"Kada skočimo u nepoznato, dokazujemo da smo slobodni."
Ovo je jedna od rečenica u novom filmu Francisa Forda Coppole Megalopolis, koji je premijerno prikazan na Filmskom festivalu u Kanu ranije ovog meseca. Nakon burnog debija, Coppola je rekao novinarima da je to rečenica koja za njega lično ima veliki značaj.
"Ja pravim ovaj film", objasnio je režiser, koji je sam finansirao film. "Svim velikim snimateljima iz studija sam dokazao da sam slobodan, a oni nisu. Zato što se ne usuđuju da skoče u nepoznato. I ja to radim. To je jedini način da dokažete da ste slobodni."
Opširnije
Holivud ne može da se bori protiv TikToka
TikTok pomera granice nove piraterije, jer neki vlasnici naloga seckaju filmove i TV emisije na desetine segmenata i postavljaju ih.
05.10.2023
Scenaristi u Holivudu vagaju novi predlog studija
Odgovor na novi predlog studija se očekuje sledeće nedelje
12.08.2023
Direktor Warner Bros. zaradio 49,7 miliona dolara u godini štrajka u Holivudu
Izvršnom direktoru kompanije Warner Bros. Discovery Inc. Davidu Zaslavu dodeljena je kompenzacija od 49,7 miliona dolara 2023. godine.
19.04.2024
‘Barbicue’ sos stiže na roštilj ovog meseca
Ako ste mislili da je 'Barbiemania" gotova, razmislite ponovo. Ako pitate Kraft Heinz Co, priča još traje.
16.04.2024
Koliko zaista košta osvajanje Oskara?
Pored ocenjivanja filmova, dodela Oskara je i brutalno finansijsko bojno polje.
15.03.2024
Šta je to u biografskim filmovima što ih čini novim holivudskim hitom
Godine 2023. biografski filmovi su eksplodirali u Holivudu, predvođeni zvezdom ovogodišnjeg Oskara: filmom "Oppenheimer".
24.03.2024
To je veličanstvena proklamacija, rečenica koja završava raspravu (engl. mic drop, prim. prev.) u industriji kojoj je pomogao da se izgradi i koja ga je kasnije napustila. Svoj pobednički krug je završio uz ogradu da taj put "ne preporučuje".
Međutim, kako Holivud postaje sve manje sklon riziku i odustaje od kreativnosti u nadi da će postići ono što veruje da će biti zagarantovani hitovi, sve više filmskih stvaralaca će možda morati da pođu istim stopama.
Megalopolis je bio višedecenijski strastveni projekat za Coppolu, koji je osmislio film još 1980-ih. To je smela mešavina fantastike, naučne fantastike i spekulativne fantastike inspirisane Rimskim carstvom, koja kombinuje bezobalni optimizam i seksualni hedonizam bez pardona.
On je pokušavao da prikupi sredstva i obavi produkciju najmanje od 1997. Na kraju je morao da se odrekne uobičajenog luksuza finansiranja od strane velikog studija ili čak eksternih investitora, uloživši 120 miliona dolara sopstvenog novca (sredstva koja je prvenstveno obezbedio njegov veoma uspešan vinski biznis).
Nije ništa novo da Coppola preuzme ogromne finansijske rizike kao što je ovaj, a kao što je detaljno opisano u odličnoj novoj knjizi Sama Wassona "The Path to Paradise: A Francis Ford Coppola Story", on se na sličan način kladio na sebe i svoj značajan talenat u stvaranju filma "Apokalipsa danas" (koji je bio hit kod kritike i publike) i "One From the Heart" (koji nije).
Pitanje je zašto. Zašto čovek koji je napravio trilogiju "Kum", "Apokalipsu danas" i "Drakulu" (spadaju u najuspešnije i komercijalno najuspešnije filmove svojih epoha) mora da zavuče ruku u svoj džep? Zar se ovom čoveku ne duguje?
Naravno, stara izreka kaže da u šou-biznisu nema prijatelja, a Coppolin komercijalni saldo je verovatno bio prepreka za obezbeđivanje finansiranja velike, smele vizije kao što je "Megalopolis". Pokušao je da igra studijsku igru 90-ih, pretvarajući plaćeni angažman za "Drakulu" u hit, ali je postigao samo skroman uspeh sa filmom "The Rainmaker", a nikoga nije zadovoljio svojim filmom "Jack", ostvarenjem gde je glavnu ulogu tumačio Robin Williams. Zatim je napravio pauzu od jedne decenije u stvaranju igranih filmova, vraćajući se sa trilogijom malih nezavisnih filmova ("Youth Without Youth", "Tetro" i "Twixt") čiji su budžeti i zarada bili skromni.
Poslednji od njih objavljen je pre 13 godina, čitavu večnost u Holivudu, gradu koji se najpre može opisati krilaticom "šta si uradio za mene u poslednje vreme". Nije samo pitanje da li jedan od najvećih umetnika te industrije zaslužuje poverenje ili da li ljudi koji pišu čekove mogu da posmatraju sopstvenu istoriju van zarade od nostalgije. (Jedna od tužnih ironija trenutnog stanja je da Paramount ne bi finansirao Coppolin najnoviji film, ali bi rado dao zeleno svetlo za crtanu seriju o stvaranju "Kuma".)
Pravi problem je što američka filmska industrija u ovom trenutku ne može da se uhvati ni za glavu ni za rep kada je u pitanju film kao što je "Megalopolis". Velik je, kompleksan i komplikovan, prenosi jedinstvenu umetničku viziju, pre nego što je film koji bi bio tipičan za tako velike produkcije. Studiji i distributeri su potpuno uplašeni finansiranja ili objavljivanja bilo kakvog filma koji ne prate veoma direktni marketinški planovi.
Anonimni izvori nakon prvog gledanja krajem marta to su jasno pokazali. Prema Hollywood Reporteru, jedan distributer je insistirao da "ne postoji način da se ovaj film pozicionira". Drugi je rekao: "Teško mi je da verujem da bi bilo koji distributer uložio novac". Serija najava, nakon premijere u Kanu, o kupovini filma na brojnim inostranim tržištima, ali ne i na našem, dovoljno govori o rizicima koje američki distributeri nisu voljni da preuzmu - i šta pretpostavljaju da nećemo ići da gledamo.
Coppola je uspeo da započne ovaj ogroman poduhvat samo zbog svoje vinske imperije. Ali mnogi drugi istaknuti filmski stvaraoci nemaju tu sreću, i iskreno je depresivno pomisliti na sav dobar rad koji nije realizovan zbog ograničenih parametara savremenog filmskog biznisa. Ne tako davno, postojala je ravnoteža u tipičnom filmskom studiju - pokušaj da se finansiraju i puštaju i veliki i mali filmovi, koristeći uspehe jednih da bi se pokrili neuspesi drugih. Sada traže samo blokbastere, sigurne hitove, a svi ostali (u industriji i publici) ostavljeni su na cedilu..
Problem sa tom logikom je što više nema sigurnih stvari, tačka. Tokom 2010-ih, dok su Disney i Marvel i njihovi imitatori dominirali blagajnama i popularnom kulturom, studijske produkcije su se suzile na konstantan tok naizgled nerizičnih predloga. Rezultati su uglavnom bili predstava o intelektualnoj svojini, nastavci, prednaslovi, rimejkovi i "univerzumi" - ali čak i ti filmovi sada propadaju. Dva najzvučnija promašaja ovog leta su akcioni filmovi "The Fall Guy" i film iz sage "Mad Max" - " Furiosa".
Prošle godine smo videli više filmova o superherojima. Novi film o Indiani Jonesu spektakularno je propao, zaboga. Sve opcije su na stolu. Zašto onda ne rizikovati sa nečim poput "Megalopolisa"? Šta studiji imaju da izgube?