup jer je njoj to važno".
Kako kaže, i u seriji i u predstavi se vidi da je u redu da skreneš sa pravog puta jer su prijatelji tu da te vrate i da izvuku najbolje iz tebe. "To je poruka - treba se okružiti takvim ljudima. Volela bih da se svako kada gleda seriju ili našu predstavu zapita i da shvati kolika je sreća imati bar jednog takvog čoveka."