Na Wall Streetu se poslednjih meseci ustalilo mišljenje da američki predsednik Donald Trump glasno laje, ali ne ujeda. Međutim, pojedini analitičari smatraju da investitori ipak potcenjuju rizike koje nose Trumpove carine, a naročito oni nameti koji su već na snazi. Carine koje plaćaju američki uvoznici u proseku su skočile za oko 13 odsto, što je pet puta više nego prošle godine, procenjuje Bloomberg Economics. To bi moglo da smanji rast korporativnih zarada za pet odsto ili više, kaže Alastair Pinder, šef globalne strategije za tržište akcija u HSBC-u.
S&P 500 trguje se po ceni od oko 22 puta većoj od buduće zarade, blizu najboljih nivoa u postkovid eri, pojavila se zabrinutost da bi razočaranje u profite i ekonomsku statistiku moglo da mu pokvari rast u nastavku godine. "To je cena savršenstva - svako razočaranje, svako odstupanje moglo bi da poremeti tržište", kaže Paul Nolte, tržišni strateg u Murphy & Sylvest Wealth Management. "Balon luta po Wall Streetu, a niko ne zna šta je igla koja bi mogla da ga probuši", dodaje Nolte. Kako smatra, postoji rizik da tržište postane medveđe, uz rasprodaju od 20 odsto ili više.
Priprema za turbulenciju
Čak se i neki od najvećih trgovaca sa Wall Streeta spremaju za turbulenciju, jer carine počinju da nanose štetu profitima kompanija. Jedan od njih je Mike Wilson, glavni strateg Morgan Stanleyja za američke akcije, koji je prešao put od poznatog medveda do bika nakon rasprodaje tržišta ranije ove godine.
Opširnije

Ukratko iz sveta - Trump potvrdio: Carine na bakar od 1. avgusta
Trump je objavio uvođenje carina na društvenoj mreži Truth Social, a ujedno je okrivio prethodne vlasti za pad američke industrije bakra.
10.07.2025

Trumpove carine Brazilu porasle na 50 odsto, pad na berzama
Brazilski real pao je za tri odsto u odnosu na dolar, nakon što je američki predsednik Donald Trump zapretio povećanjem carina na uvoz iz Brazila.
10.07.2025

Kako je tržište reagovalo na Trumpove nove carine
Visoka volatilnost američkih akcija i rasprodaja na londonskoj berzi usledile su nakon što je američki predsednik Donald Trump u ponedeljak najavio uvođenje novih carina za 1. avgust.
08.07.2025

Kazaks: ECB ne očekuje značajne promene kamatnih stopa
Evropska centralna banka sprema se za letnju pauzu, a analitičari očekuju da će se naredno prilagođavanje kamatnih stopa dogoditi u septembru
01.07.2025
Wilson je optimističan u pogledu akcija u narednih 12 meseci i ne vidi rizik za pravi medveđi pad, on smatra da bi kratkoročni korporativni rezultati mogli da budu gori nego inače, kao i da izazovu probleme na tržištu. "Postoji rizik da će marže malo pasti u trećem kvartalu, korekcija bi išla od pet do 10 odsto", rekao je.
Bloomberg
Iako je još rano za najnovije kvartalne rezultate, gomilaju se pokazatelji da su carine, koje su već na snazi, ostvarile negativan uticaj. Kompanije podležu višestrukim širokim porezima, uključujući 10 odsto na robu iz većine zemalja i dodatnih 20 odsto na uvoz iz Kine.
Kompanija General Mills Inc. je prošlog meseca predvidela rast cena robe za jedan do dva odsto, što će pokušati da izbegnu ili umanje zamenom pojedinih sastojaka za proizvode. Tommy Bahama, vlasnik kompanije Oxford Industries Inc, očekuje da će manje profitirati ove godine, jer će njegovi troškovi poslovanja zbog carina porasti dodatnih 40 miliona dolara. Fedex Corp. upozorava da je njihova zarada u prvom kvartalu bila neočekivano niža, jer je njihovo poslovanje pod pritiskom zbog trgovinskog rata. Između ostalog, u taj rat je uhvaćena vredna trgovinska razmena Amerike i Kine.
Nekoliko kompanija sa Wall Streeta ove nedelje objavljuje poslovne rezultate. General Motors je pogođen carinama na automobilsku industriju, dok će izveštaj Capital One Financial Corp. pokazati kako su carine uticale na američke potrošače.
Kada je u pitanju makroekonomija, carine se već pojavljuju u ekonomskim izveštajima, i to u delovima ispisanim sitnim slovima. Podaci o inflaciji u Americi pokazuju da se rast potrošačkih cena ubrzao u junu. To se naročito vidi po cenama nameštaja i odeće, koje ukazuju da kompanije počinju da prenose troškove na potrošače. Pinder iz HSBC-ja očekuje da će maloprodaja oslabiti kasnije tokom godine, usled rasta cena kada kompanije potroše zalihe robe, koju su nagomilale uoči uvođenja carina.
Sporiji rast
Zbog carina se očekuje usporavanje privrednog rasta Amerike za oko 1,6 odsto u naredne dve do tri godine, procenjuje Bloomberg Economics. Potrošačke cene će na kraju biti veće za 0,9 odsto, kažu ekonomisti. Svako dalje povećanje, pa čak i stabilizacija inflacije, moglo bi da uništi nade investitora koji se uzdaju u smanjenje kamatnih stopa kasnije tokom godine.
Naravno, nisu svi veliki investitori uznemireni. Mnogi na Wall Streetu smatraju da bi akcije mogle da ostanu na visokom nivou. Pad kamatnih stopa, niska nezaposlenost i povećana korporativna profitabilnost opravdavaju vrtoglavo visoke procene, kažu iz Goldman Sachsa. Osim toga, Trump je ranije ovog meseca potpisao novi zakon o porezima i potrošnji kojim je uvedeno nekoliko poreskih odbitaka za preduzeća. Upravo taj zakon je zaslužan za rast S&P500 od pet do sedam odsto, prema rečima Wilsona iz Morgan Stenleyja.
Bloomberg
Investitori su "ušli u ovu godinu sa očekivanjem da će Trumpova administracija uvesti nove mere štednje", kaže Nathan Sonnenberg, glavni investicioni strateg Pitcairna. "Zakon o potrošnji imao je stimulativan efekat", kaže.
Ipak, nepredvidivost američkog predsednika navodi analitičare da procene zapisuju grafitnom olovkom, a ne hemijskom. Iako je Trump odustao od najagresivnijih carinskih pretnji, i dalje postoji rizik da će carine porasti do 1. avgusta.
Indonezija je suočena sa carinama od 19 odsto i to nakon postizanja trgovinskog sporazuma sa Amerikom. Trump je najavio carine od 20 odsto na uvoz robe iz Vijetnama, a pregovori su još uvek u toku. "Pogrešno je zanemariti carine i krenuti dalje", rekao je za Bloomberg TV Bhanu Baweja, glavni strateg UBS-a. "Carine će se osetiti na tržištu kada, kroz rast inflacije, počnu da pogađaju raspoloživi dohodak", dodao je.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...