Novi Zeland se sprema da otvori svoje granice nakon više od dve godine - i možda nikada neće biti bolje vreme za posetu.
Turistički operateri ponovno zapošljavaju vodiče, brišu prašinu sa suvenirnica i spremaju se da dočekaju međunarodne turiste počevši od 2. maja, sve dok imaju potvrdu o vakcinaciji i negativan test pre polaska. Ipak, ne očekuju brzi povratak u staro, normalno stanje, kada su horde stranaca posećivale najpopularnija mesta i opterećivale infrastrukturu do tačke loma.
Zapravo, vlada želi da se odalji od masovnog turizma koji je gazio netaknute horizonte Novog Zelanda pre pandemije. Razmišlja se o tome da se strancima naplaćuje poseta jedinstvenim područjima. Takođe, žele da privuku više gostiju s dubljim džepom koji će ostati duže i platiti posebna iskustva. Promene o kojima se raspravlja odražavaju one koje se sprovode širom Pacifika na Havajima, gde turisti plaćaju naknade za posete krhkim prirodnim mestima u nameri da turizam učine održivijim.
Za sada ta pitanja nisu toliko hitna. Mesta poput Milford Sounda, kutka novozelandskog južnog ostrva poznatog po svojoj gruboj lepoti, najverojatnije će biti bez gužve tokom nadolazeće zimske sezone. Zbog strmih litica, slapova i fjorda, Milford je jednom prilikom pisac Rudyard Kipling nazvao "osmim svetskim čudom".
''Pre Covida, Milford je posećivalo 900.000 ljudi godišnje'', kaže Mark Quickfall, vlasnik kompanije Totally Tourism, koja upravlja nizom avanturističkih i turističkih kompanija na Južnom ostrvu. ''Bili bismo srećni da imamo 20 posto toga u ovom trenutku. Destinacije će biti pod puno manjim pritiskom. Turisti će dobiti izuzetno iskustvo''.
Postoji uzbuđenje i olakšanje zbog oživljavanja turizma, sektora koji je pre pandemije generisao više stranih prihoda za Novi Zeland nego mlečna industrija. U 2019. direktno je doprineo 5,6 odsto godišnjem bruto domaćem proizvodu i zapošljavao 8,1 posto radne snage u zemlji.
Ipak, konkurencija za putnike će biti velika. Pogledajte Australiju, koja je počela da otvara granice u februaru, ali još nije doživela značajan porast turista.
I Australija i Novi Zeland se uveliko oslanjaju na kineske turiste, za koje je malo verovatno da će moći da napuste zemlju do 2023. Takođe, američki posetioci, drugi značajan udeo u turizmu tih zemalja, uglavnom su nevoljni da se obavežu na duga putovanja.
Takođe, mnogi putnici će možda pričekati do početka letnje sezone u oktobru.
Odbor za turizam, koji predstavlja ulazne operatere, predviđa da će u narednoj godini dolasci biti na novou nešto većem od polovine broja pre Covida. Do 2025. predviđa 3,2 miliona godišnjih stranih posetilaca - broj koji bi ipak bio manji od 3,9 miliona, koliko ih je bilo 2019. godine.
''Otvaranje granica nije magičan lek za oporavak. Puno je različitih faktora, a mi očekujemo stvarno spor i stabilan povratak u novu normalu. To će potrajati'', kaže Rebecca Ingram, izvršna direktorka u turističkoj industriji Aotearoa, telu koje predstavlja operatere širom zemlje.
Jedad od problema biće avio kompanije koje će reintegrirati rute za Novi Zeland u svoje rasporede. Hawaiian Airlines je najavio da će se letovi iz Honolulua nastaviti u julu, dok je Air New Zealand ponovno pokrenuo letove za SAD i planira direktni let (jedan od najdužih na svetu, od 17 sati i 35 minuta) iz Njujorka počevši od septembra. Još jedna prepreka biće obnova lokalne turističke radne snage, koja je od 2019. godine izgubila oko 65.000 zaposlenih - uključujući mnoge migrante koji su napustili zemlju.
''Turizam neće više biti onakav kakav je bio'', rekao je ministar turizma Stuart Nash na konferenciji u martu. "Bilo je neodrživo, a neke od naših zajednica podnele su najveći teret njegovog uticaja".
Uglavnom su najviše stradali mali gradovi i udaljena odredišta. Popularnost prelaza Tongariro - pešačenja kroz aktivni vulkanski horizont na centralnom severnom ostrvu - pokazala se kao prevelik teret za toalete, što je rezultiralo ljudskim otpadom koji je ostavljen pored staze. Sistem za pročišćavanje kanalizacije u gradu Franz Joseph na južnom ostrvu nije mogao da podnese gomilu posetioca obližnjeg glečera.
To je oskrnavilo čistu, zelenu sliku koju Novi Zeland koristi da se plasira svetu.
''Vredni, kvalitetni posetioci vraćaju više nego što uzimaju'', rekao je Nash. ''Oni su ekološki svesni i nastoje da nadoknadie emisije ugljenika. Oni poštuju lokalne zajednice i kulture''.
Avanturistički operater Quickfall kaže da je Covid-19 bio prilika za resetovanje. "Jedna od stvari oko kojih se svi slažemo je da nemamo ambicije da se vratimo u vremena pre Covida kada je sve bilo kao rastegnuta gumica", kaže. “Ako se vratimo na 70 do 80 posto onoga što smo bili i budemo imali posao prave veličine, bićemo prilično zadovoljni. Obavićemo dobar i kvalitetan posao''.