Služenje vojnog roka moglo bi da u Srbiji ponovo postane obavezno od sledeće godine, ali vojna obaveza ne bi bila ista za zaposlene u IT, sugerisao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
On je rekao da bi služenje vojnog roka moglo da počne za godinu, i da bi rok bio obavezan za muškarce, a dobrovoljan za žene.
"Mi smo sada razgovarali oko vojnog roka, verovatno ćemo doneti tu odluku. Procena je, iako još nisu završeni razgovori, da bi vojni rok trajao dva meseca, plus 15 dana za vežbe, ukupno 75 dana", rekao je Vučić, a prenela agencija Beta.
Opširnije
Hrvatska početkom 2025. uvodi obavezni vojni rok
Obavezni vojni rok uvodi se za sve mladiće starije od 18 godina, a prema navodima ministra obrane Hrvatske sve je spremno.
26.06.2024
Obavezni vojni rok u regionu – nova realnost?
Da li se vraća nazad? Koja zemlja će prva uvesti obavezni vojni rok?
07.04.2024
Prvi 'rafal' biće isporučen Srbiji 2028. godine
Nabavka 12 najsavremenijih borbenih aviona, slične u okruženju imaće Hrvatska i Grčka.
30.08.2024
Mađarska radi na 'redefinisanju' svog članstva u NATO-u
Mađarska radi na "redefinisanju" statusa u NATO-u kako bi se omogućilo odustajanje ako ova vojna alijansa preduzme vojne akcije van teritorije odbrambenog saveza.
24.05.2024
Prema njegovim rečima, poseban tretman mogli bi da imaju i zaposleni u IT sektoru.
"Moramo da sačuvamo mlade ljude vezane za IT sektor, njima da damo posebne uslove da ne moraju da prolaze pešadijsku obuku, a da u tih 75 dana mogu da doprinesu svojim znanjem", rekao je Vučić.
On je dodao da će vojni obveznici dobijati novčanu nadoknadu tokom služenja vojnog roka, ali nije precizirao kako će se ona određivati.
O pozivu Putina da dođe na samit BRIKS-a: "Videćemo"
Vučić je takođe govorio o pozivu predsednika Rusije Vladimira Putina da se pridruži samitu BRIKS-a, koji se održava od 22. do 24. oktobra u Kazanju.
Međutim, odluku o odlasku Vučić će doneti oko 10. oktobra, jer, kako kaže, u vreme održavanja skupa u Srbiju dolaze važni gosti iz inostranstva.
Putin je predložio Srbiji da uskoro počnu razgovori o novom ugovoru za isporuku ruskog gasa, s obzirom na to da postojeći ističe u martu 2025. godine.
Prethodni ugovor Srbija je potpisala sa Rusijom u jeku energetske krize 2022. godine na tri godine. Prema tom ugovoru, Rusija dostavlja Srbiji 2,2 milijarde kubnih metara gasa godišnje po povlašćenoj ceni koja se kreće između 300 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara gasa.
Vučić je rekao da mu u tom periodu predstoji i odlazak u Njujork.
"Već sada znam da ću imati razgovore sa najmanje šest predsednika i sa najmanje sedam ili osam premijera na marginama sednice Generalne skupštine UN", rekao je.
Predsednik Srbije je razgovarao i sa kancelarom Nemačke Olafom Scholzom, rekavši da su imali "odlučan i vrlo produktivan" razgovor, a jedna od tema je bio i vađenje litijuma.
S druge strane, Vučić je izrazio sumnju u namere Rio Tinta da ispoštuje sve standarde zaštite životne sredine u Srbiji.
"Nauka je daleko otišla, sve može da bude čisto samo je pitanje da li neko hoće da uloži dovoljno para, a to da li hoće nisam siguran. Po papirima koje smo juče analizirali, to do sada nisu pokazali", rekao je Vučić.