Paket reformi predsednika Argentine Javiera Mileija odneo je značajnu pobedu, pošto je Senat odobrio njegov tzv. omnibus zakon i ratifikovao nekoliko poglavlja u drugom krugu glasanja.
Posle nedelja napetih pregovora, senatori su na opštem glasanju u sredu uveče usvojili predsednikov plan naklonjen tržištu, nakon što je potpredsednica Victoria Villarruel prelomila, posle nerešene situacije 36-36.
Oni su takođe odobrili prvih šest poglavlja zakona, u koje spadaju reforma rada, privatizacija i davanje vanrednih ovlašćenja Mileiju nad ekonomskom politikom, u drugom krugu glasanja sa sličnom malom razlikom.
Opširnije
Argentinski predsednik Javier Milei izložio plan za dolarizaciju
Argentinski predsednik Javier Milei je ponovo potvrdio svoje predizborno obećanje da će dolarizovati Argentinu u dosad najjasnijem predstavljanju ekonomskog plana.
22.05.2024
Biden daje Zelenskom 225 miliona dolara pomoći, izvinjava se zbog kašnjenja
Američki predsednik Joe Biden najavio je novi paket pomoći Ukrajini od 225 miliona dolara.
07.06.2024
Berze u SAD zelene nakon odluke Feda
Izgleda da analitičare poruke iz Feda nisu znatnije pomerile sa ranijih stanovišta.
12.06.2024
Sporija inflacija u maju u SAD dobra je vest za Fed
Tržišta generalno očekuju da Fed zadrži svoju ciljnu referentnu kamatnu stopu nepromenjenom.
12.06.2024
Osim nekih nedavnih neuspeha, činilo se da su odobrenja dovela Mileija u poziciju za njegovo najveće zakonodavno dostignuće, za šta će investitori verovatno navijati. Iako je predlog zakona prošao kroz značajne revizije i kompromise, on sadrži mere osmišljene da zemlju učine privlačnijom za poslodavce i poslovne interese.
Njegovo napredovanje dokazuje da Milei može da donosi zakone uprkos neprijateljskom odnosu sa članovima Kongresa, koje nastavlja da omalovažava.
"Mileijeva administracija je tako obezbedila svoju prvu zakonodavnu pobedu, uprkos ograničenoj zastupljenosti u Kongresu", rekao je Diego Pereira, ekonomista u JPMorganu.
Glasanje u Senatu u drugom krugu, poznato kao posebno glasanje, nastavljeno je u četvrtak rano ujutro. Trgovanje državnim obveznicama i povezanim svop ugovorima je bilo zatvoreno, kako je predlog zakona napredovao. I obveznice i ugovori su bili nestabilni na nedavnim sednicama, zbog neizvesnosti glasanja.
Još jedan predlog zakona, usmeren na fiskalnu politiku, takođe čeka glasanje u Senatu. Ako oba zakona budu odobrena, oni će se vratiti u Donji dom, gde su ih poslanici usvojili u većem broju krajem aprila, pre nego što su u Senatu izvršene promene.
"Ovo je pozitivan razvoj događaja za investitore, koji su još uvek na stendbaju sa Argentinom", rekao je Marcelo Garcia, direktor za politički rizik Latinske Amerike u konsultantskoj kući Horizon Engage. "Tesan ishod ovog glasanja u Senatu znači da će vlada Mileija morati da nastavi da razvija svoje početne pregovaračke veštine", dodao je.
Otpor Mileijevim reformama eskalirao je ispred Kongresa u sredu po podne, dok su demonstranti bacali kamenje, razbijeno staklo i Molotovljeve koktele na policiju, pokušavajući da vodenim topovima i suzavcima raščiste deo obližnjeg trga.
Demonstranti su takođe prevrnuli i zapalili automobil. Na desetine ljudi je privedeno, a najmanje devetoro je hospitalizovano, uključujući više članova Donjeg doma Kongresa, prenose lokalni mediji. Demonstracije su ispraćene i lupanjem o šerpe širom prestonice, kada je pao mrak.
Mileijeva stranka je ranije u sredu izmenila nacrt zakona kako bi povećala svoje šanse (na glasanju) - između ostalog, uklanjanjem državne avio-kompanije Aerolineas Argentinas sa liste firmi koje ispunjavaju uslove za privatizaciju.
Kontroverzna ponuda je prethodno ugrozila celo poglavlje o privatizaciji predloga zakona, koje se takođe odnosi na energetske i transportne firme.
Inače, stranka argentinskog predsednika ima samo sedam od 72 mesta u Gornjem domu. Nasuprot tome, peronisti imaju 33 senatora.