Kineski lider Xi Jinping sastaće se ove nedelje sa predsednikom Sirije Basharom Al-Assadom tokom njegove posete drugoj po veličini svetskoj ekonomiji, što je znak da Peking preduzima korake za proširenje svog uticaja na Bliskom istoku.
Xi će se sastati sa stranim liderima koji učestvuju na Azijskim igrama u gradu Hangdžouu na istoku zemlje, saopštilo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova. Xi će u petak i subotu održati gozbu dobrodošlice i voditi "bilateralne aktivnosti", dodalo je ministarstvo.
Sirijski ministar ekonomije i trgovine Mohammad Samer al-Khalil otputovaće sa Asaadom, javila je ranije državna novinska agencija SANA.
Opširnije
Kina olakšava proces podnošenja zahteva za vizu kako bi privukla strane turiste
Kina je u sredu saopštila da je pojednostavila proces podnošenja zahteva za vizu jer želi da privuče više posetilaca iz inostranstva.
20.09.2023
Tinjaju tenzije Kine i Nemačke oko električnih vozila
Nemačka ministarka spoljnih poslova Annalena Baerbock rekla je da Evropska unija mora manje da zavisi od Kine.
18.09.2023
Kineski uvoz robe iz Rusije dostigao rekordni nivo
Kineski uvoz iz Rusije u dolarskoj denominaciji dostigao je najviši nivo do sada.
07.09.2023
Francuska: Kina ublažila stav o Ukrajini pred samit G20
Kina je ublažila svoj stav o ratu u Ukrajini uoči samita Grupe 20, izjavio je visoki francuski zvaničnik.
06.09.2023
Xi obećava da će nastaviti da otvara tržište, ali pod sopstvenim uslovima
Kineski predsednik Xi Jinping rekao je da će ta zemlja nastaviti da se otvara na način da sledi sopstveni razvojni put.
02.09.2023
Kina je pojačala svoje diplomatske napore na Bliskom istoku, posebno posredujući u detantu između Irana i Saudijske Arabije u martu. Kada je predsednik palestinskih vlasti Mahmud Abbas u junu posetio Peking, Xi je predložio međunarodnu mirovnu konferenciju o izraelsko-palestinskom sukobu, iako je bilo malo znakova napretka u tome.
Kineski pritisak dolazi u trenutku kada je Bliski istok postao manje prioritet za SAD. Peking je takođe dobio prostor za veći uticaj u Persijskom zalivu, najvećem svetskom izvoru nafte. Prošlog meseca, kampanja Kine za dodavanje novih članica u blok BRIKS-a je uspela, a pridružili su se najveći izvoznik nafte Saudijska Arabija, Iran, Egipat i UAE.
Assad je poslednji put posetio Kinu 2004. godine, otprilike četiri godine nakon što je postao predsednik, kada se sastao s bivšim kineskim liderom Hu Jintaom. Bilo je to prvi put da je šef sirijske države posetio Kinu otkako su dve zemlje uspostavile diplomatske odnose 1956. godine.
Izolacija sirijske vlade koja je rezultat Assadovog obračuna sa protivnicima nakon protesta Arapskog proleća 2011. popušta. U maju su države Arapske lige odlučile da ponovo prime Siriju, uprkos rezervama koje su izrazile SAD.
Kina i Rusija blokirale su pokušaje sankcionisanja Assada u Savetu bezbednosti UN, što je navelo SAD i Evropsku uniju da jednostrano uvedu sankcije protiv njega, njegove vlade i njegovih pristalica. Podrška Rusije, Irana i njihovih saveznika u Libanu pomogla je Assadu da preživi građanski rat u zemlji.