Potpisan je sporazum koji će omogućiti Severnoj Makedoniji i Albaniji da zvanično započnu pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji, proces koji je dugo odlagan bilateralnim svađama između zemalja u nestabilnoj regiji.
Bujar Osmani, ministar spoljnih poslova Severne Makedonije, potpisao je u nedelju protokol sa svojim bugarskim kolegom u Sofiji.
Potez je usledio dan nakon što je parlament Severne Makedonije odobrio predlog Evropske unije kojem je cilj pomoći u rešavanju balkanskog spora i otključati proširenje organizacije.
Bugarska je godinama blokirala početak pristupnih pregovora zbog sukoba oko priznavanja makedonskog jezika i prava bugarskih državljana unutar Severne Makedonije. Pregovori s Albanijom takođe su odloženi jer je u proceduri za članstvo povezana sa Severnom Makedonijom.
Putokaz za rešenje
Dokument potpisan u nedelju vodiće Bugarsku i Severnu Makedoniju kroz rešavanje nesuglasica.
"Za nas je istorijska prilika da nakon 17 godina statusa kandidata Republika Severna Makedonija dobije priliku započeti pristupne pregovore s Evropskom unijom", rekao je Osmani novinarima.
U subotu je 68 zastupnika u skupštini Severne Makedonije, od 120 članova, glasalo za predlog da se vladi dopusti povratak na okvire pregovora koji je ponudila EU.
Odobravanjem predloga EU "ostajemo na jedinom putu kojemu niko nije ponudio alternativu", rekao je u četvrtak premijer Dimitar Kovačevski na početku trodnevne rasprave. ''Počinjemo se brzo kretati i menjati zemlju u procesu pregovora''.
Dogovor bi mogao omogućiti Severnoj Makedoniji da održi svoju prvu međuvladinu konferenciju s EU-om - zvanični početak pregovora - "u sledećih nekoliko dana", rekla je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen zastupnicima u Skoplju.
Američki State Department pozdravio je glasanje održano u subotu. "Razumemo da su potrebni veliki kompromisi u ovom sporazumu koji priznaje i poštuje kulturni identitet Severne Makedonije i makedonski jezik”, rekao je državni zvaničnik Antony Blinken u izjavi poslatoj e-poštom.
Bivša jugoslavenska republika suočila se s višestrukim preprekama na svom putu ka zapadnim integracijama, uključujući promenu zvaničnog imena kako bi rešila spor sa susednom Grčkom pre ulaska u NATO 2020.
Ipak, sporazum je izazvao napetosti u Severnoj Makedoniji, gde su hiljade ljudi protestovale. Opozicija je rekla da predlog EU-a ne garantuje dovoljno priznavanje jezika i nacionalnog identiteta zemlje. I vlada u Skoplju i zvaničnici EU odbacili su ove tvrdnje.
Sporazum koji podupire EU nastoji da ublaži sumnje koje su prisutne među balkanskim zemljama o tome je li blok još uvek predan proširenju zbog zabrinutosti oko rastućeg ruskog uticaja. Zabrinutost da će biti ostavljeni po strani pojačala se početkom rata u Ukrajini, što je podstaklo čelnike EU-a da donesu odluku o odobravanju kandidatskog statusa Ukrajini i Moldaviji.