Predsednik Turske Recep Tayyip Erdogan planira da se sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom sastane sledeće nedelje i da tada razgovaraju o vraćanju Rusije u Crnomorskom sporazumu o izvozu žita, rekla su nezvanično dva tuska zvaničnika za Bloomberg.
Erdogan će možda u Rusiju otići osmog septembra, navode izvori koji nisu želeli da budu imenovani, dodavši da Erdogan posle toga nastavlja put za Indiju gde bi prisustvovao sastanku Grupe 20. Iz turskog predsedništva nisu želeli da komentarišu ove navode.
Tuski predsednik želi da se Ukrajini ponovo dozvoli da preko Crnog mora izvozi žitarice, i stoga planira da ponovo pokrene pregovore, dodali su izvori. Cene žitarica su postajale sve volatilnije kako se približavao istek važenja sporazuma, a stvar je dodatno zakomplikovala odluka ruskih snaga da gađaju ukrajinsku infrastrukturu neophodnu za izvoz.
Opširnije
EU razmatra da subvencioniše transport ukrajinskog žita
Evropska komisija "ozbiljno razmatra" da subvencioniše transport ukrajinskog žita kroz svoje zemlje članice nakon što je nekoliko zemalja zabranilo uvoz, navodi poljski javni radio.
19.08.2023
Pšenica u padu dok izvoz s Crnog mora traje uprkos sukobima
Pšenica je zadržala gubitke dok su se nastavile isporuke žitarica iz luka Crnog mora, čak i dok su tenzije eskalirale.
15.08.2023
Crnomorski žitni rat i njegove potencijalne posledice
Dejstvo datog sporazuma produžavano je na 120 dana sve do jula tekuće godine, kada je Rusija odbila da ga dalje produži.
06.08.2023
Ukrajina će izvoziti žitarice preko hrvatskih luka
Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova najavilo je da će za izvoz žitarica koristiti hrvatske.
01.08.2023
Putin, koji je prekinuo kontakte sa većinom zapadnih zvaničnika, i dalje ostaje u kontaktu sa Erdoganom, a dvojica lidera su od početka godine telefonom i video-pozivom razgovarali barem 10 puta, prema navodima sa internet stranice Kremlja.
Portparol Kremlja, Dmitri Peskov, rekao je da će se sastanak održati uskoro, ali nije precizirao kada, prenosi Interfax.
Erdogan je prošle nedelje rekao "da veruje da je važno izbeći bilo kakve poteze koji bi dalje podigli tenzije i narušili mir u Crnom moru".
Ključni ugovor
Pomenuti sporazum, kojim se Ukrajini dozvoljava izvoz žitarica preko Crnog mora, istekao je u ponedeljak 17. jula u ponoć, a Rusija je tada poručila da se povlači iz sporazuma.
Upravo je Turska bila jedna od strana koje su posredovale u sklapanju vremenski ograničenog ugovora. Sporazum je važan jer je Ukrajina jedan od najvećih svetskih proizvođača žita i uljarica, a prekid izvozao mogao bi da znači rast cena ili čak nestašice u državama koje se oslanjaju na uvoz iz ove evropske zemlje.
Sporazum je zato i dogovoren ni pola godine nakon početka oružanog sukoba. Međutim, sporazum je bio ograničen, kako vremenski, tako i u pogledu obima. Ukrajina je, prema njegovih odredbama, smela da godišnje izveze nešto manje od 33 miliona tona poljoprivrendih proizvoda, što je oko upola manje od uobičajenih količina.
Rusija je iz ugovora izašla zbog, kako Kremlj tvrdi, neispunjenih uslova koji je trebalo Moskvi da obezbedi nesmetan izvoz đubriva i hrane. Rusija je takođe tražila ponovno uključenje Ruske poljoprivredne banke u takozvani SWIFT platni sistem.
Podrška, ali ne bezuslovna
Erdogan je jedan od retkih lidera koji je nastavio da održava intenzivne kontakte sa Putinom. Sa druge strane, to i dalje ne znači da je predsednik Turske usaglasio politiku sa politikom Rusije po svim bitnim pitanjima.
Erdogan je tako u julu rekao da je za ulazak Švedske u NATO i pozvao na oživljavanje nastojanja Turske za pridruživanje Evropskoj uniji. Isto tako, prilikom sastanka sa Volodimirom Zelenskim je rekao da Ukrajina ima pravo da traži pridruživanje NATO-u.
I sama Turska je, naravno, članica iste vojne alijanse, a predsednik od Američkog šefa države, Joea Bidena i od Kongresa, pokušava da dobije saglasnost za kupovinu novih borbenih aviona F16.
U pisanju teksta pomogli Firat Kozok i Selcan Hacaoglu.