Nemačka i Francuska žele da Evropska unija napravi razdor između ruskog predsednika Vladimira Putina i ruskog naroda, kampanjom protiv propagande u Rusiji i viznom politikom koja ukazuje na to da je Evropa i dalje otvorena za obične građane.
U zajedničkom nezvaničnom dokumentu, tzv. non-pejperu, pod nazivom "Odbrana međunarodnog poretka u vreme sistemske rivalnosti: Odnosi EU i Rusije" (engl. Defending the international order in an age of systemic rivalry: EU-Russia relations), Francuska i Nemačka tvrde da Evropska unija treba da nastavi potragu za kreativnim načinima kojim bi prenosila objektivne informacije u Rusiji i van nje, navodi se u kopiji dokumenta kojoj je Bloomberg imao pristup. Non-pejper je nezvaničan dokument koji sastavljaju tehnički stručnjaci zemalja članica EU radi razgovora iza zatvorenih vrata.
Te dve zemlje žele otvorenu komunikaciju sa ruskom vladom, čak i u trenutku kada pozivaju na uvođenje još više sankcija ruskim zvaničnicima i kada nastavljaju da pružaju finansijsku i vojnu pomoć Ukrajini.
Opširnije
Treći talas emigracije: Ko napušta Rusiju i zašto
Rusija se obično ne doživljava kao emigrantska zemlja iako milioni nekadašnjih građana Rusije i SSSR žive u inostranstvu, uglavnom u državama Zapada.
27.08.2022
Zašto Srbija ne uvodi sankcije Rusiji?
Pitanje uvođenja sankcija Rusiji od strane Srbije postavlja se od samog početka rusko-ukrajinskog rata, dok srpsko rukovodstvo na sve načine pokušava da izbegne da na njega odgovori.
13.08.2022
Gas – sankcioni instrument Kremlja
Savremena Rusija u protekloj deceniji, a i duže, služi se trgovinom gasa kao sankcionim instrumentom
06.08.2022
Dokument je dostavljen zemljama članicama Evropske unije pred sastanak ministara spoljnih poslova u Pragu. Sastanak se održava u utorak i sredu, a na njemu će se govoriti o zabrani izdavanja viza za ruske turiste. Baltičke države su insistirale da se uvede zabrana viza za EU ruskim turistima, ali nemački kancelar Olaf Scholz pozvao je na opreznost.
Francusko-nemački non-pejper naglašava "transformativnu moć života u demokratskim sistemima iz prve ruke", dodajući da su zemlje oprezne zbog dalekosežnih ograničenja viza, "kako bi se sprečio doprinos ruskom narativu i pokrenuo slučajni efekat povećanog nacionalizma u doba rata, ili otuđenje budućih generacija."
"Tehničke mere"
Plan za suprotstavljanje domaćoj propagandi mogao bi da uključi "tehničke mere protiv ruske cenzure, putem centra za zaobilaženje cenzure na internetu (engl. Internet Censorship Circumvention Hub)", navodi se u dokumentu, kao i pružanje sadržaja na ruskom jeziku manjinama u inostranstvu koje govore ruski. Drugi predlog je finansiranje kurseva medijske pismenosti na ruskom jeziku, koje bi blogeri mogli da prikazuju na platformama kao što su YouTube, Facebook, TikTok, Telegram kanali ili Vkontakte, navodi se u nezvaničnom dokumentu.
Pritom, Evropska unija bi trebalo da smanji komunikaciju sa Rusijom kako bi umanjila rizik od slučajne eskalacije i osigurala "minimalnu saradnju" u oblastima gde se interesi preklapaju, kao što je Savet bezbednosti UN ili nuklearni sporazum sa Iranom, navodi se u francusko-nemačkom dokumentu.
Predsednik Francuske Emmanuel Macron je, zbog čestih razgovora sa Putinom, dobio kritike da je previše blag prema ruskom predsedniku. Od tada, predsednik se brani, govoreći da se nadao da će uspeti da napravi korak napred sa Putinom "kroz poverenje i razum".