U Briselu su nakon godina čekanja i političkih peripetija započeli pregovori o članstvu sa Severnom Makedonijom i Albanijom održavanjem takozvanih međuvladinih konferencija između predstavnika Evropske unije (EU) i dve zemlje kandidata.
Na sastancima u Briselu severnomakedonsku delegaciju predvodi premijer Dimitar Kovačevski, a albansku njegov kolega Edi Rama.
Nakon međuvladinih konferencija sa visokim zvaničnicima EU, među kojima je ministar spoljnih poslova Češke Petr Lipavsky, kao zemlje predsedavajuće EU, i visoki predstavnik za spoljnu i bezbednosnu politiku Josep Borrell, održavaju se i prvi sastanci u okviru postupka analitičkog pregleda kao početnog koraka u pregovorima u kojem se kandidati upoznaju sa pravnom tekovinama EU.
Otvaranju pregovora prisustvovala je i predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen koja je istakla da početak pregovora s dve zemlje pokazuje njihovu posvećenost evropskim vrednostima.
"Pokazali ste otpornost. Zadržali ste veru u pristupni proces. Ojačali ste vladavinu prava. Borili ste se protiv korupcije. Imate slobodne medije. Imate dinamična civilna društva. Proveli ste brojne reforme i modernizirali privredu. Niste sproveli sve ove promene samo zato što su bile nužne na putu prema Evropskoj uniji, već pre svega jer su dobre za vaše države. I već nude bolji kvalitet života vašim građanima. Mi, Evropska komisija, podržavali smo vas celim putem. I nastavićemo to činiti", rekla je von der Leyen.
Zbog spora oko imena s Grčkom i oko jezika s Bugarskom čekanje Severne Makedonije na početak pregovora trajalo je godinama i zasigurno frustriralo službeno Skoplje. Severna Makedonija je kandidat formalno postala u decembru 2005. godine, ali pod imenom Bivša jugoslavenska republika Makedonija. Spor oko imena s Grčkom razvukao se 14 godina da bi početkom 2019. Makedonija postala Severna Makedonija. Nakon toga nastao je problem jezičkog spora sa Sofijom oko različitih identiteta bugarskog i makedonskog jezika i tek uz posredovanje Francuske ove je godine pronađen put da pregovori o članstvu mogu početi, iako jezično neslaganje tek treba do kraja razrešiti.
Albanija je postala kandidat u junu 2014. i od tada je trebalo da poboljša stanje u pravosuđu i borbu protiv korupcije da bi dobila zeleno svetlo za početak pregovora.