Kina je saopštila da je nametnula sankcije američkoj kompaniji kao i dvema organizacijama koje se bave istraživanjem ljudskih prava zbog rada povezanog sa regionom Sinđan, što je dovelo do eskalacije sukoba između dve države u vezi sa prinudnim radom.
Kina je zamrznula sva sredstva koja Kharon ima u zemlji, naveo je portparol ministarstva inostranih poslova Mao Ning na konferenciji održanoj u utorak u Pekingu, govoreći o kompaniji iz Los Anđelesa koja se bavi identifikacijom sankcija i rizika da dođe do kršenja pravila u različitim organizacijama.
Takođe, Kina je zabranila ulazak u zemlju i zamrzla sredstva koja u njoj imaju Edmund Xu, direktor sektora za ispitivanja u Kharonu, i Nicole Morgret, analitičar u Centru za napredna istraživanja u sektoru odbrane, kako se navodi na njenoj LinkedIn stranici.
Opširnije
Huawei gradi tajne fabrike čipova, tvrdi američko strukovno udruženje
Udruženje svetskih upozorava da Huawei gradi niz tajnih fabrika za proizvodnju čipova širom Kine.
23.08.2023
SAD sankcionišu Kineze zbog iranskih dronova koji idu Rusiji
SAD tvrde da se u Ukrajini i Jemenu koriste dotične iranske rakete.
10.03.2023
Kina najavila sankcije Nancy Pelosi zbog putovanja na Tajvan
Kina je najavila sankcije predsedavajućoj američkog Predstavničkog doma Nancy Pelosi zbog putovanja na Tajvan ove nedelje.
05.08.2022
Kineskim kompanijama je takođe zabranjeno da sarađuju s kompanijom Kharon, Xu ili Morgret. Ovi potezi su simbolični, jer oni nisu previše angažovani niti imaju veliki broj nekretnina u Kini.
Ranije u toku meseca, SAD su sankcionisale dvojicu kineskih zvaničnika, navodeći da su bili povezani sa kršenjem ljudskih prava manjinskih grupa poput Ujgura u Sinđanu, zapadnoj pokrajini Kine.
U toku leta, SAD su proširile zabrane na uvoz iz Sinđan regiona tako što su još dve kompanije stavile na takozvanu listu entiteta. Ovo su bile prve izmene od kada je američki zakon koji se bavi prinudnim radom u pomenutoj oblasti stupio na snagu sredinom 2022.
Zakon o prevenciji prinudnog rada Ujgura zabranjuje uvoz dobara koje delom ili u celosti vode poreklo in Sinđana, izuzimajući proizvode onih kompanija koje dokažu da nisu povezane s prinudnim radom.
Kina je dugo poricala da u njoj postoji prinudni rad. U utorak, Mao je izjavio da su "SAD ponovo izmišljaju i šite lažni narativ u vezi sa Sinđanom".
Kina je optužena za slanje miliona pripadnika manjinskih zajednica u kampove za prevaspitavanje u Sinđanu s ciljem da tako spreči terorizam. Iz Pekinga tvrde da te ustanove pružaju vanredno obrazovanje, s ciljem da podstaknu napredak u regionu.
Azijska država je i ranije sankcionisala američke državljane i kompanije u vezi sa Sinđanom, ali i drugim pitanjima. Peking je 2021. sankcionisao bivše američke zvaničnike koji su bili ključni u oblikovanju konfrontacionog stava Trampove administracije prema Kini. Peking je takođe sankcionisao američke kompanije koje se bave oružjem zbog trgovine s Tajvanom.
Najnoviji potez kineskih vlasti dolazi nakon poboljšanja dve države do kog je doveo sastanak između predsednika SAD Joea Bidena i njegovog kolege iz Kine Xija Jinpinga u novembru. Nakon njihovog sastanka uspostavljena je saradnja po pitanju fentanila i vojnog dijaloga na visokom nivou.