Decenijama unazad, na zvaničnim i nezvaničnim ocenjivanjima, dokazano je da rakije od sorti šljiva crvena ranka poseduju visok nivo specifičnosti arome i ukusa. Autohtone su, same su nekada davno izabrale određeni prostor za svoje stanište, a narod koji se u raznim periodima naseljavao, prihvatao ih je kao starosedeoce i za njihov opstanak vezivao i svoju egzistenciju, zbog čega je nazvana "Kraljica međ’ šljivama". Ipak zbog zahtevnosti i posebne brige prilikom gajenja, a i usled sve većih zahteva komercijalizacije rakijske industrije, proizvođači su se okrenuli drugim sortama, dovodeći u opasnost opstanak ove posebne vrste šljive.
Mladen Jovašević, ekonomista i finansijski savetnik iz Londona, 20 godina temeljno radi na očuvanju i zaštiti crvene ranke u nameri da je sačuva od zaborava. U selu Prijevor proizvodi rakijske proizvode isključivo od ove sorte. Priča je počela kada se, kako kaže, zaljubio u imanje podno klisure poznatije i kao srpska Sveta Gora, prostoru na kojem se nalazi jedanaest pravoslavnih manastira od kojih su neki još od 14. veka predstavljali središte duhovnog preporoda i očuvanja tradicije.
Za Bloomberg Adriju u videu u prilogu objašnjava ovaj svojevrsni rakijski eksperiment od tog trenutka pa do plasiranja proizvoda na lokalnom i međunarodnom tržištu pre tri godine. Reč je o prvom voćnjaku značajnije površine crvene ranke na našim prostorima koji je inspirisan dostignućima klatna nemačkih voćara Kana i Vogela. Pored zasada ove autohtone sorte, i za sve ostalo se koriste isključivo lokalni resursi: tradicionalni kazan od bakra napravljen kod lokalnog kovača, pod u podrumu za odležavanje urađen je od kamena sa Kablara.
Opširnije
Održivi turizam je idealan brend za Srbiju
Srbija je u maju ove godine pridružila globalnom savetu za održivi turizam.
03.07.2023
Slovenac bi srpskom rakijom i sa hrvatskim umetnikom osvajao gastarbajtere
Iako rakija nije deo svakodnevice Slovenaca, pronašli smo Slovenca koji proizvodi rakiju, i to u Srbiji.
28.04.2023
Otkrivamo poslovne prilike skrivene u čašici rakije
Rakija je piće ovog regiona. Mogla bi za naš region biti kao konjak za Francuze. A zašto nije?
26.01.2023
Posle slave, kola i guslanja - i šljivovica na Uneskovoj listi
Nakon porodične slave, kola, pevanja uz gusle i zlakuskog lončarstva - i pravljenje šljivovice je dospelo na Uneskovu listu.
01.12.2022
Rakija – piće luksuznije od viskija, ali bez pravog marketinga
Podaci pokazuju da 70 odsto roda šljiva u Srbiji ide u proizvodnju šljivovice, najzastupljenije rakije na tržištu, a Srbija se već godinama nalazi među najvećim svetskim proizvođačima šljive.
30.10.2022
Interesovanje za rakijske degustacije koje Jovašević i njegov tim organizuju pokrenulo je ekonomsku aktivnost i u okolnim selima, što naš sagovornik smatra ključnim delom održivog razvoja. Iako ova rakijska avantura nije zamišljena kao komercijalna i proistekla je iz posvećenosti i ljubavi prema zavičaju, pronašla je put do poštovalaca kvalitetne rakije, a o tome svedoče i brojna prestižna priznanja u Srbiji i svetu koja je "Žubor sa Kablara" osvojio i tako i ranku vratio na tron.