Kineski predsednik Xi Jining na samitu u Južnoj Africi pozvao je BRIKS, blok zemalja u razvoju, da ubrza planove za uključivanje novih članica, u trenutku kada Kina pokušava da poveća svoj uticaj na globalnoj sceni.
"Drago mi je što vidim da entuzijazam zemalja u razvoju u vezi sa priključivanjem u BRIKS raste", rekao je Xi u obraćanju na događaju u sredu. Blok bi trebalo da "ubrza proces proširenja i da uvede više zemalja u BRIKS-ovu porodicu", dodao je on.
Kineski vođa iskoristio je godišnje okupljanje sila privreda u razvoju kako bi pozvao više država da se priključe grupi koja trenutno broji pet zemalja, uključujući Rusiju, Indiju i Brazil, kao i domaćina samita Južnu Afriku. Oko 20 zemalja već je podnelo formalni zahtev za članstvo, a među njima su navodno Saudijska Arabija, Indonezija i Egipat.
Opširnije
Kako BRIKS uzvraća udarac silama Zapada
BRIKS je multilateralna zajednica sveta u razvoju, država takozvanog globalnog juga.
22.08.2023
BRIKS kao antizapadni blok?
Organizacije OECD i SEV osnovane su po završetku Drugog svetskog rata.
02.07.2023
BRIKS 2023: S kovčegom domaćih problema u globalnu budućnost
U Johanesburgu u Južnoj Africi počeo je samit koji okuplja zemlje BRIKS ekonomskog bloka.
23.08.2023
Smena Xijevog izabranog šefa diplomatije zaustavila uspon karijere
Posle samo sedam meseci na poziciji.
26.07.2023
Od početka samita javljaju se određena neslaganja u vezi sa planom i načinom na koji bi trebalo da bude sproveden. Dok Južna Afrika i Rusija podržavaju prijem novih članica, Brazil je zabrinut zbog mogućeg udruživanja s Zapadom. Indija je zabrinuta da bi grupa mogla da postane glasnogovornik Kine, uzimajući u obzir da druga ekonomija sveta pokušava da podstakne blok da postane protivteža Grupi 7 i da dovede u pitanje svetski poredak koji su uspostavile zemlje predvođene SAD.
Nakon što je indijski premijer Narendra Modi tekao da on u "potpunosti podržava" širenje bloka, delovalo je da je Xijev zahtev urodio plodom. Čini se da je promena retorike indijskog lidera donela iznenađujuću pobedu susedu i dugogodišnjem rivalu ove nacije - odnosi između Pekinga i Nju Delhija bili su napeti od smrtonosnog sukoba na zajedničkoj granici na Himalajima 2020.
"Indija u potpunosti podržava primanje novih članica u BRIKS i radujemo se napretku zasnovanom na konsenzusu", rekao je Modi. Nedugo nakon toga, Xi je izjavio da će prošireni BRIKS "učiniti upravljanje svetskim tržištem ravnopravnijim".
Očekuje se da će Xi i Modi na marginama samita u Južnoj Africi održati prvi sastanak od 2019. godine, ali nijedna strana nije to najavila da javnih obraćanja održanih u sredu.
Xi je put u Južnu Afriku iskoristio i kako bi izrazio optimizam po pitanju kineske ekonomije vredne 18 biliona dolara, uprkos nedavnom usporavanju.
U komentarima koje je kineski ministar trgovine Wang Wentao pročitao na BRIKS biznis forumu u utorak navodi se da je Xi rekao da kineska ekonomija pokazuje "snažnu otpornost, neverovatan potencijal i veliku volatilnost." Očekivalo se da će kineski vođa komentare dati lično, ali je preskočio događaj bez objašnjenja, pre nego što se pojavio na svečanoj večeri nekoliko sati kasnije.
Kina je u sredu doprinela konfuziji insistiranjem da je Xi održao govor. "Juče popodne predsednik Xi Jinping je održao govor na poslovnom forumu“, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Wang Wenbin na redovnom brifingu za štampu u Pekingu. "Samo želim da naglasim da će samit biti potpuni uspeh."
- U pisanju teksta pomogao Sudhi Ranjan Sen.