Politički zvaničnici Zimbabvea imaju lek za kolaps glavnog grada Hararea - izgradiće novi sajber-grad sa čak 60 milijardi dolara tuđeg novca.
Zemljište u Mount Hampdenu, 18 kilometara severoistočno od Hararea, predviđeno je za mesto parlamenta, sedišta centralne banke, visokog i vrhovnog suda, centara za aukcije minerala, berze, predsedničke palate i luksuznih vila.
"Mount Hampden je novi Harare", rekao je Shaji Ul Mulk, milijarder koji ga podržava, dodajući da ulaže 500 miliona dolara u početak projekta za koji veruje da će na kraju koštati 60 milijardi dolara i nalikovati Dubaiju u kojem živi. U Mount Hampdenu je već izgrađena zgrada parlamenta u koju će se preseliti svi predstavnici.
Opširnije
Lista najboljih satova za poklon koji nisu 'rolex' ili 'patek'
Donosimo listu 17 satova idealnih za poklon.
30.12.2022
Rekordna prodaja nekretnina u Dubaiju zahvaljujući i Rusima
Interesovanje Rusa je poraslo nakon rata u Ukrajini
17.01.2023
Izgradnja fitnes hotela kasnila u Crnoj Gori, pa se otvara u Dubaiju
Novi hotelski brend u centar pažnje stavlja bavljenje sportom i fitnesom, a prvi hotel otvoriće se sledeće godine u Dubaiju.
03.12.2022
Milijarder kupio najskuplju vilu u Dubaiju za 163 miliona dolara
Drugi najbogatiji čovek Indije nastavlja da širi broj svojih nekretnina u Dubaiju sa još jednom kupovinom vile na plaži, obarajući svoj prethodni rekord za najskuplju stambenu nekretninu u ovom gradu .
19.10.2022
Brošura prikazuje netaknuta šetališta, visoke zgrade i bleštave trgovačke centre – sve za odabrano društvo bogatih stanovnika. Planovi takođe uključuju solarnu elektranu, važnu prednost za zemlju koja trenutno ima 19-satne dnevne nestanke struje, i korišćenje blokčejn tehnologije.
To je svet različit od Hararea, koji se u dve decenije transformirao iz dobro održavanog grada u urbano rasprostranjeno područje prepuno rupa u kojima se otpad retko skuplja, struje češće nema nego što ima, a mnoga predgrađa i naselja godinama nisu imala pouzdano snabdevanje tekućom vodom. Komercijalne zgrade samo su 40 odsto popunjene, a središte grada preplavljeno je uličnim prodavcima.
Planirani razvoj u Mount Hampdenu odražava "preokupiranost vladajuće elite da ne narušava svoje živote gledajući prljavštinu i siromaštvo", rekao je Stephen Chan, profesor svetske politike na Školi orijentalnih i afričkih studija u Londonu. U 2005, čelnici Zimbabvea bagerima su sravnili sirotinjske četvrti i neformalne prodavnice u gradovima kroz program "Operacija Murambatsvina", što znači "prebaci smeće" na jeziku šona, raselivši 2,4 miliona ljudi. Sada, umesto da pokušaju rešiti osnovne probleme, zvaničnici su odlučili da se potpuno presele u glavni grad.
Za kritičare, to je samo najnoviji pokušaj predsednika Zimbabvea Emmersona Mnangagwe da oživi nacionalnu ekonomiju koja je na rubu urušavanja. Ovaj 80-godišnjak proputovao je svet otkako je preuzeo vlast državnim udarom 2017. pokušavajući da privuče ulaganja. Do danas je imao malo uspeha.
Najavljeno je oko 30 milijardi dolara projekata, od rudnika do klanica, ali malo toga se zapravo odvija na terenu, uprkos obećanjima o trenutnom razvoju. Privreda je krhka, s hroničnim nedostatkom strane valute, što otežava izgradnju velikih građevinskih projekata. Valuta Zimbabvea je pala, kamatne stope su najviše na svetu, a godišnja inflacija je 244 odsto.
Uprkos tome, Mnangagwa se ne da pokolebati.
Predsednik je 20. jula položio kamen temeljac za projekat, rekavši da je to dokaz njegove sposobnosti privlačenja sredstava.
Njegova vlada nije jedina koja sanja o izgradnji najsavremenijih gradova od nule. Prestolonaslednik Saudijske Arabije Mohammed Bin Salman ima plan od 500 milijardi dolara za futuristički grad nazvan Neom, a predsednik Indonezije Joko Widodo gura izgradnju nove prestolnice poznate kao Nusantara po procenjenoj ceni od 34 milijarde dolara.
Ipak, za Zimbabve, koji je uzdrman privrednim i političkim previranjima u poslednje dve decenije, izazovi su ogromni. Zemlja ne može zaraditi dovoljno deviza za finansiranje uvoza potrebne hrane i goriva, a isključena je i s međunarodnih tržišta kapitala jer ne može servisirati 13 milijardi dolara spoljnog duga.
Postoji zabrinjavajući nedostatak detalja o uslovima za ulaganja u Mount Hampden, a nikakvi planovi nisu predstavljeni parlamentu Zimbabvea na odobrenje, rekao je Tendai Biti, vodeći član snabdevanja i bivši ministar finansija.
"Oni su zauzeti stavljanjem hipoteka na Zimbabve", rekao je o vladi.
Razvoj je privukao interes Kine, čije veze sa Zimbabveom datiraju od njene podrške oslobodilačkoj borbi i afričke zemlje u kojoj se borio Mnangagwa. Kina je izgradila novu zgradu parlamenta u Mount Hampdenu po ceni od 140 miliona dolara kao dar Zimbabveu. Mnangagwa ga je službeno otvorio 23. novembra. Njegov ministar finansija Mthuli Ncube tamo je sledećeg dana predstavio nacionalni budžet za 2023.
Zamenik ministra lokalne samouprave Marian Chombo, čiji sektor nadzire opštine, rekao je u odgovoru na pisane upite da "sajber-grad" privlači interes komercijalnih, maloprodajnih i industrijskih investitora, ne navodeći njihova imena. Ul Mulk je rekao da je najveća banka u Zimbabveu CBZ Holdings na raspolaganje stavila 100 miliona dolara u finansiranje razvoja. CBZ je odbio da komentariše.
Ulaganje u novo zemljište investitorima donosi petogodišnje oslobođenje od plaćanja poreza na firmu, niži teret poreza na dohodak za radnike i ubrzane useljeničke dozvole za strano osoblje, navodi se u brošuri koja sadrži citate i fotografije Mnangagwe.
Najmanje 12 odsto od 250 luksuznih vila koje će se graditi u početnoj fazi već je kupljeno unapred, prema Ul Mulku. Nije dao dodatne pojedinosti o identitetu kupaca, ali je rekao kako je cilj projekta osigurati smeštaj koji košta više od 500 hiljada dolara po jedinici. Godišnji dohodak po glavi stanovnika Zimbabvea iznosi 1.737 dolara, prema podacima Svetske banke.
Nastavi li se razvoj, Harare će se verovatno suočiti s daljim padom. Godine 1890, kao Solsberi, grad je osnovala Pionirska kolona (Pioneer Column), grupa plaćenika koju je na sever poslala južnoafrička kompanija biznismena i političara Cecila Johna Rhodesa da bi osvojili područje za koje se pretpostavljalo da je bogato zlatom. Izgrađen je za populaciju od 200 hiljada belih doseljenika, ali danas u njemu živi 1,6 miliona ljudi. Infrastruktura i usluge nisu zadržale korak.
"Smeće se mesecima ne skuplja", rekao je Andrew Mushonga, stanovnik Hararea u predgrađu srednje klase, 28 kilometara južno od Mount Hampdena. "Lokvi vode ima svuda jer su odvodi začepljeni. Ulice su pune rupa. Voda iz slavina smrdi."
Lokalni stanovnici koji su bili bliže zemljištu na kojem se planira izgradnja jednog dana su se probudili i pronašli reklamni pano uzduž ulice koja ide severozapadno od Hararea, označavajući mesto nove prestonice, uključujući tržni centar u blizini njihovih ciglenih kuća. Velik deo od 13 hiljada hektara izdvojenih za projekat očišćen je i samo jedna kuća sa zelenim krovom još uvek stoji. Vlasnik nekretnine odbio je da da komentar.
Ipak, čak i uz to sada golo tlo, još uvek postoji sumnja da će izgradnja ikada započeti.
"To bi bio balon, anomalija u zemlji u kojoj se većina suočava s propašću infrastrukture", rekao je londonski profesor Chan. "Malo je verovatno, čak i u zemlji sa iskrivljenim prioritetima Zimbabvea, da će se ikada izgraditi."
- Uz pomoć Gordona Bella