Francuski sindikati organizuju nove štrajkove protiv reforme penzionog sistema koju sprovodi Emmanuel Macron, testirajući da li je predsednik uspeo da natera veći deo zemlje da zaboravi borbu koja ga je politički oštetila.
Očekuje se da će u utorak biti manje poremećaja u odnosu na prethodne proteste koji traju od januara. Železnički operator SNCF planira da vozi devet od deset vozova, dok se normalan promet očekuje u pariskom metrou, prema prevoznoj kompaniji RATP. Neke škole bi mogle biti zatvorene.
Najveći uticaj na promet će se verovatno osetiti na letovima. Direkcija generalne civilne avijacije (DGAC) zatražila je od prevoznika da smanje trećinu usluga na pariskom aerodromu Orly, kao i petinu na aerodromima u Lionu, Marselju, Nici, Tuluzu i Nantu.
Opširnije
Nakon Španije, i inflacija u Francuskoj usporila više od očekivanog
Francuska inflacija se smanjila više nego što se očekivalo, dostigavši najniži nivo u godini.
31.05.2023
Agencija Fitch snizila Francuskoj kreditni rejting
To je još jedan udar na Emmanuela Macrona, koji pokušava da uveća javne finansije zemlje nepopularnom reformom.
29.04.2023
Demonstranti u Francuskoj upali u zgradu pariske berze
Iz Euronexta kažu da incident nije uticao na poslovanje ili trgovinu.
20.04.2023
Ustavni savet odobrio Macronovu penzionu reformu
Ustavni savet Francuske odobrio je plan Emmanuela Macrona da poveća starosnu granicu za penzionisanje.
14.04.2023
Najnoviji nacionalni protest, prvi od 1. maja, dolazi dva dana pre nego što centristička opoziciona grupa poznata kao LIOT pokuša da pokrene glasanje u Nacionalnoj skupštini za ukidanje reforme. Vladi je već uspelo da ublaži predlog, međutim, čak i ako prođe donji dom, očekuje se da neće proći Senat.
Ipak, vodeći francuski sindikati prošle nedelje su upozorili na "ustavne trikove" za blokiranje glasanja, rekavši da će to podstaći javni bes zbog povećanja granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine. Ponovili su svoju odlučnost da ponište reformu, koja je stupila na snagu u aprilu i trebalo bi da se primenjuje od septembra.
Macron se suočio s mesecima protesta i štrajkova kako bi provukao reformu, koja je ključna komponenta njegove strategije za poboljšanje zaduženih finansija Francuske, kojom tvrdi da će zaštititi penzioni sistem. Izazvao je bes protestanata kada je koristio odredbu za zaobilaženje glasanja u parlamentu.
Protesti su zbog zakona doveli Francusku na vrh globalne lestvice protesta, s više od 3.800 protesta do aprila, prema proračunima Bloomberga baziranim na podacima koje je objavio Projekt za podatke o lokaciji i događajima vezanim za oružane sukobe, koji prikuplja izveštaje lokalnih medija širom sveta.
U poslednjim nedeljama, francuski vođa nastupao je sa pomirljivim tonom, priznajući da ljudi nisu prihvatili povećanje starosne granice za odlazak u penziju. Putovao je širom zemlje kako bi raspravljao o unutrašnjim pitanjima poput požara, obrazovanja i svojih planova za zelenu reindustrijalizaciju, s ciljem ponovnog postavljanja dnevnog reda.
Takođe je nastojao da poboljša svoj međunarodni ugled s visokoprofilnim putovanjima u inostranstvo, uključujući govor o evropskoj geopolitici u Bratislavi.
Postoje znakovi da njegovi napori počinju da daju rezultate. Njegova popularnost se blago oporavila na 29 odsto u maju, s 25 odsto u aprilu, prema anketi Elabe za novine Les Echos i Radio Classique. S druge strane, podrška štrajkovima i demonstracijama je opala, prema anketi Ifopa za novine "Le Journal du Dimanche".
- U pisanju pomogao William Horobin.