U "Priscili" nema Elvisove muzike. Takođe nema mnogo mešanja kukovima. Njegovi slavni kombinezoni jedva da se pojavljuju.
Umesto toga, u centru pažnje je njegova žena, Priscilla, u nežnom biografskom filmu Sofije Coppole o mladoj devojci i nesrećnoj romansi sa najvećom zvezdom na planeti.
Zasnovan na memoarima Priscille Presley iz 1985. "Elvis i ja", film je fascinantan kontrapunkt prošlogodišnjem visokooktanskom "Elvisu". U tom filmu, koji je režirao Baz Luhrmann, glumio ga je Austin Butler kao mučenog umetnika u zamci kontrole svog zlog menadžera, pukovnika Toma Parkera, kojeg tumači Tom Hanks.
Opširnije
Holivudski glumci se bore da se ograniči veštačka inteligencija u filmovima
Mesec dana nakon što je štrajk holivudskih scenarista okončan, glumci i dalje rade na postizanju sličnog dogovora.
29.10.2023
Film o turneji Taylor Swift prešišao novi film Scorsesea i DiCaprija
Film koji prati turneju Taylor Swift ostao je na prvom mestu na blagajnama drugi vikend zaredom.
23.10.2023
Šta ćemo gledati ove jeseni
Fenomen #Barbenheimer doveo je do ostvarenja snova o profitu filmskih distributera i producenata.
19.10.2023
Ovde, Priscilla je ta koja je u zamci. (Pukovnik se spominje samo jednom, u sporednoj opasci.) Umesto Elvisovog muzičkog genija, dobijamo njegove propuste kao muškarca i romantičnog partnera. Priča odgovara Copolli: napravila je karijeru pričajući priče o mladim ženama zarobljenim u pozlaćenim kavezima, kao što su "Marie Antoinette" i "Lost in Translation". Da li su nam potrebna dva filma o Elvisu u razmaku od samo godinu? Copollin film dokazuje da jesu.
Priča počinje kasnih 1950-ih. Četrnaestogodišnja Priscilla Beaulieu - u sjajnoj izvedbi Cailee Spaeny, koja je nežna i ubedljiva kao mlada tinejdžerka - pije sok i radi domaći u američkom restoranu u bazi američkih vazduhoplovnih snaga u Zapadnoj Nemačkoj. Prilaze joj stariji vojnici da je pitaju da li joj se sviđa Elvis. Naravno, odgovara ona zbunjena. Ko ne voli Elvisa?
Tim odgovorom zasluži pozivnicu na zabavu na kojoj upoznaje legendu. Glumi ga Jacob Elordi, koji reprodukuje poznato Presleyevo otezanje u govoru i zaslepljujuću harizmu čak bolje nego što je to učinio Austin Butler u "Elvisu", gradeći njegov portret između izgubljenog dečaka kojem nedostaje mama i nečeg mračnijeg. Odmah je zapanjen Priscillom. Kada ona stidljivo prizna da je samo brucoš u srednjoj školi, on kaže da je ona "samo beba". Vezuje ih zajednička tuga zbog toga što su oboje daleko od svojih domova u Americi.
Elvis je poziva u sobu, samo da popričaju. Iako se ništa seksualno ne dešava, osećaj pretnje koji se nadvija nad odnosom postaje sve izraženiji, s obzirom na razliku u godinama i ogromnu razliku u moći. U filmu se i on fizički nadvija nad njom: Elordi je visok 195 cm (viši od pravog Elvisa), dok je Spaeny jedva viša od metar i po. Kadar ističe njegovo džinovsko prisustvo koje se nadvija nad njenim životom.
Roditelji se pitaju zašto se rok zvezda zainteresovala za njihovu ćerku, ali ne utiču na prekid veze, brinući se da će zauvek izgubiti svoju ćerku ako to urade; ionako bi mogla da pobegne sa njim. Ove rane scene, dok Priscillino tinejdžersko sanjarenje o njenom idolu koji se zaljubljuje u nju postaje stvarnost, potpuno su zadivljujuće. Njihov prvi poljubac prati cover verzija Joan Jett numere "Crimson and Clover", arhaična muzička potka koja dodatno dočarava osećaj opčinjenosti i maštarenja koju nosi prva ljubav.
"Zar u vašoj školi nema dečaka za koje biste mogli biti zainteresovani?", pita njena majka (Dagmara Domińczyk). Zaljubljena tinejdžerka ne mora čak ni da odgovori. Dečak iz devetog razreda protiv globalne superzvezde? Da, kako da ne, govori njeno lice.
Na kraju, Priscillini roditelji dozvoljavaju joj da se preseli u Grejsland, ali uz dogovor između njenog oca i Elvisove porodice da će uvek imati pratnju i da će završiti srednju školu.
Ostvarivanje želje i preseljenje u Memfis da bi bila sa Elvisom dolazi, sve sa pozamašnijom listom uslova. Ne može da ima prijatelje, ne može da radi ni pola radnog vremena, a čak ni da se igra sa psom na travnjaku ispred kuće, zbog svih znatiželjnika koji vire kroz kapije da bi barem jednom videli Elvisa. Ona je princeza zarobljena u kuli - za kojom žude svi koji je sretnu. Njene nove drugarice iz razreda znaju da ona živi u Grejslandu, a čak i časne sestre koje je podučavaju žele da upoznaju "Kralja".
Život u Grejlandu podrazumeva da njena životna svrha postaje da se preobrazi u devojku koju Elvis želi da bude. Farba kosu u crno, stilizuje je u ono što će postati ikonična ‘beehive' frizura, uokviruje krejonom oči i ukrašava ih veštačkim trepavicama jer je to izgled za koji Elvis kaže da je poželjan. Koristi razne droge – za dizanje, za spuštanje i LSD kako bi održala korak sa njim.
U jednoj sceni, isprobava odeću pred Elvisom i njegovom pratnjom prijatelja. On komentariše svaku haljinu i zabranjuje joj da nosi braon jer ga "podseća na vojsku". Kupuje joj odeću koja se njemu sviđa, nametajući joj novi izgled. Ona je živa lutka, koja postoji da bi on bio srećan i podvrgnuta je njegovim raspoloženjima i željama.
"Ja ili karijera, dušo", kaže Elvis, dok je savetuje da održava topli dom u Grejslandu dok se on viđa sa poznatim imenima poput Nancy Sinatre. Priscilla se uznemiri kada sazna za njegova zabavljanja iz tabloidnih časopisa, ali gde može da ode? Nazad roditeljima? Daleko od njega? Osim toga, zar nije sanjala da postane gospođa Elvisa Presleya? Baš kako joj on i kaže, mnoge žene bi se rado menjale sa njom.
Dakle, Priscilla igra svoju ulogu. Čak uspeva i da se frizira i stavlja veštačke trepavice dok joj puca vodenjak dok se sprema da rodi ćerku Lisu Marie. To je zadivljujuća scena o tome koliko je zarobljena u njegovoj orbiti: čak i u jakom bolu, uspeva da izvuče mačkastu liniju ajlajnerom.
Kao i u mnogim drugim biografskim filmovima, filmovi gube na snazi do trećeg čina. Da li će skupiti hrabrosti da napusti Elvisa nikada nije ozbiljno pitanje. "Morala sam da saznam više o svetu", rekla je Priscilla Presley u intervjuu 2016. godine, ali film se ne bavi dešavanjima nakon raskida šestogodišnjeg braka sa Elvisom.
Taj Coppolin izbor izgleda da dodatno ističe ideju da smisao njenog života zavisi od njenog odnosa sa Elvisom. Njegova visoka senka i dalje se nadvija nad njom. U stvarnom životu, pod Priscilinim vođstvom, Grejsland je otvorio svoja vrata za javnost. Nastavila je karijeru kao glumica i filantrop, ali film to zaobilazi.
Završava se kada se Priscilla - sa 28 godina, što je dvostruko više od godina koje je imala kada je upoznala Elvisa - odveze iz Grejslanda dok Dolly Parton peva "I Will Always Love You" tokom odjavne špice. Čak i kao antagonista, kralj vlada.