Italijanska premijerka Giorgia Meloni je u privatnom razgovoru signalizirala kineskom premijeru Liju Qiangu da Italija planira da izađe iz investicionog pakta koji stavlja na test za odnose evropske zemlje sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Tokom sastanka u subotu na marginama samita Grupe 20 u Indiji, Meloni je Liju rekla da Italija planira da se povuče iz inicijative "Pojas i put" (BRI), koju je pokrenuo kineski predsednik Xi Jinping, ali da i dalje želi da održi prijateljske odnose sa Pekingom, navodi osoba upoznata s tim pitanjem, koja je tražila da ne bude imenovana. Italija je zvanično potpisala sporazum 2019.
Na konferenciji za novinare nakon samita G20, Meloni je rekla da je razgovarala sa kineskim premijerom o BRI, ali odluka tek treba da bude doneta.
Opširnije
Italija kreće prema slabljenju veza s Kinom bez uzrujavanja Pekinga
Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani posetiće Kinu ovog vikenda.
03.09.2023
Meloni: Italija još razmišlja da li da se povuče iz kineske inicijative 'Pojas i put'
Premijerka Italije Giorgia Meloni tek treba da donese konačnu odluku o ulozi Italije u kineskom programu "Pojas i put".
28.05.2023
Francuska: Kina ublažila stav o Ukrajini pred samit G20
Kina je ublažila svoj stav o ratu u Ukrajini uoči samita Grupe 20, izjavio je visoki francuski zvaničnik.
06.09.2023
"Pojas i put nije jedini element na kome se temelje naši bilateralni odnosi sa Kinom", rekla je ona, dodajući da su druge evropske nacije uspele da pregovaraju o boljim odnosima sa Pekingom bez potpisivanja inicijative.
Italijanska premijerka odlagala saopštavanje odluke svoje vlade da izađe iz globalnog infrastrukturnog pakta, plašeći se trgovinske odmazde. Ona je o svojoj nameri da se povuče iz inicijative saveznike obavestila pre nekoliko meseci, pisao je Bloomberg.
Vest o razgovoru Giorgije Meloni i kineskog premijera prvi je preneo italijanski list Corriere della Sera. Nakon sastanka premijera nije bilo novih vesti u vezi sa inicijativom.
Meloni je navela da će posetiti Kinu u narednim mesecima i da je to pitanje osetljivo, posebno uzimajući u obzir da je kineski ambasador u Italiji upozorio da će biti "negativnih posledica" za evropsku zemlju ukoliko se povuče iz sporazuma.
Planirano putovanje italijanske premijerke deo je aktivnosti koje je započeo najviši diplomata zemlje Antonio Tajani. Nakon sastanka sa kineskim kolegom u Pekingu prošlog vikenda, Tajani je istakao da Italija "aktivno radi na podsticanju dijaloga i razmene u kulturnim, ekonomskim i naučnim oblastima".
Li Qiang je pozvao Italiju da obezbedi "fer, pravedno i nediskriminatorno" okruženje za kineska preduzeća, istovremeno obećavajući da će proširiti pristup tržištu za italijanske proizvode, navodi zvanična novinska agencija Xinhua.
Kineski predsednik Xi Jinping je BRI pokrenuo pre deset godina kako bi ojačao ekonomske veze i proširio uticaj druge svetske ekonomije.
Italija se, kao i veći deo Evrope, našla u sredini u trenutku kada tenzije između Vašingtona i Pekinga eskaliraju, a to je dodatno pojačano podrškom Kine Rusiji otkako je napala Ukrajinu. Evropske zemlje se bore da izbalansiraju želju da sarađuju sa Kinom u oblasti trgovine i investicija, istovremeno odbacujući tvrdnje o ekonomskoj prinudi i zabrinutosti za ljudska prava, kao i rizike povezane sa rastom zavisnosti od snabdevanja iz Kine.
Peking će biti domaćin samita povodom proslave 10. godišnjice BRI-ja u oktobru. Ruski predsednik Vladimir Putin prihvatio je poziv Xija Jinpinga da prisustvuje, što će biti njegovo prvo putovanje u inostranstvo otkako je u martu Međunarodni krivični sud izdao nalog za njegovo hapšenje zbog navodnih ratnih zločina.
(Tekst ažuriran komentarima Meloni i Lija kroz čitav tekst.)
- U pisanju teksta pomogla Chiara Albanese.