Troškovi pripreme tradicionalnog francuskog jela "coq au vin" porasli su na rekordne nivoe, pokazujući kako je inflacija uticala na porodični sto podižući cenu svega, od luka do vina.
Bloombergov novi mesečni "coq au vin" indeks, zasnovan na korpi najčešće korišćenih sastojaka za čuveno jelo od piletine, pokazuje rast od 14,7 odsto u januaru u odnosu na godinu dana ranije. Prosečna cena je sada 18,70 evra.
Opširnije
Iznenada skočila inflacija u Francuskoj i Španiji
Investitori su prvi put povećali opklade da će vrhunac kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB) dostići četiri odsto.
28.02.2023
Zamak iz bajke za američke turiste u regionu Konjak
SAD investicija u Francuskoj za beg od američkih turista.
25.02.2023
Sve skuplja pica udara na novčanike Italijana
Izrada klasične italijanske pice margarite poskupela je i tokom januara zbog rasta cena mocarele i maslinovog ulja.
23.02.2023
Dok je inflacija u Francuskoj tokom trenutne energetske krize konstantno bila među najnižima u evrozoni, indeks naglašava koliko troškovi života rastu i tamo.
Merač obrađuje podatke francuskog Nacionalnog biroa za statistiku i Ministarstva poljoprivrede i hrane i prati cene živine, vina, šargarepe, luka, pečurka i putera.
Potrošačke cene, na osnovu francuske nacionalne mere, porasle su šest odsto u januaru, ali su troškovi hrane više nego udvostručeni. Ministar finansija Bruno Le Maire kaže da pokušava da troškove takvih artikala drži pod kontrolom.
Živina je na godišnjem nivou poskupela za 17,8 odsto, a puter i šargarepa za više od 20 odsto. Prosečna cena pola litra vina upotrebljenog u receptu je u januaru iznosila 4,7 evra, što predstavlja godišnji rast od 8,2 odsto.
Pošto je petao nacionalni simbol Francuske, "coq au vin" tamo ima posebno značenje – coq, u stvari, na francuskom znači petao.
Jelo se najčešće sprema od mekših pilećih prsa i bataka, dinstanih u vinu i polako kuvanih u zemljanom loncu. Recept može varirati – neki dodaju mast, drugi malo rakije ili konjaka – ali ključni sastojak je crno vino, obično iz Burgundije.
Njegovo tačno poreklo je nepoznato. Neki povezuju "coq au vin" sa rimskim vremenima, iako je njegovo prvo dokumentovano pojavljivanje bilo u kuvaru iz 1906. godine. Postao je poznat nakon što ga je Julia Child uvrstila u zbirku recepata iz 1961. i dva puta pripremila za svoju američku televizijsku emisiju Francuski kuvar.