Predsednik Kine Xi Jinping rekao je da Kina želi da bude prijatelj sa Sjedinjenim Državama i rekao da njegova država neće ratovati ni sa kim, što je jedna od njegovih najjasnijih poenti govora koja je proklamovala želju za mirnim vezama između dve najveće svetske ekonomije.
"Koju god fazu razvoja dostigla, Kina nikada neće težiti hegemoniji ili ekspanziji, i nikada neće nametati svoju volju drugima", rekao je Xi tokom govora u San Francisku u sredu, ubrzo nakon što se sastao sa američkim predsednikom Joeom Bidenom. "Kina ne traži sfere uticaja i neće voditi hladni ili vrući rat ni sa kim."
Izjave na večeri sa poslovnim liderima na samitu APEC-a dale su Xiju priliku da razgovara o azijskoj državi sa nekim od najuticajnijih investitora na planeti. Do sada, ponovno otvaranje Kine nakon pandemije nije uspelo da podstakne nivo globalnog rasta za koji su se mnogi nadali da će postići.
Opširnije
Biden: SAD žele da pomognu kineskoj privredi, ali ne po svaku cenu
Biden je uoči sastanka sa Xi Jinpingom rekao da SAD žele da pomognu kineskoj ekonomiji koja se muči - ali ne nauštrb američke intelektualne svojine.
14.11.2023
Bidenov prioritet za razgovor sa Xijem je nastavak vojnih pregovora
"Biden je rešen da se ponovo uspostavi direktna komunikacija između predstavnika oružanih snaga SAD i Kine jer veruje da je to u nacionalnom interesu", rekao je Sullivan.
12.11.2023
"Pitanje broj jedan za nas je da li smo protivnici ili partneri?" rekao je Xi, misleći na američko-kineske veze. "Ako neko vidi drugu stranu kao primarnog konkurenta, najznačajniji geopolitički izazov i pretnju, to će dovesti samo do kreiranja dezinformisanih političkih odluka, pogrešnih akcija i neželjenih rezultata."
Peking je ove godine pojačao napore da privuče strane investitore, obećavajući ponovo ove nedelje da će ojačati politiku za privlačenje inostranog kapitala. Ali pooštravanje kontrole nacionalne bezbednosti i državne poruke da strani akteri predstavljaju špijunski rizik - zajedno sa godinama političkih obračuna - ostavili su neke skeptičnima.
Događaj je usledio nekoliko sati nakon što je Xi završio popodnevne razgovore sa Bidenom sa ciljem stabilizacije turbulencija u bilateralnim odnosima.
Biden je rekao da su dve zemlje postigle važne sporazume o borbi protiv distribucije fentanila, obnavljanju vojnih komunikacija na višem nivou i uspostavljanju razumevanja gde bilo koji lider može direktno da pozove drugog kako bi rešio bilo kakvu manu u komunikaciji.
Kina je sastanke opisala kao "iskrenu i dubinsku razmenu mišljenja" i rekla da je "uspeh jedne zemlje prilika za drugu", navodi se u saopštenju koje je objavilo nacionalno ministarstvo spoljnih poslova.
Nisu sve reči bile tople. Na kraju svoje konferencije za novinare u sredu nakon sastanka, Biden je rekao da i dalje veruje da je njegov kineski kolega diktator, što baca senku na pregovore.