Bidenova administracija se sprema da Tajvanu proda projektile i radare vredne 1,1 milijardu dolara, izjavio je zvaničnik upoznat sa tim pitanjem, što bi bila najveća takva prodaja u skoro dve godine.
Paket bi uključivao čak 650 miliona dolara za kontinuiranu podršku za nadzorni radar prodat ranije, oko 90 miliona dolara za otprilike 100 projektila "sidewinder", kao i oko 60 dodatnih protivbrodskih rakata "harpun", rekao je zvaničnik. Oba oružja su ranije prodavana Tajvanu.
Stejt department je neformalno obavestio Kongres o prodaji kasno u ponedeljak. Iako Tajvanu ne nudi nove vojne kapacitete, taj potez bi mogao da izazove protest Pekinga, koji kaže da je prodaja američkog oružja Tajvanu pretnja bezbednosti i kršenje sporazuma kom su uspostavljeni diplomatski odnosi sa Vašingtonom.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova u Pekingu nije odmah odgovorilo na zahtev za komentar. Politico je ranije u ponedeljak izvestio o planiranoj prodaji oružja.
Obaveštenje označava početak višenedeljnih konsultacija osoblja koje će rezultirati formalnim predlogom za prodaju oružja Stejt departmenta. S obzirom na to da podrška Tajvanu raste i među republikancima i demokratama u Kongresu, paket verovatno neće naići na veliki otpor zakonodavaca.
Osoba upoznata sa ovim pitanjem rekla je da je bilo nekoliko razgovora između administracije i Kongresa o prodaji oružja Tajvanu.
Portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost, koji je tražio da ne bude identifikovan, odbio je da detaljno odgovori i rekao je samo da će SAD nastaviti da ispunjavaju svoje obaveze prema Tajvanu da bi podržali njegovu samoodbranu. Portparol Stejt departmenta rekao je da ministarstvo javno ne komentariše niti potvrđuje predloženu prodaju odbrane sve dok o njima zvanično ne bude obavešten Kongres.
To bi bila najveća prodaja još od dogovora vrednog 2,4 milijarde dolara, koja je uključivala rakete "harpun" u oktobru 2020, i najveća od kada je predsednik Biden preuzeo dužnost. Predsednik se suočava sa pozivima da se ubrza američki transfer oružja Tajvanu kako bi se Kina odvratila od vojnog delovanja protiv ostrva i izbegao ponavljanje ruske invazije na Ukrajinu.
Tajvan je prošle nedelje predložio povećanje ukupne potrošnje na vojsku za skoro 14 odsto sledeće godine.
Ranije ovog meseca, predsednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi postala je najviši američki zvaničnik u poslednjih četvrt veka koji je posetio Tajvan, što je navelo Peking da izvede vojne vežbe i ispali rakete iznad ostrva prvi put. Kineski ratni avioni leteli su preko srednje linije koju su uspostavile SAD koja deli Tajvanski moreuz, svakog dana sem jednog od dolaska Pelosi drugog avgusta.
Od tada, senator Edward Markey, demokrata iz Masačusetsa, i senatorka Marsha Blackburn, republikanka iz Tenesija, takođe su putovali na Tajvan. Tajvanska predsednica Tsai Ing-wen pozdravila je posete američkih zakonodavaca kao "aktivan prikaz snažne podrške američkog Kongresa", dodajući da su "pojačale odlučnost Tajvana da se odbrani".
- U pisanju pomogli Josh Wingrove and Colum Murphy