Predsednik Donald Trump izjavio je da su američki i kineski pregovarači u Švajcarskoj imali veoma dobar sastanak u pokušaju da deeskaliraju trgovinski rat.
"Mnogo toga je diskutovano, mnogo je postignuto. Dogovoren je potpuni reset, na prijateljski, ali konstruktivan način" rekao je Tramp u objavi na Truth Social-u u subotu.
Trgovinski pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Kine počeli su u subotu u Ženevi, u pokušaju smirivanja tenzija između dve najveće svetske ekonomije. Važnost susreta potvrđuje i sastav delegacija – Vašington je u Švajcarsku poslao Scott Bessent, ministra finansija, i trgovinskog predstavnika Jamieson Greer, dok kinesku stranu predvodi vicepremijer He Lifeng.
Kako je objavila kineska državna televizija CCTV, "ekonomski i trgovinski dijalog na visokom nivou" zvanično je otpočeo u podne. Pregovori će trajati dva dana i održavaju se na lokaciji skrivenoj od očiju javnosti, na levoj obali Ženevskog jezera, prenosi agencija Frans pres.
Prema navodima novinara, američka delegacija viđena je jutros kako ulazi u hotel Interkontinental, koji američka administracija, često koristi. Na pitanje novinara šta očekuje od razgovora, ministar Bessent je samo okrenuo glavu i nije komentarisao, pre nego što je ušao u crni BMV, prenosi Frans pres.
Bloomberg
Opširnije

Trump najavio moguće trgovinske sporazume već ove nedelje
Trump kaže da pregovori ulaze u završnu fazu i da će on lično odlučiti kada će se dogovor postići.
05.05.2025

Kako bi zaštitila ekonomiju, Kina tiho ukida carine na neke američke proizvode
Lista američkih bescarinskih proizvoda sadrži 131 artikal, uključujući farmaceutske i industrijske hemikalije.
02.05.2025

Kina spremna na pregovore oko carina s SAD-om
. Kinesko Ministarstvo trgovine pozvalo je SAD da pokaže “iskrenost” i ukine jednostrane carine kao uslov za početak dijaloga.
02.05.2025

Kina se zaklinje na istrajnost protiv "nasilnika" Trumpa
Dok Vašington kaže da je spreman za pregovore sa Pekingom, Kina kaže da neće sesti za pregovarački sto dok carine ne budu ukinute.
29.04.2025
Uoči pregovora, Donald Trump signalizirao je potencijalno popuštanje, najavivši smanjenje carina na kinesku robu sa 145 na 80 odsto. Iako je ovaj potez okarakterisan kao gest dobre volje, ta stopa carina i dalje bi bila prevelik teret za većinu kineskih proizvoda na američkom tržištu, piše Frans pres, a prenosi Beta.
"Predsednik želi da reši ovaj problem. Voleo bi da se situacija smiri", rekao je američki ministar trgovine Howard Lutnick za Fox News.
Kineska strana je uzvratila carinama od 125 odsto na američke proizvode, što je dodatno zaoštrilo bilateralne odnose i trgovinsku razmenu. Nestabilnost se prelila i na globalna finansijska tržišta, sa učestalim skokovima i padovima berzi.
Ipak, pregovori u Ženevi predstavljaju "pozitivan i konstruktivan korak ka deeskalaciji", ocenila je, uoči pregovra generalna direktorka Svetske trgovinske organizacije Ngozi Okonjo-Iweala.
Kina u pregovore ulazi sa određenim samopouzdanjem – izvoz iz te zemlje, kako je u petak objavio Peking, porastao je u aprilu za 8,1 odsto, značajno iznad očekivanja analitičara. Ipak, izvoz u SAD beleži pad od gotovo 18 odsto.
Prema navodima kineske strane, inicijativa za nastavak razgovora došla je iz Vašingtona.
Ipak, analitičari ne očekuju brzo rešenje. Mogući su simbolični i privremeni ustupci, ali duboke razlike u pristupu ostaju. Profesor međunarodne trgovine sa poslovne škole CEIBS u Šangaju, Su Bin, ocenjuje da carine – čak i ako budu smanjene – ostaju previsoke za normalizaciju trgovine.
Dodatnu prepreku, prema mišljenju stručnjaka, predstavlja i razlika u pristupu: Trump insistira na direktnom sastanku sa kineskim predsednikom Xi Jinpingom pre finalizacije dogovora, dok Peking zahteva da svi detalji budu prethodno razrađeni na ekspertskom nivou.
Prema pisanju Bloomberga Ovaj "ping-pong" carina uzdrmao je finansijska tržišta, izazvao nestašice proizvoda i porast cena za američke potrošače, povećavajući pritisak na Trumpa da pronađe izlaz iz sukoba s Xi Jinpingom.
Sastanak u Švajcarskoj predstavlja "važan korak ka rešavanju" problema, dok će za konačno rešenje biti potrebni strpljenje, odlučnost i podrška međunarodne zajednice, navodi se u komentaru kineske državne agencije Sinhua objavljenom u subotu dok su razgovori trajali. Agencija je ponovila odlučnost Kine da zaštiti svoje nacionalne interese i očuva red u međunarodnoj trgovini.
Američki predsednik šalje pomešane poruke o željenom ishodu. Trump je više puta izjavljivao da neće smanjivati carine bez kineskih ustupaka, iako je u petak rekao da mu carina od 80 odsto zvuči razumno.
"Moramo da napravimo sjajan dogovor za Ameriku", rekao je Tuamp novinarima u Ovalnom kabinetu u petak uveče. "Mislim da ćemo se vratiti s fer dogovorom i za Kinu i za nas".
Kina nastupa oprezno, spuštajući očekivanja uoči pregovora i posmatrajući ih više kao istraživačke nego kao put ka brzom dogovoru. Predstavnici Kine će procenjivati koliko su američke kolege ozbiljne u želji da se postigne proboj, rekao je Wu Xinbo, direktor Centra za američke studije na univerzitetu Fudan u Šangaju.
Obe ekonomije, sa zajedničkim BDP od 46 triliona dolara, imaju mnogo toga da izgube ako pregovori propadnu. Carine na trenutnom nivou eliminisale bi 90 odsto bilateralne trgovine, prema proceni Bloomberg Economics-a.
Posledice trgovinskog sukoba već su vidljive, nagoveštavajući dodatni ekonomski bol ako ne dođe do sporazuma.
Obim brodskog saobraćaja iz Kine u SAD je opao. U Kini su fabrike koje prave potrošačke proizvode usporile ili zaustavile proizvodne linije. Dvosmerna godišnja trgovina iznosi oko 700 milijardi dolara, a Kina ima oko 1,4 triliona dolara portfeljskih ulaganja u SAD.
Depositphotos
Sukob je naveo Peking da proširi trgovinu sa drugim tržištima – izvoz u SAD je pao za 21 odsto, dok je izvoz u EU porastao za osam odsto prošlog meseca, prema podacima objavljenim u petak.
U međuvremenu, kinesku domaću ekonomiju muče slabi proizvodni pokazatelji i deflatorna spirala, a konkurencija u domaćem tržištu raste usled slabog tržišta rada.
Dok američka ekonomija i dalje pokazuje otpornost, analitičari upozoravaju da bi uskoro moglo doći do nestašica robe, praznih polica i gubitaka radnih mesta, posebno u sektoru transporta, logistike i maloprodaje. Federalne rezerve su upozorile na porast neizvesnosti. Američka ekonomija se smanjila početkom godine prvi put od 2022, iako su osnovni pokazatelji tražnje ostali stabilni.
Posledice trgovinskog rata koji predvode SAD osećaju se širom sveta. Svetska trgovinska organizacija smanjila je prognozu za globalnu robnu trgovinu i sada očekuje pad od 0,2 odsto, skoro tri procentna poena manje nego bez trgovinskog rata. Međunarodni monetarni fond je u aprilu značajno smanjio očekivanja rasta za ovu i narednu godinu, upozorivši da bi se situacija mogla dodatno pogoršati.
Za Trumpa je glavni cilj uravnoteženje trgovine, a u petak je ponovo naglasio da želi da Peking otvori svoje tržište za američke proizvode. Takođe je više puta nagovestio da smatra pristup američkom tržištu ključnim adutom za dobijanje kineskih ustupaka.
Ali Kina carine vidi samo kao deo šire američke strategije da ograniči njen uspon. Za Peking, ovo nije samo trgovinski rat, već, kako kaže Regina Ip iz Hongkonga, "egzistencijalna borba" za opstanak.
"Kina je odlučna da sve istrpi – ‘nema klečanja’ – zauzela je vrlo čvrst stav", rekla je. Ali je i upozorila: "Obe strane moraju pažljivo igrati svoje karte. Svaki potez mora biti pažljivo promišljen kako ne bi došlo do eskalacije".